30 lat wolności. Najważniejsze wydarzenia w Gdańsku

Aktualizacja:
[object Object]
Obchody rocznicy wyborów 4 czerwca w GdańskuEuropejskie Centrum Solidarności/ Gdańsk
wideo 2/14

30 lat temu, 4 czerwca 1989 roku w Polsce odbyły się pierwsze po latach komunizmu częściowo wolne wybory. Z tej okazji odbędą się debaty, koncerty i warsztaty. Swój udział zapowiedzieli m.in. uczestnicy obrad Okrągłego Stołu. Sprawdź harmonogram uroczystości czerwcowych w Gdańsku oraz to, jak zmieni się organizacja ruchu w tych dniach.

W Gdańsku do 11 czerwca odbędzie się ponad 130 wydarzeń, podczas których spotka się około 100 tysięcy gości. A wszystko, aby uczcić 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów.

Wydarzenia oznakowane są logo autorstwa Jerzego Janiszewskiego, twórcy legendarnego znaku "Solidarności". Hasło obchodów to "Bądźmy razem!".

Uroczystości zostały podzielone na dziewięć stref:

* Strefa ECS na Placu Solidarności, w Europejskim Centrum Solidarności (m.in. spotkania, debaty, koncerty i wystawa stała).

* Strefa społeczna przy Sali BHP w Gdańsku, ulica ks. Jerzego Popiełuszki 6 (m.in. debaty, warsztaty, spotkania m.in. z Agnieszką Holland, Leszkiem Balcerowiczem, Lechem Wałęsą, Szymonem Hołownią i Kubą Wojewódzkim.

* Strefa kultura obejmuje przestrzeń praktycznie całego Głównego Miasta (spotkania i wystawy, m.in. poświęcona pamięci Pawła Adamowicza).

* Skwer Świętopełka Park Świętopełka, ul. Świętojańska 66 (m.in. wystawa 20 plakatów wyłowionych w konkursie, spotkania i rozmowy).

* Okrągły Stół przy fontannie ECS, Plac Solidarności 1 (warsztaty manualne, koncerty, spotkania m.in. z Adamem Wajrakiem i prof. Jerzym Bralczykiem).

* Czytelnia Wolności plac Kobzdeja (warsztaty, spotkania literackie, z dziennikarzami i ze świadkami wydarzeń czerwcowych 1989).

* Międzynarodowe Forum Obywatelskie Plac Solidarności 1, ECS (dwudniowe wydarzenie otwarte, w którym udział zapowiedzieli politycy, analitycy, ludzie nauki i sztuki).

* Strefa Delegatów Plac Zebrań Ludowych, Plac Solidarności 1, Ołowianka 1, Podkramarska 5 (wydarzenia dla oficjalnych delegatów, zaproszonych przez prezydenta Gdańska).

Obchody rocznicy wyborów 4 czerwca w Gdańsku. Mapa przestrzeni2019gdansk.pl

Główne wydarzenia odbędą się 4 czerwca. O godzinie 12 przy Budynku Europejskiego Centrum Solidarności podpisana zostanie Deklaracja Wolności i Solidarności. Następnie wspólnie odśpiewany zostanie hymn Polski.

O 17.30 na Długim Targu każdy będzie mógł zrobić wspólne "Rodzinne zdjęcie Polaków" wraz z Donaldem Tuskiem, Lechem Wałęsą i Aleksandrą Dulkiewicz.

Tego dnia odbędzie się także główny koncert "30 lat wolności". To trzygodzinne widowisko multimedialne według scenariusza i w reżyserii Bolesława Pawicy. Zagrają m.in. Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Mr Zoob, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kasia Kowalska, Natalia Nykiel, Sebastian Karpiel-Bułecka, Maciej Balcar, Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, Mateusz Ziółko, Sound'n'Grace, Happysad, Igor Herbut, Piotr Cugowski i Michał Szpak.

Harmonogram wydarzeń 4 czerwca w Gdańsku

Godz. 1.00-23.59

WYSTAWA: BUDOWANIE WSPÓLNOTY. PAWEŁ ADAMOWICZ I GDAŃSZCZANIE

Na Długim Targu pojawią się zdjęcia poświęcone pamięci Pawła Adamowicza, zamordowanego w styczniu prezydenta Gdańska. Dalszą część wystawy będzie można znaleźć w Sali Zimowej Ratusza Głównego Miasta. Kupując bilet, zwiedzający zobaczą pamiątki po Pawle Adamowiczu.

Będzie to zapowiedź powstającej wystawy stałej, która ma opowiadać historię gdańskiej samorządności.

Godz. 8.00- 23.55

WYSTAWA: WIOSNA DEMOKRACJI

Na Targu Rakowym 5/6 zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć pamiątki mieszkańców Gdańska z 1989 roku. W większości będą to rzeczy związane z wydarzeniami czerwcowymi.

WYSTAWA: DRUŻYNA LECHA

Przy ulicy Długiej 12 (na wysokości Domu Uphagena) będzie można zobaczyć kolekcję plakatów wyborczych Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", które promowały kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu w 1989 roku.

Reżyser Andrzej Wajda i doradca Solidarności Bronisław Geremek wpadli na pomysł, aby kandydaci reklamowali się na zdjęciach z Lechem Wałęsą, legendarnym przywódcą opozycji demokratycznej. Być może właśnie dzięki temu z 261 startujących w wyborach osób z - jak o nich mówiono - drużyny Lecha, mandat zdobyło 260 kandydatów.

Godz. 9.00-11.00

ŚWIĄTECZNE ŚNIADANIE

Na Placu Solidarności 1, przy Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się śniadanie. Będzie kawa, herbata, drożdżówki, chleb i dżem. Każdy może przynieść także ze sobą własne jedzenie i koce. Jak mówią organizatorzy, będzie możliwość wspólnej rozmowy i "żaden temat nas nie poróżni".

Godz. 10.00-11.00

FUNDACJA WSPÓŁDZIELNIA

Akademia Emocji organizuje warsztaty dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Spotkanie odbędzie się przy Sali BHP w Gdańsku w Strefie Społecznej.

Godz. 10.00-16.00

ZBIÓRKA PAMIĄTEK

Europejskie Centrum Solidarności w archiwum przy Placu Solidarności 1 zbierać będą materiał dokumentujący opór społeczny wobec władzy komunistycznej w latach 1970-1989.

"Wdzięczni jesteśmy za każdy dar" - piszą organizatorzy.

Godz. 10.00-18.00

WYSTAWA: ODDAJ GŁOS

W Ratuszu w Staromiejskim, przy ulicy Korzennej 33/35 będzie można cofnąć się w czasie do czerwca 1989 roku. Powstanie instalacja artystyczna, która odwzoruje prawdziwy lokal wyborczy, który znajdował się w tym miejscu. Żeby wspomnienia stały się jeszcze bardziej rzeczywiste, wykorzystana zostanie autentyczna urna wyborcza.

Zwiedzający będą mieli okazję skomentować przemiany 1989 roku oraz oddać swój głos na rzecz zmian.

Godz. 10.00-19.00

SPOTKANIE UCZESTNIKÓW WYDARZEŃ 1989 ROKU

Spotkanie odbędzie się w sali wystaw czasowych w ECS. Gości przywita Lech Wałęsa oraz Aleksandra Dulkiewicz.

Wystąpić mają m.in. Janusz Steinhoff, Henryk Wujec oraz prof. Jerzy Stępień. Wykład poprowadzi prof. Andrzej Friszke. Zapowiedziana jest także debata "Refleksja po 30 latach od wyborów czerwca '89".

Około godziny 13.30 planowane jest wspólne zdjęcie Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego z Lechem Wałęsą w Sali E wystawy stałej. O godzinie 14.15 odbędzie się spotkanie Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego i komitetów obywatelskich przy przewodniczącym NSZZ "Solidarność".

