Wypadek kolumny Antoniego Macierewicza

29 stycznia 2017

Kierowca Macierewicza bez uprawnień w dniu wypadku. "Prokuratura okazuje się być ślepa"

W dniu wypadku samochodowego ówczesnego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza w 2017 roku jego kierowca nie miał zezwolenia na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi - podał w piątek portal Onet. Służba Kontrwywiadu Wojskowego miała wystawić mu takie dokumenty kilkanaście dni po wypadku. Prokuratura umorzyła w tej sprawie śledztwo. Politycy Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli złożenie doniesienia do prokuratury w sprawie niedopełnienia obowiązków przez prokuratorów.

Po wypadku szefa MON. Nie będzie śledztwa w sprawie Macierewicza

Prokuratura Rejonowa Toruń-Wschód odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie możliwego przekroczenia uprawnień przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Posłowie PO zawiadamiali, że mógł on nakłaniać kierowcę do niezachowania ostrożności przed wypadkiem w Lubiczu Dolnym.

Ochrona Macierewicza bez wpływu na "pana Kazimierza"

- Minister, tak jak każdy obywatel, może się poruszać dowolnym środkiem transportu. Może jechać z panem Kazimierzem, może jechać z kolegą. Nie jest to naruszeniem żadnego przepisu - mówił w Sejmie komendant Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej pułkownik Sławomir Tęcza, który odpowiada za ochronę Antoniego Macierewicza. Z jego wypowiedzi wynika, że żandarmi nie mają żadnego wpływu na już sławnego "pana Kazimierza".

ŻW: krew kierowcy Macierewicza zbadano po trzech godzinach od wypadku

Krew kierowcy Antoniego Macierewicza zbadano na obecność alkoholu po około trzech godzinach po kolizji pod Toruniem - podał szef Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej płk Sławomir Tęcza. Jak mówił, nie wie czemu kierowca szefa MON oddalił się z miejsca kolizji. Zaznaczył, że nie podlega on rozkazom ŻW.

Opozycja pyta o wypadki VIP-ów. "Mamy wrażenie, że dochodzi do mataczenia"

Mamy wrażenie, że dochodzi do mataczenia ws. wyjaśniania przyczyn wypadku najważniejszych osób w państwie - powiedział w środę w Sejmie poseł Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk na konferencji prasowej zorganizowanej przed posiedzeniem komisji poświęconym bezpieczeństwu VIP-ów i ostatnich wypadków z ich udziałem.

MSWiA: Biuro Ochrony Rządu było dramatycznie niedofinansowane. PO mówi o "PR-owskiej grze"

Z audytu przeprowadzonego przez rząd PiS wynika, że Biuro Ochrony Rządu było "dramatycznie niedofinansowane" – poinformował w Sejmie wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński. Jego zdaniem kierownictwo BOR w latach 2008-2015 r. nie podejmowało starań, aby zmienić tę sytuację. Z kolei według Platformy Obywatelskiej, polityka informacyjna rządu polega na próbie obarczenia odpowiedzialnością opozycji bądź poprzednich szefów Biura za wydarzenia, które mają teraz miejsce.

"Mówią, że to szara eminencja MON, że rządzi i dzieli"

Głośno zrobiło się o nim po wypadku kolumny wiozącej ministra Antoniego Macierewicza pod Toruniem. 61-letni Kazimierz Bartosik - jego osobisty kierowca. Zanim został współpracownikiem szefa MON, jeszcze w poprzednim ustroju miał wozić jednego z czołowych wojskowych PRL. Jak człowiek z taką przeszłością mógł zyskał zaufanie polityka, który tropi ludzi z komunistycznym życiorysem? Materiał "Czarno na Białym".

Wypadkiem Macierewicza zajmie się prokuratura w Poznaniu

Dział ds. wojskowych Prokuratury Rejonowej Poznań-Grunwald zajmie się zawiadomieniem posłów Platformy Obywatelskiej ws. wypadku z udziałem samochodu wiozącego szefa MON Antoniego Macierewicza pod Toruniem. Doniesienie zostało tam przekazane z toruńskiej prokuratury.

"Rozbił ludziom samochody i  nie było słowa przepraszam"

"Buta", "arogancja władzy", "państwo PiS w pigułce" - tak politycy opozycji komentowali w "Kawie na ławę" wypadek z udziałem kolumny przewożącej ministra obrony Antoniego Macierewicza. Swojego szefa bronił wiceszef resortu Bartosz Kownacki, który stwierdził, że Macierewicz stał się obiektem "nagonki".

Macierewicz: to nie mój kierowca spowodował wypadek

- Ten samochód został z tyłu uderzony przez jeden z innych samochodów – powiedział w sobotę minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, pytany o środowy karambol na drodze koło Torunia z udziałem jego limuzyny.