WHO: z całą pewnością nie doszło jeszcze do szczytu zakażeń

Źródło:
PAP, Reuters

Obecnie 90 procent infekcji na świecie ma miejsce w Europie i USA - powiedziała w Genewie rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia Margaret Harris. Stwierdziła, że nie doszło jeszcze do szczytu zakażeń koronawirusem. Liczba zakażonych SARS-CoV-2 na świecie zbliża się do dwóch milionów. Zmarło ponad 119 tysięcy osób.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Margaret Harris przyznała, że "liczba nowych przypadków zakażenia maleje w niektórych częściach Europy, w tym we Włoszech i Hiszpanii, ale epidemie narastają w Wielkiej Brytanii i Turcji".

- Na razie 90 procent infekcji na świecie ma miejsce w Europie i USA. Z całą pewnością nie doszło jeszcze do szczytu zakażeń - podkreśliła Harris w czasie wtorkowej konferencji w Genewie. Wyraziła zaniepokojenie, że przypadki nowych zakażeń odnotowywane są także w Chinach, a ich źródłem są w większości obywatele tego kraju, którzy wracają z Rosji.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Jak dodała Harris, "nie należy oczekiwać, że szczepionka na koronawirusa pojawi się wcześniej niż za 12 miesięcy, a nawet dłużej".

Rzeczniczka powiedziała, że WHO wyda wytyczne dla państw członkowskich, które należałoby zastosować, zanim zacznie się decydować o łagodzeniu ograniczeń wprowadzonych w walce z rozprzestrzenianiem się infekcji.

Agencja Reutera przypomniała, że wprowadzone ograniczenia w Hiszpanii, gdzie odnotowano ponad 172 tysiące przypadków zakażeń, pomogły spowolnić rosnącą liczbę zgonów, która osiągnęła swój szczyt na początku kwietnia. W kraju tym zarejestrowano dotąd ponad 18 tysięcy przypadków śmiertelnych. W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii zmarło 567 osób.

Według hiszpańskich rozmówców Reutera złagodzenie restrykcji może jednak wywołać nowy wzrost zachorowań.

We wtorek MSW Hiszpanii potwierdził, że utrzyma kontrole na ulicach miast pomimo zniesienia zakazu wychodzenia do pracy osób zatrudnionych w instytucjach i firmach, których działanie nie jest niezbędne dla funkcjonowania państwa.

"Lot solidarnościowy" do Afryki

WHO i organizacja humanitarna Światowy Program Żywnościowy (WFP) w ramach pierwszego "lotu solidarnościowego" dostarczyły do stolicy Etiopii, Addis Abeby, milion masek, gogli, kombinezonów i innych środków ochronnych oraz respiratory, które trafią do Sudanu, Erytrei, Somalii, Tanzanii i Dżibuti - poinformowała rzeczniczka WFP Elisabeth Byrs podczas briefingu w Genewie zorganizowanego wspólnie z WHO.

- Z tych pięciu krajów środki zostaną rozesłane do tak wielu krajów Afryki, jak to będzie możliwe - dodała Byrs. 

Liczba zainfekowanych zbliża się do dwóch milionów

Jak przypomniała agencja Reutera, liczba zakażonych koronawirusem na świecie zbliża się do dwóch milionów, a ponad 119 tysięcy osób zmarło. Wyzdrowiało ponad 450 tysięcy.

Najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się w USA, gdzie w ciągu ostatniej doby zmarło ponad 1500 zainfekowanych. Stany Zjednoczone są krajem z największą liczbą zakażonych SARS-CoV-2, która przekroczyła ponad 580 tysięcy. Zmarło w tym kraju ponad 23,5 tysiąca osób.

We Francji liczba zainfekowanych wynosi ponad 136 tysięcy. Łączna liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 wzrosła prawie do 15 tysięcy. Prezydent Emmanuel Macron przedłużył wprowadzoną z powodu epidemii koronawirusa kwarantannę do 11 maja. 

We Włoszech liczba zainfekowanych przekroczyła 160 tysięcy. Zmarło ponad 20 tysięcy osób. Do 112 wzrosła w tym kraju liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem.

Autorka/Autor:tas/adso

Źródło: PAP, Reuters