TVN24 | Świat

Biden wzywa puczystów do uwolnienia aresztowanych. Z Sudanu usunięto co najmniej sześciu ambasadorów

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
Reuters PAP

Joe Biden wzywa przywódców puczu wojskowego w Sudanie do natychmiastowego uwolnienia aresztowanych i przywrócenia funkcjonowania tymczasowego rządu. Wcześniej lider puczu gen. Abdel Fattah al-Burhan zarządził wydalenie z Sudanu co najmniej sześciu ambasadorów, w tym przedstawicieli USA, Unii Europejskiej i Francji.

Prezydent USA Joe Biden wezwał w czwartek przywódców wojskowej junty w Sudanie do natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych i przywrócenia instytucji tymczasowego rządu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

- Wydarzenia ostatnich dni świadczą o poważnym regresie, ale Stany Zjednoczone będą nadal wspierać ludność Sudanu i ich pokojową walkę o osiągnięcie celów rewolucji w Sudanie - powiedział Joe Biden w oświadczeniu wydanym chwilę przed wylotem do Rzymu na szczyt G20.

Puczyści wydalili z Sudanu co najmniej sześciu ambasadorów

Lider puczu gen. Abdel Fattah al-Burhan zarządził wydalenie z Sudanu co najmniej sześciu ambasadorów, w tym przedstawicieli USA, UE i Francji - poinformował w czwartek przedstawiciel obecnych wojskowych władz.

Uznani za persona non grata są także przedstawiciele Chin, Kataru oraz ONZ - przekazały tamtejsze państwowe media, przejęte przez wojskowych. Wszyscy wyrzuceni dyplomaci zadeklarowali poparcie dla odsuniętego od władzy premiera Abdalli Hamduka - przypomniała agencja AP.

Przewrót wojskowy w Sudanie

W poniedziałek w Sudanie doszło do przewrotu wojskowego. Al-Burhan w telewizyjnym przemówieniu ogłosił rozwiązanie cywilno-wojskowej Suwerennej Rady oraz rządu kierowanego przez aresztowanego przez wojsko Hamduka. Tego samego dnia puczyści zatrzymali co najmniej pięciu wysokich rangą przedstawicieli rządu.

W środę, reagując na przewrót, Bank Światowy poinformował, że zawiesza pomoc finansową dla Sudanu po obaleniu tamtejszego rządu cywilnego przez wojsko. Tego samego dnia Unia Afrykańska (AU) zawiesiła Sudan w prawach uczestnictwie w działaniach tej międzynarodowej instytucji do czasu przywrócenia legalnego, cywilnego rządu - podała katarska telewizja Al-Dżazira.

Z kolei w czwartek zaniepokojenie wydarzeniami w Sudanie wyraziła Rada Bezpieczeństwa ONZ. Wezwała puczystów do natychmiastowego wypuszczenie wszystkich zatrzymanych i przywrócenia cywilnego rządu na drodze dialogu. Podobny apel wystosowały Unia Europejska i USA. Zaniepokojenie rozwojem sytuacji w Sudanie wyraziła również Liga Państw Arabskich.

Autor:asty//now

Źródło: Reuters PAP