Tragedia Aleppo

19 sierpnia 2016
Aleppo

Walki o kontrolę nad Aleppo, drugim co do wielkości miastem w Syrii i niegdyś głównym centrum przemysłu i handlu w tym kraju, dobiegają końca. Od połowy listopada wojska prezydenta Baszara el-Asada wspierane przez Rosję i Iran opanowały niemal całe miasto. Rebelianci bronią się już tylko w kilku punktach, a dziesiątki tysięcy cywilów uciekają na tereny kontrolowane przez reżim w Damaszku. Pojawiają się informacje o zbrodniach dokonywanych przez siły reżimu na mieszkańcach.

Położone na północy Syrii Aleppo od 2012 roku było praktycznie podzielone na pół: dzielnice na wschodzie znajdowały się w rękach rebeliantów walczących z reżimem Asada, a te na zachodzie były pod armii rządowej.

Miał być rozejm jest nasilenie walk

Na początku tego roku ruszyła ofensywa wojsk rządowych, które wspierało wojsko rosyjskie. Siły Asada odnosiły kolejne sukcesy i wydawało się, że losy głównego po upadku Hims miasta rewolucji są policzone. Miasto jednak ciągle trwało, choć na początku lipca siły Asada odcięły jedyną drogę prowadzącą do dzielnic rebeliantów.

Turcja: do ataków na naszych żołnierzy doszło mimo ustaleń z Rosją

Władze tureckiej prowincji Hatay podały, że w wyniku nalotów przeprowadzonych w czwartek przez siły zbrojne Syrii w Idlibie zginęło 33 tureckich żołnierzy. - Nie powinni byli znajdować się na tych pozycjach - ocenił w piątek resort obrony Rosji, który wspiera siły rządowe Baszara al-Asada.

"W najgorszym razie" spotkanie tylko z Putinem

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował we wtorek, że nie ma jeszcze pełnego porozumienia między Francją, Niemcami i Rosją, co do zaproponowanego na 5 marca czterostronnego szczytu w sprawie sytuacji w syryjskiej prowincji Idlib. Dodał, że "w najgorszym razie" tego dnia dojdzie w Turcji do jego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

"Odrzutowiec czy bomba?" Zabawa w mieście ogarniętym wojną

W północno-zachodniej Syrii trwa ofensywa sił prezydenta Baszara al-Asada. Armia syryjska oświadczyła w poniedziałek, że przejęła kontrolę nad dziesiątkami miejscowości prowincji Aleppo. W wyniku walk setki tysięcy ludzi opuściły domy. Ci, którzy zostali, pośród strzałów i bomb starają się odnaleźć normalność.

Po ataku w Aleppo. Pentagon apeluje do Rosji o umożliwienie śledztwa

Pentagon zaapelował we wtorek do Rosji o umożliwienie przeprowadzenia rzetelnego śledztwa w sprawie ataku chemicznego w syryjskim mieście Aleppo, który miał miejsce w nocy z soboty na niedzielę - poinformował rzecznik Pentagonu Sean Robertson. W wyniku ataku poszkodowanych zostało ponad 100 osób.

BBC: ponad sto przypadków użycia broni chemicznej w Syrii

Użycie broni chemicznej było kluczowym czynnikiem, który pozwolił prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi przechylić na swoją stronę szalę zwycięstwa w wojnie domowej w tym kraju - wynika z przedstawionego w poniedziałek śledztwa dziennikarskiego BBC.

Doradca Trumpa grozi Syrii odwetem

Doradca prezydenta USA Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton zapowiedział w poniedziałek, że użycie przez syryjski reżim broni chemicznej spowoduje "znacznie silniejszą reakcję" Ameryki, Francji i Wielkiej Brytanii niż poprzednio.