Teleserwis

Teleserwis

Wielkie żeglarskie przygotowania

Zbigniew Gutkowski - jeden z najlepszych polskich żeglarzy, który jako pierwszy Polak wystartował w okołoziemskich regatach samotników Vende Globe, chce ponownie wziąć w nich udział. Popularny "Gutek" już rozpoczął testowanie sprzętu. Podczas poprzedniego startu w tych najtrudniejszych we współczesnym żeglarstwie regatach, zawiódł autopilot i żeglarz musiał wycofać się po 12-stu dniach. By to się nie powtórzyło, zamontowana na jachcie elektronika zostanie bardzo gruntownie przetestowana.

Złombol

Złombol to ekstremalna wyprawa pojazdami komunistycznej produkcji przez blisko 1,5 tysiąca kilometrów. Uczestnicy przejadą przez Czechy, Szwajcarię, Liechtenstein, Austrię i Włochy. Celem rajdu jest zbiórka pieniędzy dla Śląskich domów dziecka. Wartość zakupu pojazdów, nie licząc napraw przygotowawczych, to orientacyjnie 1000 zł. W ubiegłym roku, w Złombolu udział wzięło ponad 400 samochodów.

Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata

Najlepsi z najlepszych piloci helikopterów przylecieli na Zielonogórskie lotnisko Przylep. Trwają tam śmigłowcowe Mistrzostwa Świata. Ewolucje i manewry, które zwykle możemy oglądać w kinie, oni robią naprawdę. Wśród nich człowiek który sięgnął gwiazd.

Światowy Dzień Słonia

Wielkie świętowanie we wrocławskim zoo - już po raz trzeci obchodzono tam Światowy Dzień Słonia. Z tej okazji trąbowce dostały marchew, jabłka, a nawet buraki - czyli wszystko to co lubią, a czego na co dzień nie jadają. Z okazji ich święta - i upałów - wszystko zostało podane w postaci bardzo dobrze zmrożonej.

Saturator w centrum Poznania

Powoli stajemy się mistrzami w sposobach na upał. W poszukiwaniu chłodu i orzeźwienia sięgamy po najnowsze zdobycze techniki, ale także korzystamy ze sprawdzonych sposobów. W Poznaniu na przykład odrestaurowano saturator. Dawniej urządzenie to zwykłą kranówkę zamieniało w wodę z sokiem i z bąbelkami, a szklanki były wielorazowego użytku. Dziś jest trochę inaczej.

Dach pełen pszczół

Pszczoły w samym centrum Warszawy. Na dachu teatru Studio w Pałacu Kultury i Nauki, w przededniu Międzynarodowego Dnia Pszczoły stanęły cztery ule i rząd miododajnych krzewów.

Szczytny cel

Podróżnik z Poznania chce sprzedać swoje mieszkanie by odbudować szkołę w Nepalu zniszczoną podczas kwietniowego trzęsienia ziemi. Na inwestycję potrzebuje 400 tysięcy złotych.

Tańce na peronie

Spontaniczny występ zespołu Pieśni i Tańca - na dworcu. W Krakowie po 20-stu godzinach spędzonych w pociągu i kilkugodzinnym opóźnieniu, młodzi tancerze postanowili umilić czas sobie i zmęczonym pasażerom. W trakcie przymusowego postoju w drodze do Szczecina zatańczyli i zaśpiewali na peronie.

Genek wita was!

EuGenius, a dla przyjaciół Geniek, to robot-przewodnik, który urodził się we Wrocławskim Parku Technologicznym. Teraz wita i oprowadza gości po Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Wandal zgłosił się po nagrodę

Znajdziesz wandala - otrzymasz 500 zł! Na taki pomysł wpadły władze Sosnowca. Pierwsze rezultaty już są, choć nie do końca takie, na jakie liczyli urzędnicy. Zamiast świadka, który namierzył wandala, zgłosił się... sprawca. Wygląda więc na to, że pomysłowi mieszkańcy miasta przechytrzyli urzędników i znaleźli nowy sposób na zdobycie gotówki.

List w butelce

Butelka przeleżała zamurowana w ścianie zamku biskupów w Lidzbarku Warmińskim, prawie 90 lat. Skrywała w sobie, napisany ołówkiem list z 1928 roku. Skarb odkryto podczas remontu wieżyczki. Butelkę umieści w niej murarze, którzy pracowali tam przed laty. Dzięki zapiskom na kartce znamy ich nazwiska, wiek i pochodzenie. Zabytkową flaszkę będzie można niebawem oglądać w muzeum.

Pokazy studenckich projektów

Siedem najciekawszych projektów studentów z AGH zaprezentowano na zakończenie roku akademickiego. W czasie krótkich 10-cio minutowych pokazów można było zobaczyć min. drukarkę 3-D, która - poza głowicą - jest w całości skonstruowana z klocków. Zaprezentowano też rakietę i sondę, które dały studentom zwycięstwo w zawodach organizowanych przez NASA. Był też nagrodzony w Polsce i w Niemczech projekt "Maja", czyli system monitorowania uli i zarządzania pasieką.

Sto lat piękna

Ludzkie piękno jest rzeczą względną. Co innego z obowiązującą modą. Ta zmienia się regularnie i w każdym zakątku świata - nieco inaczej. Amerykańska agencja CUT pokazała, jak ewoluowały trendy fryzjersko-kosmetyczne na przestrzeni ostatnich stu lat u naszych rosyjskich sąsiadów.

Turniej tenisa na wózkach

Najlepsi niepełnosprawni tenisiści z całego świata spotkali się we Wrocławiu. Przyjechało prawie 60-ciu zawodników, w tym paraolimpijska kadra Polski. Turniej Wrocław Cup 2015 to największa tego typu impreza w Europie.

Lizzy wraca do zdrowia

Dobre wieści z Antypodów! Jak dowiedział się Teleserwis, poprawia się stan zdrowia Lizzy - koali, która wraz ze swoim półrocznym synem - Fantomem - została potrącona przez samochód. Do wypadku doszło w pobliżu miasta Brisbane. Zwierzaki trafiły do szpitala i od razu podbiły serca opiekunów, a po tym jak to zdjęcie trafiło do Internetu, losem torbaczy zainteresowali się ludzie na całym świecie - także redakcja Teleserwisu.

Marsjański sukces Polaków

Polscy studenci potentatami w budowie marsjańskich łazików. Tegoroczny konkurs University Rover Challenge wygrali młodzi inżynierowie z Politechniki Rzeszowskiej. Ich łazik zdobył 460 na 500 możliwych punktów. W tegorocznym konkursie wśród 23 drużyn było 5 zespołów z Polski. Wszystkie zajęły miejsca w czołowej ósemce.

Finał Darpa Robotics Challenge

Już wiadomo kto zbudował najlepszego robota ratunkowego świata. W Kalifornii zakończyły się zawody DARPA Robotics Challenge. Do walki o miano najlepszej inżynierskiej drużyny świata stanęły 23 zespoły. Zwycięzcami okazali się inżynierowie z Korei Południowej. Ich maszyna - HUBO - wywalczyła złoto i 2 miliony dolarów.

Nowy skatepark

Do dyspozycji łódzkich rolkarzy, deskorolkarzy i fanów BMX-ów został oficjalnie oddany nowy skatepark. Obiekt znajdujący się w dzielnicy Widzew został wykonany w ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego. Inwestycja pochłonęła ponad 800 tysięcy złotych.

Zlot klasyków

Niektóre z nich pamiętają dwudziestolecie międzywojenne, a wyglądają jakby dopiero co wyjechały z fabryki. Zabytkowe mercedesy - niektóre warte ponad 4 miliony złotych - można było obejrzeć w Łodzi.

Dron na gąsienicach

Polak potrafi - co jakiś czas prawdziwość tej tezy potwierdzają nasi rodacy. Tak jest i w kwestii konstruowania dronów. Inżynier z Przemyśla pan Witold Mielniczek zbudował prototyp maszyny, która oprócz latania umie też jeździć i to niemal po każdej nawierzchni.