Były poseł PiS, a aktualnie prezes jednej z kluczowych polskich spółek, PKP Cargo, został skazany, nieprawomocnym wyrokiem na karę roku więzienia w zawieszeniu.
Zarzuty dotyczące nielegalnego uzyskania pozwolenia na broń usłyszał w poniedziałek były minister sprawiedliwości, poseł Platformy Obywatelskiej Cezary Grabarczyk. Rozprawa odbyła się przed Sądem Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia. Grabarczyk nie przyznał się do postawionych mu zarzutów.
Policja unieważniła pozwolenia na broń byłego ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka i posła PiS Dariusza Seligi. Oni sami nie poniosą jednak innej niż polityczna odpowiedzialności.
Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie posługiwania się przez byłego ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka poświadczającymi nieprawdę dokumentami związanymi z pozwoleniem na broń. Sprawa była elementem - prowadzonego nadal - śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w łódzkiej policji przy wydawaniu zezwoleń na broń.
Prokuratura żąda cofnięcia zezwolenia na broń Cezaremu Grabarczykowi (PO) i Zbigniewowi Selidze (PiS). Wniosek śledczych trafił do Prokuratury Generalnej. Finalnie rozpatrywać go będzie komendant główny policji.
Teraz to poseł PiS Dariusz Seliga zeznawał w prokuraturze w sprawie swojego egzaminu na broń - dowiedział się portal tvn24.pl. Śledczy podejrzewają, że podobnie jak w przypadku Cezarego Grabarczyka, część praktyczna była tylko formalnością.
Prezydent Bronisław Komorowski powołał w poniedziałek Borysa Budkę na ministra sprawiedliwości. Zastąpi on Cezarego Grabarczyka, który w minioną środę podał się do dymisji.
SLD od lat popełnia dramatyczne błędy w diagnozie sytuacji społecznej i ekonomicznej państwa. W moim przekonaniu, jeśli popełnia się takie błędy, to nie zdobędzie się poparcia - uważa były premier Włodzimierz Cimoszewicz. W "Faktach po Faktach" krytycznie oceniał kondycję współczesnej lewicy w Polsce.
- To dymisja kampanijna i frakcyjna - ocenił w programie "Kawa na ławę" rezygnację Cezarego Grabarczyka ze stanowiska ministra sprawiedliwości Marcin Mastalerek (PiS). - Inaczej by do niej nie doszło, bo PO przyzwyczaiła nas przecież, że wszystkie afery zamiata pod dywan - dodał. Włodzimierz Czarzasty (SLD) przekonywał z kolei, że w obozie rządowym jest "coraz większa atmosfera bezkarności".
Bronisław Komorowski odwołał w czwartek późnym wieczorem Cezarego Grabarczyka ze stanowiska ministra sprawiedliwości. Jak poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek, do prezydenta wpłynął wniosek szefowej rządu o powołanie następcy Grabarczyka - Borysa Budki.
Cezary Grabarczyk złożył rezygnację z członkostwa w Komitecie Wyborczym Bronisława Komorowskiego - poinformował na Twitterze szef sztabu wyborczego urzędującego prezydenta Robert Tyszkiewicz.
Prezentacja nowego ministra sprawiedliwości nie obyła się bez wpadki. W trakcie ogłoszenia decyzji o tym, kto zastąpi zdymisjonowanego Cezarego Grabarczyka, Ewa Kopacz nazwała jego następcę - posła Borysa Budkę - "Borysławem". Pomyłka premier skłoniła dziennikarzy do kilku żartów i drobnych złośliwości.
37-letni poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka, który ma zastąpić Cezarego Grabarczyka na stanowisku ministra sprawiedliwości, to prawnik, ekonomista, samorządowiec z wieloletnim doświadczeniem, maratończyk.
W środę późnym wieczorem minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk złożył dymisję na ręce premier Ewy Kopacz. Co do tego doprowadziło? Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia w "sprawie Grabarczyka", punkt po punkcie.
Trzech policjantów z łódzkiej Komendy Wojewódzkiej Policji jest podejrzanych w związku z egzaminami na broń: Naczelnik Wydziału Postępowań Administracyjnych, jego zastępca oraz funkcjonariusz, który był w komisji egzaminacyjnej oceniającej byłego ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka.
Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że jeszcze w czwartek odwoła Cezarego Grabarczyka ze stanowiska ministra sprawiedliwości. - Chciałbym to załatwić jeszcze dzisiaj - powiedział.
Dopóki nie ma zarzutów prokuratorskich, nie ma powodu do zawieszenia czy wyrzucenia z partii - powiedział w czwartek p.o. sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej, minister sportu Andrzej Biernat pytany o to, co zrobi partia ws. Cezarego Grabarczyka.
Szybka, niespodziewana decyzja - tak o dymisji ministra sprawiedliwości mówi kandydat PiS na prezydenta. - Platforma najbardziej obawiała się, że sprawa Cezarego Grabarczyka wpłynie na wynik wyborów prezydenckich - uważa Andrzej Duda.