Godz. 12.00-18.00

WYSTAWA: 30 LAT - DALEKO, CZY BLISKO?

Artyści z Przestrzeni Sztuki WL4 zaprezentują swoje prace na terenie Stoczni Cesarskiej.

Godz. 12.00

W SAMO POŁUDNIE

Uroczystość jubileuszowa na scenie przy ECS. W programie m.in. wspólne odśpiewanie hymnu oraz podpisanie DEKLARACJI WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI. Poza tym wspólne zdjęcie i tort z okazji 30. urodzin polskiej demokracji.

Godz. 14.30

DEBATA: 4 CZERWCA 1989. POCZĄTEK NOWEJ EPOKI

Dyskusja odbędzie się w audytorium w ECS. Udział wezmą Jan Krzysztof Bielecki, Waldemar Pawlak, Jerzy Buzek, Aleksander Hall, Leszek Miller i Leszek Balcerowicz.

Debatę poprowadzi Antoni Dudek.

DEBATA: EUROPEJCZYCY. CZY NADAL "CZUJEMY WSPÓLNOTĘ NASZYCH LOSÓW"?

Dyskusja odbędzie się w bibliotece w ECS. Udział wezmą Paweł Kowal, Padraic Kenney, Marci Shore, Georges Mink, Elżbieta Matynia, Oksana Zabużko, Timothy Garton Ash oraz Ireneusz Krzemiński.

Prowadzenie: Kacper Dziekan.

Godz. 16.15

DEBATA: WYKLUCZENI, ZAPOMNIANI, NIEWIDZIALNI

Dyskusja odbędzie się w audytorium w ECS. Udział wezmą David Ost, Michał Buchowski, Sylwia Chutnik, Ryszard Bugaj, Adam Bodnar i Przemysław Wielgosz.

Debatę poprowadzi Grzegorz Piotrowski.

Godz. 17.30

WIEC

Scena na Długim Targu. Zaplanowane są wystąpienia gości specjalnych Święta Wolności i Solidarności oraz odegranie hymnu Europy i wspólne zdjęcie.

Godz. 18.00

DEBATA: KULTURA - SIŁĄ DEMOKRACJI

Dyskusja odbędzie się w audytorium w ECS. Udział wezmą Anda Rottenberg, Małgorzata Omilanowska, Alicja Knast, Piotr Cywiński, Cezary Obracht-Prondzyński i Beata Chmiel.

Debatę poprowadzi Olga Wysocka.

Godz. 20.00-22.00

KONCERT GŁÓWNY - WIDOWISKO MULTIMEDIALNE: 30 LAT WOLNOŚCI

Koncert odbędzie się na placu Zebrań Ludowych.

Widowisko zostanie podzielone na trzy rozdziały o tytułach "Było", "Jest" i "Będzie", które złożą się na opowieść o wolności w Polsce od lat 80. ubiegłego wieku.

Zagrają m.in. Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Mr Zoob, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Maciej Balcar, Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, Mateuszu Ziółko, Sound'n'Grace, Happysad, Igor Herbut, Piotr Cugowski i Michał Szpak. Będzie można usłyszeć covery takich piosenek, jak "Arahja" Kultu, "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena oraz "Sound of Silence" Simona i Garfunkela. Scenariusz i reżyseria: Bolesław Pawica.

Godz. 22.30-00.15

FILM: WAŁĘSA CZŁOWIEK Z NADZIEI

Projekcja filmu w reżyserii Andrzeja Wajdy odbędzie się przy sali BHP, przy ulicy Jerzego Popiełuszki 6.

Z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca przy ECS stanął okrągły stół
Z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca przy ECS stanął okrągły stółtvn24

Zmiany w organizacji ruchu

Od 1 czerwca w związku z obchodami 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów, nastąpią zmiany w organizacji ruchu w centrum Gdańska.

