Spór o finansowanie partii

20 czerwca 2013

Kłopotek zdania ws. referendum nie zmienił. "Nie wyrzucą mnie z partii"

- Nie wierzę, że zostanę wyrzucony ani z klubu, ani z partii. Nie wystąpię z partii i zostanę tam do końca moich dni, będę zmieniał PSL od środka – powiedział poseł PSL Eugeniusz Kłopotek we "Wstajesz i wiesz" w TVN24. Przed sejmowym głosowaniem nad wnioskiem o referendum w sprawie obowiązku szkolnego dla 6-latków Kłopotek powtarza, że złożył wcześniej publiczne oświadczenie w tej sprawie. – Nie mogę się wycofać, będę głosował zgodnie z własnym sumieniem – zapowiedział w TVN24. To oznacza, że koalicja może mieć kłopot z odrzuceniem wniosku.

Olszewski: Finansowanie tylko ze składek. Szczerski: Tak nie może być

- Przede wszystkim z punktu widzenia sprawiedliwości społecznej, najbardziej racjonalny jest system, kiedy partię się same utrzymują - przekonywał w TVN24 poseł PO Paweł Olszewski. - Tak po prostu nie może być - przeciwstawiał się poseł PiS Krzysztof Szczerski, argumentując, że taki system nie byłby sprawiedliwy społecznie.

Tusk o finansowaniu partii: Większość trzeba zbudować

Premier Donald Tusk nie wyklucza, że uda się w różnych klubach pozyskać zwolenników zakazu finansowania partii z budżetu. - Będziemy rozmawiać, bo większość trzeba zbudować - mówi i dodaje, że w tej sprawie "w ciągu najbliższych kilkunastu tygodni będziemy mieli jasność".

Piechociński atakuje partie za wydatki. "Karty na stół"

- Niektóre ugrupowania psują obecny system finansowania partii, ponieważ nieracjonalnie wydają pieniądze - uważa wicepremier Janusz Piechociński. Pośrednio wskazał, że są to m.in. PiS i PO. - Tablice, banery, wielkie kongresy, wielkie sale, zloty. To wszystko kosztuje. Współudział w różnych marszach, przemarszach, w których funduje się autobusy. Mamy w tym roku wybory, żeby z taką intensywnością prowadzić kampanię każdego dnia? - pytał.

PO ma gotowy projekt likwidacji finansowania partii

Gotowy jest już projekt PO zakładający likwidację finansowania partii politycznych. Projekt ustawy, która w latach 2014-2019 ma przynieść budżetowi 424 mln złotych oszczędności trafi do Sejmu w najbliższych dniach.

Premier zarabia 21 tysięcy. Powinien więcej?

Po tym, jak media prześwietliły sprawozdania finansowe partii, rozpętała się burzliwa dyskusja o garniturach premiera. Czy powinien za nie płacić podatnik? W tej dyskusji łatwo o tani populizm, bo trudno zaprzeczać, że szef rządu - jako jedna z najważniejszych osób w państwie - musi sensownie wyglądać. Kupowania z państwowej kasy ubrań dla premiera można by więc bronić, albo uznać, że szef rządu powinien nie tylko sensownie wyglądać, ale też sensownie zarabiać, by garnitury kupować za swoje pieniądze.

Jak cię widzą... Czyli moda w Sejmie

Burzliwa dyskusja o finansowaniu z państwowej kasy ubrań dla polityków skłania do przyjrzenia się wizerunkowi naszych parlamentarzystów. Pod tym względem w ostatnich latach nastąpiła wręcz rewolucja.

Zakaz finansowania partii z budżetu? "To błąd. Mamy dobrze ułożony system"

- To niewielkie wpadki w stosunku do tego, jakimi pieniędzmi dysponują partie - tak sprawy zakupów garniturów czy alkoholu przez partie polityczne ocenia Zbigniew Janas, były skarbik Unii Wolności i współtwórca ustawy o finansowaniu partii. Jak podkreślał, jest przeciwny jej zmianom, a premier, proponując zniesienie finansowania partii z budżetu, popełnia błąd.

Pojechał pomóc kandydatce PO, tłumaczył się z sukienek żony. "Postawiła warunek"

Choć Donald Tusk przyjechał do Elbląga, żeby wesprzeć kandydatkę PO na prezydenta miasta, musiał tłumaczyć się z wydatków swojej partii, w tym kupowania sukienek żony z partyjnych pieniędzy. - Moja żona ma obowiązki, które wykonuje społecznie - przypomniał premier. - W związku z tym sama postawiła warunek: "Jeśli mam reprezentować od czasu do czasu państwo polskie, muszę wyglądać" - powiedział Tusk.

Sukienki dla żony premiera z funduszy PO. "To zły wariant"

Z pieniędzy Platformy Obywatelskiej kupowane były nie tylko wina i cygara, ale także sukienki dla żony premiera, Małgorzaty Tusk. - To zły wariant. Powinno korzystać się z funduszy Kancelarii Premiera - komentował te doniesienia w "Jeden na Jeden" w TVN24 Grzegorz Schetyna.

Kaczyński o likwidacji subwencji dla partii: To akt rozpaczy Tuska

Zapowiadany przez premiera Donalda Tuska projekt dotyczący likwidacji finansowania partii z budżetu, to akt rozpaczy ugrupowania, które boi się utraty władzy - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem należy uszczelnić obecny system finansowania partii.

Tusk chce zlikwidować subwencje. "Oszukuje społeczeństwo. Miał szanse zmienić prawo"

- Donald Tusk oszukuje społeczeństwo. Miał szanse zmienić prawo. Dziś populistycznie zapowiada zmiany, kiedy wyszły te wszystkie afery związne z alkoholem, klubami go-go, kupowaniem garniturów. To nieprzyzwoite - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 poseł Ruchu Palikota Robert Biedroń. - Powinno być więcej przejrzystości w sposobie wydawania pieniędzy przez partie - ocenił z kolei John Godson z PO.

Dla pieniędzy "zabił były kolega premiera". PiS ostro odpowiada Tuskowi

- Chciałbym przypomnieć panu premierowi, że to jego były kolega (...) w sposób dosłowny uczynił to, o czym pan premier Donald Tusk mówi, czyli zabił mojego kolegę partyjnego - stwierdził w ostrych słowach Joachim Brudziński z PiS, komentując wypowiedź Donalda Tuska, który wcześniej uzał, że "niektórzy są gotowi dla pieniędzy zabić".

Kłopotek: Platformersi narozrabiali, popili, popalili, a teraz wszyscy mają odpowiadać

Chłopcy-platformersi narozrabiali, popili, popalili, a teraz wszyscy mają za to odpowiadać. Dostaję białej gorączki - oburzał się na antenie TVN24 Eugeniusz Kłopotek z PSL, komentując plan Donalda Tuska dotyczący likwidacji finansowania partii z budżetu państwa. To pokłosie doniesień, że partyjne pieniądze PO szły na wino, cygara i nocny klub.

"Tusk jest dobrym graczem, a PSL pręży muskuły"

PSL prowadzi polityczną grę, bo ma dużo do stracenia, jeśli zostałoby zlikwidowane finansowanie partii politycznych z budżetu państwa - stwierdził na antenie TVN24 Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski, komentując ostre słowa ludowców pod adresem premiera Donalda Tuska, który chce znieść subwencje. - Tusk jest dobrym graczem, zrobił krok do przodu - ocenił polityk SP.

Gowin: jeśli nie likwidacja, to obcięcie subwencji

Jeśli nie uda się całkowicie zakazać finansowania partii politycznych z budżetu, PO powinna wnioskować o zmniejszenie wysokość subwencji o połowę - uważa Jarosław Gowin. Były minister sprawiedliwości w "Faktach po Faktach" wyraził ponadto nadzieje, że władze jego partie wyjaśnią sprawę wydawania pieniędzy na cygara, wina i drogie garnitury.