Sędzia Tuleya pod ostrzałem

7 stycznia 2013

Polska ambasada w Pradze interweniowała w sprawie wyświetlenia na znanym czeskim festiwalu Jeden Svet filmu o polskich sędziach. Gościem specjalnym pokazu był sędzia Igor Tuleya. Chargé d'affaires polskiej placówki napisał do ministra spraw zagranicznych Czech o swoim "oburzeniu", a organizatorom festiwalu zarzucił, że filmowy przegląd "staje się platformą szerzenia propagandy w stylu Putina". Do listów dotarł Michał Tracz, reporter "Faktów" TVN.

W czwartek wieczorem nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna odmówiła wyrażenia zgody na doprowadzenie siłą sędziego Igora Tulei na przesłuchanie do prokuratury. Obrońca sędziego, mecenas Jacek Dubois oświadczył, że podpisałby się pod każdym słowem wydanym w orzeczeniu.

Zobaczymy, czy prokuratura Ziobry będzie odwoływała się do innych ludzi Ziobry i w składzie trójkowym będą podejmowali być może inne decyzje – mówił w TVN24 Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". W czwartek wieczorem nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna odmówiła wyrażenia zgody na doprowadzenie sędziego Igora Tulei siłą do prokuratury.