Zełenski: będziemy mieli szansę na zwycięstwo

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Zełenski reaguje na decyzję Izby Reprezentantów w sprawie pomocy dla Ukrainy
Zełenski reaguje na decyzję Izby Reprezentantów w sprawie pomocy dla UkrainyFacebook/Володимир Зеленський
wideo 2/4
Zełenski reaguje na decyzję Izby Reprezentantów w sprawie pomocy dla UkrainyFacebook/Володимир Зеленський

Przyjęcie przez Izbę Reprezentantów USA pakietu pomocy dla Ukrainy będzie dla Kremla potężnym sygnałem, że Stany Zjednoczone pozostaną u boku Ukrainy i nie stanie się ona drugim Afganistanem - powiedział w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Izba Reprezentantów USA przegłosowała w sobotę ustawę o pomocy Ukrainie, opiewającą na 60,8 mld dolarów. 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w amerykańskim arsenale w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, 13,8 mld - na zakup sprzętu dla Ukrainy, a 11,3 mld - na utrzymanie sił USA w regionie. Ponadto projekt daje prezydentowi uprawnienia do przekazania uzbrojenia o wartości niemal 8 mld dolarów w dodatku do około 4 mld, które wciąż ma do dyspozycji.

Przyjęcie przez Izbę Reprezentantów USA pakietu pomocy dla Ukrainy będzie dla Kremla potężnym sygnałem, że Stany Zjednoczone pozostaną u boku Ukrainy i nie stanie się ona drugim Afganistanem - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla amerykańskiej stacji NBC.

Czytaj również: Konsekwencje decyzji USA będą "niemal natychmiastowe"

Zełenski zaapelował do Waszyngtonu o szybkie przyjęcie pakietu pomocy w Senacie oraz dostarczenie samej pomocy.

"Będziemy mieli szansę na zwycięstwo"

- Myślę, że to wsparcie naprawdę wzmocni siły zbrojne Ukrainy i będziemy mieli szansę na zwycięstwo - powiedział Zełenski. Za priorytetowe zadanie uznał przy tym przekazanie systemów obrony przeciwlotniczej i broni dalekiego zasięgu, dzięki której Ukraina nie będzie tracić żołnierzy na froncie.

Czytaj również: Potężna pomoc nadchodzi, Rosjanie nasilają ataki

Przyznał, że Kijów stracił inicjatywę w walkach na wschodzie kraju, ale gdy otrzyma broń, będzie miał szansę ustabilizować sytuację. Prezydenta Ukrainy zapytano też o ewentualność dużej ofensywy rosyjskiej, na co odparł, że siły ukraińskie już się do niej szykują.

Zełenski: każdy dzień jest teraz ważny

"Czas pomiędzy decyzjami politycznymi a faktycznymi szkodami wyrządzonymi wrogowi na pierwszej linii frontu, pomiędzy zatwierdzeniem pakietu a wzmocnieniem naszych wojowników musi być jak najkrótszy" - przekazał w niedzielę w mediach społecznościowych Zełenski.

"Każdy dzień jest teraz ważny, zarówno w zakresie komunikacji, polityki, jak i logistyki. Jestem wdzięczny wszystkim naszym przyjaciołom w Stanach Zjednoczonych, a także naszym partnerom na całym świecie, którzy tak samo jak my na Ukrainie widzą wspólne możliwości i zadania" - dodał.

"Razem musimy wszelkimi sposobami powstrzymać rosyjski terror, ograniczyć potencjał terrorystyczny Rosji i zmusić Putina do przyznania się do oczywistości: ta wojna nie przyniesie mu żadnych rezultatów" - zakończył ukraiński prezydent.

Autorka/Autor:ks//mrz

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty: