Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Zniszczona infrastruktura w obwodzie kijowskim po rosyjskim ataku rakietowym
Zniszczona infrastruktura w obwodzie kijowskim po rosyjskim ataku rakietowym
Zniszczona infrastruktura w obwodzie kijowskim po rosyjskim ataku rakietowym

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 346 dni. Pentagon poinformował o nowym, dużym amerykańskim pakiecie militarnym dla Ukrainy. Jak przekazał Departament Obrony USA, obejmie on krytyczne elementy obrony powietrznej, rakiety konwencjonalne, a także dalekiego zasięgu. Chodzi o pociski GLSDB, mające zasięg 150 kilometrów. Wartość pomocy przekracza dwa miliardy dolarów. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Turecka firma Havas, która serwisuje na lotniskach samoloty, poinformowała rosyjskie linie lotnicze, że nie będzie mogła obsługiwać ich maszyn wyprodukowanych w USA ze względu na amerykańskie restrykcje i kontrole związane z wojną na Ukrainie.

> Pentagon poinformował o nowym, dużym amerykańskim pakiecie militarnym dla Ukrainy. Jak przekazał Departament Obrony USA, obejmie on krytyczne elementy obrony powietrznej, rakiety konwencjonalne, a także dalekiego zasięgu. Chodzi o pociski GLSDB, mające zasięg 150 kilometrów. Wartość pomocy przekracza dwa miliardy dolarów.

> Przekazanie czołgów Leopard przez sojuszników Ukrainy walczącej z rosyjską agresją jest niezbędne - powiedział minister spraw zagranicznych Hiszpanii Jose Manuel Albares w wywiadzie dla telewizji Canal Sur.

GLSDB pocisk dalekiego zasięgu (150 km)Copyright Saab AB

> Francusko-włoski system obrony przeciwlotniczej SAMP/T zostanie przekazany Ukrainie wiosną tego roku - poinformowano w nocie ministerstwa obrony Włoch po rozmowie jego szefa Guido Crosetto z francuskim ministrem sił zbrojnych Sebastienem Lecornu.

> 38 Rosjan i 16 rosyjskich podmiotów zostało w piątek objętych sankcjami przez Kanadę. Restrykcje nałożono na zajmujących się rosyjską propagandą i dezinformacją - poinformowała w komunikacie szefowa kanadyjskiej dyplomacji Melanie Joly.

> Poseł AfD do Bundestagu Steffen Kotré wystąpił w talk-show, prowadzonym przez kremlowskiego propagandystę Władimira Sołowjowa. Skrytykował tam między innymi "propagandę" uprawianą przez niemieckie media, które "nastawiają Niemców przeciwko Rosji" - opisuje portal tygodnika "Spiegel". Krytycznie wyraził się o wysyłaniu przez Niemcy broni, używanej "przeciwko Rosjanom".

> Wicepremier Mariusz Błaszczak spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który podziękował Polsce za wsparcie w walce z rosyjską agresją i wręczył mu Order Za Zasługi I Klasy. Wcześniej szef MON poinformował, że Polska przystąpiła już do szkolenia ukraińskich żołnierzy, ucząc ich obsługi czołgów Leopard, a to szkolenie potrwa kilka tygodni.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Copyright Saab AB

Pozostałe wiadomości