Od 1 czerwca, godz. 0.00 do 4 czerwca, godz. 23.59 na obszarze Gdańska w autobusach i tramwajach ZTM Gdańsk będzie można jeździć bez biletów.

W dniach 1 i 4 czerwca odbędą się dwa koncerty na Placu Zebrań Ludowych. W te dni wszystkie linie autobusowe i tramwajowe będą funkcjonować odpowiednio wg sobotnich i stałych powszednich rozkładów jazdy, ważnych w okresie nauki szkolnej. Po godzinie 22:15 zaplanowano dodatkowe kursy, by mieszkańcy łatwiej mogli dotrzeć do domów.

ZAMKNIĘTE ULICE

ZAMKNIĘTA - ul. Giełguda w dniu 01.06.2019 (sobota) od godziny 6.00 rano do 0.00 oraz w dniu 04.06.2019 (wtorek) od godziny 6.00 rano do 0.00. Dojazd od ul. Focha przez ul. Giełguda do ul. 3 maja – NIEMOŻLIWY

ZAMKNIĘTY - dziki parking przy Cmentarzu Garnizonowym od strony ul. Giełguda w dniu 30.05.2019 (czwartek) od godziny 6.00 rano do 5.06.2019 (środa) do 6.00

ZAMKNIĘTY - Trakt Konny od ul. Orzeszkowej do ul. 3 maja w dniu 01.06.2019 (sobota) od godziny 6.00 rano do 0.00 oraz 04.06.2019 (wtorek) od godziny 17.00 do 0.00

ZAMKNIĘTA - Świętojańska od ul. Szklary do ul. Grobla II od 28.05.2019 (wtorek) od 6.00 do 6.06.2019 do 6.00 (czwartek)

ZAMKNIĘTY - Trakt Konny od ul. Orzeszkowej do ul. 3 maja w dniu 01.06.2019 (sobota) od godziny 6.00 rano do 0,00 oraz 04.06.2019 (wtorek) od godziny 17.00 do 0.00

ZAMKNIĘTA - 3 maja od Traktu Konnego do ul. Dąbrowskiego w dniu 01.06.2019 (sobota) od godziny 6:00 rano do 0.00 oraz 04.06.2019 (wtorek) od godziny 17.00 do 0.00

ZAMKNIĘTA - Doki od dnia 31.05.2019 (od godz.11:00) do dnia 5.06.2019 (do godz. 6.00)

ZAMKNIĘTA - Nowomiejska - zamknięcie dla ruchu pojazdów od skrzyżowania z ul. Jana z Kolna do skrzyżowania z ul. Popiełuszki - od dnia 31.05.2019 (od godz.11.00) do dnia 5.06.2019 (do godz. 6.00)

ZAMKNIĘTA - Kładka dla pieszych nad linia kolejową i Jana z Kolna - zamknięcie dla ruchu pieszych w dniu 1.06.2019 (18.0-0.00) oraz w dniu 4.06.2019 (18.00-0.00).

Peron SKM GDAŃSK STOCZNIA - NIECZYNNY W GODZINACH ZAMKNIĘCIA KŁADKI. W tym czasie bilety SKM będą honorowane w tramwajach i autobusach na trasie Gdańsk Główny-Politechnika-Gdańsk Główny.

Jak przypomina Gdański Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku, samochody parkować można tylko w miejscach do tego wyznaczonych, zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Dokoła trenów imprez są prywatne parkingi, na których można zostawić samochód.

Poruszanie się po mieście, między terenami wydarzeń odbywa się zgodnie z zasadami Ruchu Drogowego dla pieszych. Prosimy o stosowanie się do sygnalizacji świetlnej, przechodzenie przez ulicę w miejscach do tego wyznaczonych.

PARKINGI DLA MIKROBUSÓW I AUTOKARÓW

Bezpłatny parking dla mikrobusów i autokarów czynny będzie 24 h od 1 do 4 czerwca, na specjalnie oznaczonym parkingu Międzynarodowych Targów Gdańskich przy ul. Żaglowej 11.

