Rosyjski przywódca Władimir Putin i prezydent Iranu Masud Pezeszkian podpisali w Moskwie kompleksowe porozumienie o partnerstwie strategicznym. Reuters poinformował, że umowa zakłada między innymi wzmocnienie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. Porozumienie budzi obawy w państwach Zachodu.
Porozumienie, które ma obowiązywać przez 20 lat, zawiera 47 artykułów obejmujących wszystkie obszary współpracy dwustronnej.
Zgodnie z dokumentem, sygnowanym przez rosyjskiego przywódcę Władimira Putina i prezydenta Iranu Masuda Pezeszkiana, oba kraje będą się konsultować i współpracować w związku z zagrożeniami militarnymi oraz w sferze bezpieczeństwa. Przewidziano też udział we wspólnych manewrach wojskowych na terytorium obu państw i nie tylko.
Na wspólnej konferencji prasowej Putin powiedział, że oba kraje rozmawiają też o dostarczaniu Iranowi rosyjskiego gazu. Dodał, że jeśli projekt zostanie zrealizowany, wielkość dostaw mogłaby z czasem osiągnąć 55 miliardów metrów sześciennych rocznie, ale na początkowym etapie nie mogłyby one przekraczać 2 miliardów metrów sześciennych. Pezeszkian dodał, że obie strony muszą jeszcze rozwiązać pewne kwestie techniczne.
Jak podkreślił Reuters, Rosja szuka nowych nabywców gazu po tym, jak straciła pozycję na rynku europejskim w wyniku wojny przeciw Ukrainie.
Putin oznajmił też, że Rosja rozważa budowę nowych bloków w elektrowniach atomowych w Iranie. - Jeden już z powodzeniem działa. Rozmawiamy teraz o możliwości zbudowania kolejnych – powiedział.
Masud Pezeszkian odwiedził Kreml po raz pierwszy od czasu objęcia prezydentury w lipcu ubiegłego roku po tym, jak jego poprzednik Ebrahim Raisi zginął w katastrofie helikoptera. Pezeszkianowi towarzyszył jego minister ds. ropy naftowej.
Partnerstwo Rosji z krajami wrogimi wobec USA
Moskwa i Teheran twierdzą, że ich coraz bliższe stosunki nie są skierowane przeciwko innym krajom. Reuters zwraca jednak uwagę, że budzą one obawy Zachodu, który postrzega oba kraje jako mające "szkodliwy wpływ" na arenie międzynarodowej.
Reuters zwraca uwagę, że Rosja szeroko wykorzystywała irańskie drony podczas wojny na Ukrainie. Jednocześnie we wrześniu ubiegłego roku Stany Zjednoczone oskarżyły Teheran o dostarczenie Rosji rakiet balistycznych bliskiego zasięgu, jednak Teheran zaprzecza dostarczaniu wymienionych sprzętów militarnych. Kreml również odmówił potwierdzenia, że otrzymał irańskie rakiety, ale przyznał, że jego współpraca z Iranem obejmuje "najbardziej wrażliwe obszary".
Partnerstwo strategiczne Rosji i Iranu, zwłaszcza w kontekście sankcji nałożonych przez Zachód z powodu irańskiego programu nuklearnego, jest istotne, gdyż oba te kraje razem z Chinami dążą do osłabienia wpływów USA i ich sojuszników nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale na całym świecie - twierdzą eksperci.
Jednoczenie Reuters przypomina, że oprócz z Iranem - Rosja zacieśniła więzi z innymi krajami wrogimi wobec USA, takimi jak Korea Północna, od początku wojny na Ukrainie, a także zawarła strategiczne pakty z Pjongjangiem i bliskim sojusznikiem Białorusią, jak i umowę o strategicznym partnerstwie z Chinami.
Poprzednie spotkanie Putina z Pezeszkianem miało miejsce na marginesie 16. szczytu państw BRICS w rosyjskim mieście Kazań w październiku 2024 roku i na forum kulturalnym w Turkmenistanie w tym samym miesiącu.
CZYTAJ TEŻ: Putin w Aszchabadzie spotkał się z prezydentem Iranu. Ukraina apeluje do władz Turkmenistanu
Źródło: Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: ALEXANDER NEMENOV/EPA