Siedmiu kibiców, a obok nich komentator radiowy, pracownik klubu oraz zawodnik wezmą udział w nowatorskim badaniu organizowanym przez Lecha Poznań. Każdy z nich dostanie sport-tester, który sprawdzi pracę jego serca podczas meczu.
Badania będą przeprowadzone w trakcie trzech najbliższych spotkań ligowych Lecha na swoim stadionie. Każdorazowo zostanie przebadanych 10 osób. Piłkarz wybrany zostanie spośród tych, którzy nie znajdą się w kadrze na dany mecz. Z kolei kibice będą mogli zgłaszać się przez internet na jednym z portali społecznościowych.
Co nas podnieca?
Każdy z uczestników eksperymentu przed pierwszym gwizdkiem sędziego otrzyma sport-tester, który będzie rejestrował częstotliwość skurczów serca.
- Życzymy Lechowi samych zwycięstw i mnóstwa bramek, ale mamy nadzieję, że uda nam się uchwycić także to, co wiąże się z wyczekiwaniem na końcowy gwizdek, podnieceniem, frustracją po niewykorzystanej szansie, czy po prostu złością na decyzję sędziego. Jednym słowem, wszystko to, co elektryzuje kibiców piłki nożnej - tłumaczy dr Paulina Jurga z kliniki Rehasport, współpracującej z poznańskim klubem.
Całym sercem za drużyną
W sport-testerach rejestrowane będą wyraźne zmiany skurczów serca, które po meczu zostaną przeanalizowane pod kątem wydarzeń ze spotkania.
- Wyniki, które otrzymamy, w postaci wykresu przełożymy na przebieg meczu. Wówczas będziemy mogli zobaczyć, jak kibice reagują np. po strzeleniu bramki czy w sytuacji, gdy zawodnik otrzyma kartkę lub gdy, ich zdaniem, arbiter podjął krzywdzącą decyzję - zaznaczył Wojciech Lenartowski z kliniki Rehasport, współpracującej z poznańskim klubem.
Emocje kibiców
Jak poinformowali pomysłodawcy projektu, to pierwsze tego typu badania w Polsce.
- Nie przyświeca nam jakiś wielki cel, nie jest to jakiś ogromny projekt badawczy. Po prostu kierowani ciekawością chcemy głębiej poznać emocje kibiców - przyznał dyrektor komunikacji i marketingu Lecha Bartosz Skwiercz.
Autor: FC/mz / Źródło: TVN 24 Poznań, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Lech Poznań