Tymczasowy przystanek, na potrzeby pasażerów wysiadających z autokarów czynny będzie w zatoce autobusowej, na wysokości Europejskiego Centrum Solidarności.

Parkingi w Gdańsku podczas obchodów 30.rocznicy wyborówgzdiz.gda.pl

Autor: MAK/gp/ral / Źródło: tvn24/ 2019gdansk.pl/ gzdiz.gda.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Samolot Azerbaijan Airlines rozbił się w Kazachstanie z powodu "zewnętrznego oddziaływania fizycznego i technicznego" - wynika ze wstępnych ustaleń śledczych. Eksperci i media podkreślają, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem katastrofy cywilnego samolotu było zestrzelenie go przez Rosjan.

Jest przyczyna katastrofy samolotu w Kazachstanie. Wstępne ustalenia

Jest przyczyna katastrofy samolotu w Kazachstanie. Wstępne ustalenia

Źródło:
Reuters, PAP,tvn24.pl

Prokuratura miała informacje, że w klasztorze dominikanów w Lublinie ukrywał się poszukiwany Marcin Romanowski. Policja weszła więc do budynków, ale posła PiS nie znalazła. Zakon oczekuje wyjaśnień.

Policja weszła do klasztoru i szukała Romanowskiego. Prokuratura się tłumaczy

Policja weszła do klasztoru i szukała Romanowskiego. Prokuratura się tłumaczy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeszcze kilka lat temu ofiaromaty stanowiły nowość w polskich kościołach i wywoływały mieszane reakcje. Dziś znajdziemy parafie, w których proboszczowie zdecydowali się na całkowitą rezygnację z gotówkowej tacy. Jak urządzenia do wpłat zmieniają Kościół?

Koniec ze zbieraniem na tacę? Zmiany w kilkuset kościołach 

Koniec ze zbieraniem na tacę? Zmiany w kilkuset kościołach 

Źródło:
PAP

W piątek weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Wprowadza ona korzystne dla prosumentów zmiany, których celem jest zwiększenie opłacalności inwestycji w mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Według szefowej resortu Pauliny Hennig-Kloski regulacja będzie miała wpływ na ponad 400 tysięcy gospodarstw domowych.

Zmiany dla 400 tysięcy gospodarstw

Zmiany dla 400 tysięcy gospodarstw

Źródło:
PAP

Policjanci ze Zgierza zatrzymali jedenaście kobiet, które są podejrzane o wprowadzanie do systemów informatycznych nieprawdziwych informacji o zwrocie zakupionych towarów. Kobiety zamawiały towar w firmie, w której pracowały, a następnie wprowadzały do systemu informacje o zwrocie zakupionych produktów. Dzięki temu zakupione towary zostawiały dla siebie, a dodatkowo na ich konta bankowe trafiały pieniądze ze zwrotów. Grozi im do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Miały oszukiwać na zwrotach zakupionych towarów. Zatrzymano jedenaście kobiet

Miały oszukiwać na zwrotach zakupionych towarów. Zatrzymano jedenaście kobiet

Źródło:
tvn24.pl

Zamrożenie rachunków firmowych stanowi de facto wyrok śmierci dla każdej działalności gospodarczej. Utrudnia dostęp do środków, wstrzymuje realizację zobowiązań i rujnuje wizerunek w oczach klientów - napisał w oświadczeniu zarząd spółki Cinkciarz.pl. Zapowiedział złożenie zażalenia na decyzję prokuratury o blokadzie kont.

"Wyrok śmierci dla każdej działalności gospodarczej". Cinkciarz reaguje

"Wyrok śmierci dla każdej działalności gospodarczej". Cinkciarz reaguje

Źródło:
tvn24.pl

Sonda Parker jest bezpieczna i funkcjonuje bez zarzutów - poinformowała w piątek NASA. Wcześniej bezzałogowy statek kosmiczny znalazł się w odległości ponad sześciu milionów kilometrów od Słońca - bliżej, niż jakiekolwiek inne urządzenie wykonane przez człowieka. Parker musiała sprostać niezwykle wysokiej temperaturze sięgającej 982 stopni Celsjusza.

Ta misja zapisała się w dziejach. NASA odebrała sygnał

Ta misja zapisała się w dziejach. NASA odebrała sygnał

Źródło:
The Guardian, PAP, BBC

Pierwszy chiński okręt desantowy nowej generacji został zwodowany w piątek w stoczni w Szanghaju. Jednostki oznaczone jako Typ 076 będą jednymi z największych na świecie tej klasy i mają zwiększyć zdolności uderzeniowe Chin z dala od własnego terytorium.

Zwodowano gigantyczny okręt "szturmowy"

Zwodowano gigantyczny okręt "szturmowy"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Izrael przeprowadził atak powietrzny na miasto Bajt Lahija w północnej części Strefy Gazy - poinformowało w czwartek późnym wieczorem kontrolowane przez Hamas palestyńskie ministerstwo zdrowia. Zginęło co najmniej 50 osób.

Celem Izraela był jeden budynek. Nie żyje kilkadziesiąt osób

Celem Izraela był jeden budynek. Nie żyje kilkadziesiąt osób

Źródło:
PAP

Kierowcy wybierający w piątek drogę krajową nr 47, czyli popularną zakopiankę, muszą uzbroić się w cierpliwość. Na trasie w kierunku Nowego Targu i Krakowa utworzył się gigantyczny korek.

Wszystkie wyjazdy ze stolicy Tatr są oblężone, korek na zakopiance

Wszystkie wyjazdy ze stolicy Tatr są oblężone, korek na zakopiance

Źródło:
PAP

Ktoś z domowników dodał olej z medyczną marihuaną do oleju spożywczego, który został wykorzystany podczas przygotowania potraw wigilijnych. W efekcie po wigilijnej wieczerzy 14-osobowa rodzina - w tym czwórka małych dzieci - trafiła do szpitali. Takie są wstępne ustalenia policji na temat tego, co najprawdopodobniej stało się w niewielkiej miejscowości pod Zambrowem (woj. podlaskie).

14 osób po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali. Ktoś dodał olej z medyczną marihuaną do oleju spożywczego

14 osób po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali. Ktoś dodał olej z medyczną marihuaną do oleju spożywczego

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Obrońca Janusza Palikota, mecenas Andrzej Malicki, poinformował w rozmowie z TVN24, że jego klient pozostanie w areszcie. Rodzina i przyjaciele Palikota nie zebrali dwóch milionów złotych, by wpłacić poręczenie pozwalające na to, by przedsiębiorca wyszedł na wolność.

Janusz Palikot pozostanie w areszcie

Janusz Palikot pozostanie w areszcie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu skierowała do sądu rejonowego akt oskarżenia przeciwko Bartłomiejowi Ciążyńskiemu (Lewica), byłemu wiceministrowi sprawiedliwości i wiceprezydentowi Wrocławia. Miał on w okresie od czerwca do lipca przekroczyć swoje uprawnienia.

Akt oskarżenia przeciwko byłemu wiceministrowi sprawiedliwości

Akt oskarżenia przeciwko byłemu wiceministrowi sprawiedliwości

Źródło:
TVN24

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy opublikowały zdjęcie notesu, który - zgodnie z podaną przez nich informacją - należał do północnokoreańskiego żołnierza walczącego w obwodzie kurskim w Rosji. Notes zawiera instrukcje dotyczące tego, jak przeżyć na polu walki - w tym "likwidowania" ukraińskich dronów i "omijania stref ostrzału artyleryjskiego".  

Co mówi notes zabitego żołnierza Kima znaleziony przez Ukraińców

Co mówi notes zabitego żołnierza Kima znaleziony przez Ukraińców

Źródło:
NV, tvn24.pl

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier rozwiązał w piątek Bundestag i rozpisał przedterminowe wybory parlamentarne na 23 lutego 2025 roku. Steinmeier zapewnił, że do czasu ukonstytuowania się nowego Bundestagu po wyborach, parlament będzie kontynuował swoją pracę.

