Tragedia Aleppo

19 sierpnia 2016
Aleppo

Walki o kontrolę nad Aleppo, drugim co do wielkości miastem w Syrii i niegdyś głównym centrum przemysłu i handlu w tym kraju, dobiegają końca. Od połowy listopada wojska prezydenta Baszara el-Asada wspierane przez Rosję i Iran opanowały niemal całe miasto. Rebelianci bronią się już tylko w kilku punktach, a dziesiątki tysięcy cywilów uciekają na tereny kontrolowane przez reżim w Damaszku. Pojawiają się informacje o zbrodniach dokonywanych przez siły reżimu na mieszkańcach.

Położone na północy Syrii Aleppo od 2012 roku było praktycznie podzielone na pół: dzielnice na wschodzie znajdowały się w rękach rebeliantów walczących z reżimem Asada, a te na zachodzie były pod armii rządowej.

Aleppo to dawna stolica gospodarcza kraju tvn24

Miał być rozejm jest nasilenie walk

Na początku tego roku ruszyła ofensywa wojsk rządowych, które wspierało wojsko rosyjskie. Siły Asada odnosiły kolejne sukcesy i wydawało się, że losy głównego po upadku Hims miasta rewolucji są policzone. Miasto jednak ciągle trwało, choć na początku lipca siły Asada odcięły jedyną drogę prowadzącą do dzielnic rebeliantów.

Turcja: do ataków na naszych żołnierzy doszło mimo ustaleń z Rosją

Władze tureckiej prowincji Hatay podały, że w wyniku nalotów przeprowadzonych w czwartek przez siły zbrojne Syrii w Idlibie zginęło 33 tureckich żołnierzy. - Nie powinni byli znajdować się na tych pozycjach - ocenił w piątek resort obrony Rosji, który wspiera siły rządowe Baszara al-Asada.

"W najgorszym razie" spotkanie tylko z Putinem

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował we wtorek, że nie ma jeszcze pełnego porozumienia między Francją, Niemcami i Rosją, co do zaproponowanego na 5 marca czterostronnego szczytu w sprawie sytuacji w syryjskiej prowincji Idlib. Dodał, że "w najgorszym razie" tego dnia dojdzie w Turcji do jego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

"Odrzutowiec czy bomba?" Zabawa w mieście ogarniętym wojną

W północno-zachodniej Syrii trwa ofensywa sił prezydenta Baszara al-Asada. Armia syryjska oświadczyła w poniedziałek, że przejęła kontrolę nad dziesiątkami miejscowości prowincji Aleppo. W wyniku walk setki tysięcy ludzi opuściły domy. Ci, którzy zostali, pośród strzałów i bomb starają się odnaleźć normalność.

Po ataku w Aleppo. Pentagon apeluje do Rosji o umożliwienie śledztwa

Pentagon zaapelował we wtorek do Rosji o umożliwienie przeprowadzenia rzetelnego śledztwa w sprawie ataku chemicznego w syryjskim mieście Aleppo, który miał miejsce w nocy z soboty na niedzielę - poinformował rzecznik Pentagonu Sean Robertson. W wyniku ataku poszkodowanych zostało ponad 100 osób.

BBC: ponad sto przypadków użycia broni chemicznej w Syrii

Użycie broni chemicznej było kluczowym czynnikiem, który pozwolił prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi przechylić na swoją stronę szalę zwycięstwa w wojnie domowej w tym kraju - wynika z przedstawionego w poniedziałek śledztwa dziennikarskiego BBC.

Doradca Trumpa grozi Syrii odwetem

Doradca prezydenta USA Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton zapowiedział w poniedziałek, że użycie przez syryjski reżim broni chemicznej spowoduje "znacznie silniejszą reakcję" Ameryki, Francji i Wielkiej Brytanii niż poprzednio.