Portugalia ma za sobą najgorszą dobę, dziesiątki tysięcy osób przebywa we włoskich szpitalach. Wraca lockdown

Źródło:
PAP

Na Cyprze czy Balearach wraca lockdown i zakaz opuszczania miejsca zamieszkania. W Irlandii wykryto południowoafrykańską odmianę koronawirusa. Hiszpania wykorzystała już ponad 30 procent dostarczonych szczepionek. Tysiące osób przebywają we włoskich szpitalach.

Ostatnia doba była najgorszą pod względem rozwoju sytuacji epidemicznej w Portugalii od czasu pojawienia się w tym kraju COVID-19. Podczas minionych 24 godzin zanotowano najwyższą liczbę zgonów, zakażeń i osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa - podał w piątek resort zdrowia w Lizbonie. Ministerstwo sprecyzowało, że między czwartkiem a piątkiem potwierdzono 118 zgonów. W ciągu ostatnich 24 godzin zanotowano 10 176 zakażeń.

Z informacji resortu zdrowia wynika, że w ostatnich godzinach drastycznie zwiększyła się liczba osób w wieku 20-29 lat zgłaszających do szpitali z objawami COVID-19. W piątek po południu w portugalskich szpitalach zanotowano rekordową liczbę pacjentów zainfekowanych koronawirusem – 3451. Spośród nich 536 osób jest leczonych na oddziałach intensywnej terapii.

W nocy z 1 na 2 stycznia w Portugalii weszły w życie nowe restrykcje sanitarne. Z powodu nasilenia się epidemii rząd Antonia Costy zakazał przemieszczania się podczas weekendów pomiędzy niemal wszystkimi powiatami kontynentalnej części kraju. Obywatele nie mogą też opuszczać domów bez ważnej przyczyny między godziną 13 a 5. W czwartek wieczorem premier zapowiedział, że władze spodziewają się nasilenia epidemii, a także rozważają kolejne obostrzenia. Nie wykluczył wprowadzenia lockdownu, który obowiązywał już w Portugalii pomiędzy marcem a majem 2020 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Wzrasta liczba zakażeń w Hiszpanii

Resort zdrowia Hiszpanii poinformował, że pomiędzy czwartkiem a piątkiem liczba zakażeń wzrosła o ponad 25,4 tysiąca do łącznego poziomu 2,05 miliona przypadków. Nienotowaną dotychczas dobową liczbę nowych infekcji potwierdzono w Estremadurze, na zachodzie kraju, a także na Archipelagu Balearów. Podczas minionych 24 godzin zanotowano tam odpowiednio 1193 i 707 zakażeń. W obu tych regionach oraz we wspólnocie autonomicznej Madrytu liczba infekcji na 100 tys. mieszkańców przekracza już poziom 500.

Jak wskazało ministerstwo zdrowia, w całym kraju podczas minionej doby rosła też liczba zgonów po infekcji koronawirusem. Pomiędzy czwartkiem a piątkiem przybyło 350 ofiar śmiertelnych SARS-CoV-2, a w sumie zmarło już w Hiszpanii ponad 51,8 tysiąca zakażonych osób. Według statystyk służb medycznych Hiszpanii w szpitalach przebywa obecnie blisko 15 tysięcy chorych na COVID-19. Wśród nich 2,3 tysiąca leczy się na oddziałach intensywnej terapii.

W wieczornym komunikacie resort zdrowia poinformował, że wraz z nadejściem trzeciej fali koronawirusa służby medyczne zintensyfikowały szczepienia obywateli Hiszpanii przeciwko COVID-19. "Tempo szczepień wzrosło. Dotychczas zaszczepiono już blisko 278 tysięcy osób, co oznacza wykorzystanie 37,4 proc. dawek dostarczonych przez firmę Pfizer. Tylko podczas ostatniej doby zaszczepiono 70,6 tysiąca osób" – oszacował resort zdrowia.

Lockdown na Balearach

Władze wspólnoty autonomicznej Balearów ogłosiły w piątek dwutygodniowy lockdown. Jak poinformowała w piątek premier regionalnego rządu Balearów Francina Armengol, w ciągu najbliższych dwóch tygodni na archipelagu obowiązywać będzie zakaz działalności barów, restauracji, centrów rozrywki, a także wielkopowierzchniowych placówek handlowych.

W piątek wieczorem władze Balearów ogłosiły, że w związku z brakującą liczbą łóżek w szpitalach publicznych porozumiały się z prywatnymi klinikami w sprawie kierowania pacjentów z COVID-19 do tych placówek medycznych.

Pogarsza się sytuacja epidemiczna we Włoszech

620 osób zmarło we Włoszech ostatniej doby na COVID-19, stwierdzono też 17 533 nowe zakażenia koronawirusem – to dane z piątkowego biuletynu resortu zdrowia w Rzymie. Liczba wykonanych jednego dnia testów przekroczyła 140 tysięcy.

Liczba hospitalizowanych pacjentów wynosi ponad 23 tysiące. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa około 2500 najciężej chorych na COVID-19. Krajowy Instytut Służby Zdrowia ogłosił, że doszło do generalnego pogorszenia się sytuacji epidemicznej we Włoszech. Jak zaznaczono w raporcie z monitoringu w pierwszym tygodniu stycznia, liczba zakażeń rośnie po kilku tygodniach spadku.

