Poznańscy radni nadali skwerowi przy zbiegu ulic Krakowskiej i Karmelickiej imię pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Patronem zaułku przy Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan będzie z kolei Piotr Majchrzak, jedna z ofiar stanu wojennego.
Skwer Ryszarda Kuklińskiego znajdować się będzie między ulicami Królowej Jadwigi, Krakowską i Karmelicką, na przeciwko budynku AWF.
- Postać płk. Ryszarda Kuklińskiego jest niezwiązana bezpośrednio z Poznaniem, ale zasłużona dla Polski i godna upamiętnienia - przekonywał Szymon Szynkowski, szef radnych PiS, pomysłodawca nadania nazwy skwerowi.
"Jack Strong", wbrew wcześniejszym podejrzeniom, nie podzielił radnych. Za nadaniem skwerowi imienia Kuklińskiego zagłosowała większość radnych.
Koszty? Tylko tabliczki
Podobnych wątpliwości nie było przy utworzeniu zaułku Piotra Majchrzaka. Jego imieniem nazwano trakt pieszy wzdłuż muru Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan za dawnym hotelem Polonez, będącym przedłużeniem ul. Kościuszki do ul. Księcia Józefa.
Nadanie nowych nazw skwerowi i zaułkowi nie wiąże się dla miasta z większymi wydatkami. - Ograniczają się do kosztów oznaczenia zaułku i skweru tabliczkami z jego nazwą - tłumaczył dyrektor Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ – Andrzej Krygier.
Miał wyrok śmierci
Ryszard Kukliński (pseud. Jack Strong) był oficerem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Na początku lat 70. nawiązał współpracę z wywiadem amerykańskim. Przekazywał Amerykanom strategiczne plany Układu Warszawskiego. Uprzedził ich o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Kukliński został przerzucony do USA w 1981 r., żył w Stanach Zjednoczonych pod zmienionym nazwiskiem. W 1984 r. sąd w PRL wydał na niego wyrok śmierci, który w 1995 r. uchylono. Kukliński zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie.
Został pobity, nie odzyskał przytomności
Piotr Majchrzak urodził się 12 marca 1963 r. Uczęszczał do Technikum Ogrodniczego w Poznaniu. 11 maja 1982 r. na ul. Aleksandra Fredry przy Kościele Najświętszego Zbawiciela został zaatakowany i dotkliwie pobity. Nie odzyskawszy przytomności, zmarł w szpitalu 18 maja 1982 r. Przyczyną śmierci były rozległe obrażenia głowy. 21 maja 1982 r. na cmentarzu miłostowskim w Poznaniu odbył się manifestacyjny pogrzeb Piotra Majchrzaka, jako ofiary stanu wojennego. Do dzisiaj nie ustalono osób odpowiedzialnych za jego śmierć.
Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: 11ujec.blogspot.com | Karol Cichoński