Bundestag rozwiązany

Bundestag rozwiązany

Źródło:
PAP

Czasami robimy rzeczy z przymrużeniem oka - przyznał Rafał Trzaskowski, pytany przez dziennikarzy o zdjęcie, na którym robi pompki. Prezydent Warszawy opublikował je krótko po tym, jak Karol Nawrocki spotkał się z dziennikarzami podczas treningu na siłowni.

"Nie wyśmiewam krzepy". Rafał Trzaskowski odpowiedział na pytania o pompki

"Nie wyśmiewam krzepy". Rafał Trzaskowski odpowiedział na pytania o pompki

Źródło:
tvn24.pl

26-letni obywatel Gruzji został aresztowany na trzy miesiące. Według ustaleń śledczych, mężczyzna mógł uczestniczyć w strzelaninie, która miała miejsce w centrum Krakowa. Na razie jednak usłyszał tylko zarzuty dotyczące zniszczenia samochodów podczas ucieczki.

Wycelował z broni do policjantów, padły strzały. Areszt dla Gruzina

Wycelował z broni do policjantów, padły strzały. Areszt dla Gruzina

Źródło:
tvn24.pl

W piątek rano strażacy interweniowali przy ulicy Łuckiej 8 na warszawskiej Woli, gdzie w ubiegły weekend nielegalnie wyburzono XIX-wieczną kamienicę. W koparce stojącej na gruzowisku wybuchł pożar.

Pożar koparki pracującej przy wyburzaniu zabytkowej kamienicy

Pożar koparki pracującej przy wyburzaniu zabytkowej kamienicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Południowokoreańska agencja wywiadowcza potwierdziła, że ​​ranny żołnierz Korei Północnej, walczący po stronie Rosji, został pojmany żywy przez ukraińskie wojsko - podała agencja Yonhap. Tego samego dnia dotarła jednak informacja o tym, że z powodu odniesionych w walce ran, jeniec zmarł.

Żołnierz Kima, który znalazł się w rękach Ukraińców, zmarł

Żołnierz Kima, który znalazł się w rękach Ukraińców, zmarł

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Do szpitala w Nowogardzie (woj. zachodniopomorskie) w Boże Narodzenie trafiło 13-miesięczne dziecko ze śladami pobicia. Policja zatrzymała matkę chłopca.

13-miesięczne dziecko w szpitalu. Policja zatrzymała matkę chłopca

13-miesięczne dziecko w szpitalu. Policja zatrzymała matkę chłopca

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, RMF FM

Media społecznościowe obiegło nagranie, na którym widać Pedro Pascala spędzającego Boże Narodzenie na plaży z książką w ręku. Uwadze fanów aktora nie umknął fakt, że na nagraniu czyta on książkę Olgi Tokarczuk.

Boże Narodzenie u Pedro Pascala. Z książką polskiej noblistki w ręku

Boże Narodzenie u Pedro Pascala. Z książką polskiej noblistki w ręku

Źródło:
People, tvn24.pl

Zamiast obiecanych sześciu dni kontrola podatkowa w najmniejszych firmach trwa czternaście. Głównym problemem jest omijanie wszelkich limitów tak zwanymi czynnościami sprawdzającymi - informuje w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Fiasko podatkowej obietnicy

Fiasko podatkowej obietnicy

Źródło:
PAP
Telefon do bliskiej osoby? Nie mają takiej. "Nie chce mi się nawet ubrać"

Telefon do bliskiej osoby? Nie mają takiej. "Nie chce mi się nawet ubrać"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Nie otrzymaliśmy wypłaty za miesiące październik i listopad mimo upłynięcia czasu określonego w umowach"- napisali do premiera lekarze ze szpitala w Świętochłowicach. Placówka wyjaśnia, że nie może uregulować długu, bo na tym polega jej plan naprawczy.

