Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wciąż rośnie. Dołączyły do niej m.in tereny byłej Stoczni Gdynia oraz grunty we Włocławku. Minister gospodarki szacuje, że dzięki temu pracę znajdzie ok. 1400 osób.
W czwartek Rada Ministrów wydała "Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie pomorskiej specjalnej strefy ekonomicznej", przedłożone wcześniej przez ministra gospodarki. Oznacza to, że do pomorskiej strefy włączonych zostanie 57 hektarów gruntów położonych w Malborku, Świeciu, Rypinie, Gdyni i Włocławku.
- Dzięki temu w najbliższych latach może powstać około 1400 nowych miejsc pracy - poinformował na portalu społecznościowym Twitter Janusz Piechociński.
Tereny stoczniowe i ekologiczne opony
Objęcie strefą terenów po byłej Stoczni Gdynia umożliwi powstanie Bałtyckiego Portu Nowych Technologii, łączącego cechy parku technologicznego z centrum przemysłowo-biznesowym. Jak zapewnia na swoich stronach Ministerstwo Gospodarki, inwestycja będzie istotnym elementem rewitalizacji terenów postoczniowych i stworzy przestrzeń do rozwoju działalności badawczo-rozwojowej, szczególnie w zakresie energetyki i przemysłu morskiego.
Natomiast we Włocławku w ramach specjalnej strefy powstanie nowy zakład spółki Rhodia Polyamide Polska sp. z o.o. Pod koniec 2015 r. ruszy tam produkcja innowacyjnej krzemionki, która będzie wykorzystywana w przemyśle motoryzacyjnym, głównie do wyrobu ekologicznych opon. Dzięki tej inwestycji za 309 mln zł zatrudnienie znajdzie co najmniej 50 osób. Dokument wydany przez Radę Ministrów wchodzi w życie 31 grudnia 2012 r. Szczegóły na temat terenów objętych rozporządzeniem można znaleźć tutaj.
Autor: maz/par / Źródło: TVN24 Pomorze, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia GFDL | Ssawka