Sprawa Grabarczyka

30 kwietnia 2015

Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie posługiwania się przez byłego ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka poświadczającymi nieprawdę dokumentami związanymi z pozwoleniem na broń. Sprawa była elementem - prowadzonego nadal - śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w łódzkiej policji przy wydawaniu zezwoleń na broń.

Teraz to poseł PiS Dariusz Seliga zeznawał w prokuraturze w sprawie swojego egzaminu na broń - dowiedział się portal tvn24.pl. Śledczy podejrzewają, że podobnie jak w przypadku Cezarego Grabarczyka, część praktyczna była tylko formalnością.

SLD od lat popełnia dramatyczne błędy w diagnozie sytuacji społecznej i ekonomicznej państwa. W moim przekonaniu, jeśli popełnia się takie błędy, to nie zdobędzie się poparcia - uważa były premier Włodzimierz Cimoszewicz. W "Faktach po Faktach" krytycznie oceniał kondycję współczesnej lewicy w Polsce.

- To dymisja kampanijna i frakcyjna - ocenił w programie "Kawa na ławę" rezygnację Cezarego Grabarczyka ze stanowiska ministra sprawiedliwości Marcin Mastalerek (PiS). - Inaczej by do niej nie doszło, bo PO przyzwyczaiła nas przecież, że wszystkie afery zamiata pod dywan - dodał. Włodzimierz Czarzasty (SLD) przekonywał z kolei, że w obozie rządowym jest "coraz większa atmosfera bezkarności".

Prezentacja nowego ministra sprawiedliwości nie obyła się bez wpadki. W trakcie ogłoszenia decyzji o tym, kto zastąpi zdymisjonowanego Cezarego Grabarczyka, Ewa Kopacz nazwała jego następcę - posła Borysa Budkę - "Borysławem". Pomyłka premier skłoniła dziennikarzy do kilku żartów i drobnych złośliwości.

W środę późnym wieczorem minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk złożył dymisję na ręce premier Ewy Kopacz. Co do tego doprowadziło? Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia w "sprawie Grabarczyka", punkt po punkcie.

Trzech policjantów z łódzkiej Komendy Wojewódzkiej Policji jest podejrzanych w związku z egzaminami na broń: Naczelnik Wydziału Postępowań Administracyjnych, jego zastępca oraz funkcjonariusz, który był w komisji egzaminacyjnej oceniającej byłego ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka.

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że jeszcze w czwartek odwoła Cezarego Grabarczyka ze stanowiska ministra sprawiedliwości. - Chciałbym to załatwić jeszcze dzisiaj - powiedział.

Ruszyły spekulacje, kto obejmie tekę ministra sprawiedliwości po Cezarym Grabarczyku, który podał się do dymisji. Wśród potencjalnych kandydatów wymieniani są m.in. obecny wiceminister Jerzy Kozdroń, adwokat Roman Giertych czy poprzednik Grabarczyka, Marek Biernacki.

Możliwe, że to szef Rady Europejskiej Donald Tusk zadzwonił do ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka i zasugerował dymisję - spekulowała we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 politolog dr Renata Mieńkowska-Norkiene. Z kolei socjolog dr Robert Sobiech przekonywał, że szybka dymisja Grabarczyka była reakcją "uszczelniającą" elektorat Bronisława Komorowskiego.

W środę podał się do dymisji minister sprawiedliwości w rządzie Ewy Kopacz i jeden z najważniejszych polityków Platformy Obywatelskiej - Cezary Grabarczyk. Już za rządów Donalda Tuska Grabarczyk miał silną pozycję w PO, jeszcze większe wpływy zyskał wchodząc do rządu Kopacz. Kim jest Cezary Grabarczyk?