Do tej pory we Włoszech zaszczepionych przeciwko koronawirusowi zostało ponad 413 tysięcy osób. Od lutego według zapowiedzi władz mają rozpocząć się szczepienia osób powyżej 80 lat.

Godzina policyjna w Strasburgu

281 osób z COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby w szpitalach we Francji – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia tego kraju. Odnotowano też 19 814 nowych przypadków zakażenia.

W Strasburgu, gdzie znajduje się jedna z siedzib Parlamentu Europejskiego, od niedzieli w godzinach 18-6 będzie obowiązywać godzina policyjna w ramach francuskich planów ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa – informuje stacja BFM TV.

Na początku stycznia Francja wprowadziła godzinę policyjną w 15 departamentach w północno-wschodniej części kraju, aby zwalczać rozprzestrzenianie się wirusa; godzina policyjna początkowo obowiązywała od godz. 20, ale obecnie obowiązuje już od godz. 18 do godziny 6 rano.

Południowoafrykańska odmiana koronawirusa w Irlandii

W Irlandii wykryto południowoafrykańską odmianę koronawirusa. Po raz szósty od początku roku odnotowano najwyższą dobową liczbę zakażeń i najwyższą liczbę zgonów od połowy maja – podały w piątek władze medyczne tego kraju. Jak poinformował naczelny lekarz Irlandii Tony Holohan, potwierdzono trzy przypadki nowej odmiany wirusa, która rozprzestrzenia się w RPA, a wszystkie są związanie z niedawnymi podróżami do tego kraju. Zaapelował, by wszyscy, którzy niedawno powrócili z RPA, udali się na 14-dniową izolację i poddali się testowi na obecność koronawirusa.

Według naukowców południowoafrykańska odmiana koronawirusa może być nawet bardziej zakaźna niż brytyjska. Na dodatek naukowcy nie mają aż takiej pewności, jak w przypadku odmiany brytyjskiej, że wprowadzane obecnie do użytku szczepionki będą chronić przed południowoafrykańską odmianą.

Sytuacja epidemiczna w Irlandii jest niepokojąca. W piątek poinformowano o wykryciu 8248 nowych zakażeń. Zarejestrowano też 20 nowych zgonów, co jest pierwszym przypadkiem od połowy maja, by ich bilans przekroczył poziom kilkunastu. Ogólny bilans epidemii w Irlandii to 135 884 zachorowania i 2237 ofiar śmiertelnych. Liczba pacjentów z COVID-19 w szpitalach, która już wcześniej w bieżącym tygodniu przekroczyła poziom ze szczytu pierwszej fali epidemii, zwiększyła się w ciągu ostatniej doby z 1043 do 1180, zaś przebywających na oddziałach intensywnej terapii – z 95 do 109.

Trzytygodniowa kwarantanna na Cyprze

Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem na Cyprze minister zdrowia Konstantinos Ioannou ogłosił w piątek, że od niedzieli rząd ponownie wprowadza na wyspie na trzy tygodnie zakaz opuszczania domów. - Musimy zapobiec sytuacji, w której ludzie będą umierali, ponieważ nie będziemy w stanie im pomóc. Musimy pomóc naszemu systemowi opieki zdrowotnej – oświadczył Ioannou.

Na Cyprze do tej pory koronawirusem zakaziło się 26 208 osób, a na COVID-19 zmarło 140. W piątek zajętych było 196 z 200 szpitalnych łóżek przeznaczonych dla chorych z COVID-19. Tylko w czwartek na wyspie zakażenie wykryto u kolejnych 427 osób, a trzy zmarły.

W czasie nowego lockdownu Cypryjczycy będą mieli prawo wyjść z domu tylko dwa razy dziennie po uprzednim wysłaniu na specjalny numer SMS-a, aby otrzymać pozwolenie. Wśród powodów usprawiedliwiających opuszczenie miejsca zamieszkania będzie wizyta u lekarza lub w aptece, zakupy, udzielenie pomocy osobom tego potrzebującym oraz spacery, w których będą mogły uczestniczyć tylko dwie osoby jednocześnie, nie licząc dzieci.

Cypryjczycy, którzy nie mieszkają nad morzem, będą też mogli nad nie pojechać, aby popływać lub łowić ryby. Wyjście na spacer z psem nie będzie wymagało zezwolenia pod warunkiem, że taka przechadzka odbędzie się w promieniu pół kilometra od domu. Pozwolenie nie będzie także potrzebne po to, aby pójść do pracy, będzie jednak wymagany specjalny dokument podpisany przez pracodawcę. Na całej wyspie będzie obowiązywać godzina policyjna między godz. 21 a 5. Wszystkie lokale handlowe, oprócz sklepów spożywczych i alkoholowych, kiosków, piekarni, warzywniaków, aptek oraz stacji benzynowych będą zamknięte.

Zamknięte będą też szkoły podstawowe i średnie, kina, teatry i place zabaw. Nabożeństwa w kościołach będą odbywały się bez uczestnictwa wiernych, a w ceremoniach ślubnych, chrzcinach i pogrzebach będzie mogło wziąć udział najwyżej 10 osób. Wszelkie spotkania, zarówno w pomieszczeniach prywatnych, jak i publicznych, są zabronione. Lockdown będzie obowiązywać do 31 stycznia.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: