Radni Osiedla Chartowo zamierzają powalczyć o spokój dla traszek, którym właśnie rozpoczyna się okres godowy. Płazy w tym czasie udają się masowo do pobliskiego zbiornika na gody. Na przeszkodzie stoi im jednak... przedłużenie ulicy Inflanckiej, po której mimo zakazu, jeżdżą samochody.
- Ludziom nie chce się jechać dookoła, zgodnie z prawem, korzystają więc ze skrótu, mimo zakazu - mówi Rafał Barbachowski z Rady Osiedla Chartowo.
Teren parku przy osiedlu Tysiąclecia od 2011 roku jest użytkiem ekologicznym znanym jako "Traszki Ratajskie". Przedłużenie drogi już jednak do niego nie należy.
Już teraz jest zakaz
Zakaz poruszania się po przedłużeniu ulicy obowiązuje już teraz, tyle że mało kto się nim przejmuje.
- Chcielibyśmy fizycznego zakazu wjazdu, w postaci szlabanu lub innej przeszkody. Teraz stoi tam znak z zakazem ruchu, jednak jest nieskuteczny. Najlepiej byłoby ustawić na obu końcach po policjancie, wiemy jednak że to niemożliwe. Blokada miałaby obowiązywać tylko przez miesiąc, na okres godów traszek. Rowerzyści dalej mogliby tędy jeździć - mówi Barbachowski.
Mało jest takich miejsc
Mimo iż traszka zwyczajna jest zwierzęciem stosunkowo licznie wystepującym w Polsce, pozostaje pod ochroną.
- W Polsce wszystkie płazy są chronione. Traszek zwyczajnych jest sporo, jednak takich enklaw, jak ta na Chartowie, w mieście, tak blisko centrum jest niewiele. W okresie godowym płazy te gromadnie wędrują do wody, by się rozmnażać. Jeżdżące samochody stanowią dla nich zagrożenie. Na zachodzie takie blokady, lub reorganizacja ruchu, to częste i najbardziej opłacalne rozwiązanie. W Polsce w dalszym ciągu jest to rzadkość. Jest to jak na nasze warunki śmiały pomysł. Mało kto ma siłę przebicia i odwagę żeby wyegzekwować taki zakaz - twierdzi Mikołaj Kaczmarski, z grupy Traszka, zajmującej się ochroną płazów.
Ostateczną decyzję o tym, czy blokada na Chartowie powstanie, podejmie ZDM. - Jeszcze dziś wyślemy pismo w tej sprawie - zapowiada Barbachowski.
Autor: kk/roody / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Viridiflavus