Lekarze proszą o pomoc premiera. Przez dwa miesiące w nocy i w święta pracowali za darmo

Lekarze proszą o pomoc premiera. Przez dwa miesiące w nocy i w święta pracowali za darmo

Źródło:
tvn24.pl

Estońscy operatorzy telekomunikacyjni poinformowali w czwartek o zakłóceniach występujących w przesyle danych między Estonią a Finlandią. Usterki dotyczą czterech różnych kabli podmorskich przebiegających przez Zatokę Fińską. NATO jest gotowe udzielić dalszej pomocy - oświadczył szef Sojuszu. Służby specjalne Danii i Szwecji ostrzegały w ostatnich miesiącach, że dążenie do uszkodzenia podmorskiej infrastruktury na Bałtyku może być elementem wojny hybrydowej.

"Akt dywersji" Rosjan na Bałtyku. "Należy być przygotowanym na przesuwanie przez Rosję granic"

"Akt dywersji" Rosjan na Bałtyku. "Należy być przygotowanym na przesuwanie przez Rosję granic"

Źródło:
PAP

Premier Kanady Justin Trudeau po raz pierwszy zareagował na komentarze amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa na temat Kanady. Przypomniał materiał amerykańskiej NBC, tłumaczący Amerykanom, czym jest Kanada.

Justin Trudeau nie wytrzymał. "Trochę informacji o Kanadzie dla Amerykanów"

Justin Trudeau nie wytrzymał. "Trochę informacji o Kanadzie dla Amerykanów"

Źródło:
PAP

Zdecydowana większość Polaków negatywnie ocenia decyzję władz Węgier o udzieleniu schronienia Marcinowi Romanowskiemu - wynika z nowego sondażu IBRIS dla Radia Zet. Ruch Budapesztu negatywnie ocenia także część wyborców PiS. 26 proc. spośród nich zdecydowanie nie pochwala azylu dla polskiego posła.

Jak Polacy oceniają decyzję Węgier w sprawie Marcina Romanowskiego?

Jak Polacy oceniają decyzję Węgier w sprawie Marcina Romanowskiego?

Źródło:
Radio Zet

Na pewno będzie to kampania, która będzie bardzo polaryzowała i dzieliła społeczeństwo - mówiła o nadchodzącej kampanii prezydenckiej dr Anna Materska-Sosnowska w "Faktach po Faktach". Według prof. dr hab. Anny Pacześniak kampania może nie być merytoryczna, ale "emocjonująca i ciekawa". Z kolei prof. Andrzej Rychard powiedział, że jeżeli Karol Nawrocki mówi, że "nic nie uważa" w sprawie Romanowskiego, to pokazuje, że "jest odklejony nie tylko od partii, nie tylko od polityki, ale trochę i od rzeczywistości".

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

Źródło:
TVN24

W losowaniu Eurojackpot w Wigilię nie padła główna wygrana, a kumulacja wzrosła do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano jednak dwie wygrane drugiego stopnia - po niemal 1,5 miliona złotych. Totalizator Sportowy podał w piątek, gdzie zostały wysłane kupony.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce. Podano, gdzie padły

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce. Podano, gdzie padły

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Historia powstańców wielkopolskich pełna jest zarówno chwały, jak i zapomnienia. Choć wywalczyli wolność dla Wielkopolski, ich zasługi przez lata pozostawały często w cieniu politycznych realiów. Archiwa wciąż kryją nieodkryte historie, a jubileusze i konkursy dla młodych badaczy mogą być kluczem do ich odkopania. Taką nadzieję żywi prof. Danuta Konieczka-Śliwińska, kierownik "Instytutu Wielkopolskiego" Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

106. rocznica Powstania Wielkopolskiego. Wiele wątków czeka na odkrycie

106. rocznica Powstania Wielkopolskiego. Wiele wątków czeka na odkrycie

Źródło:
PAP

Poseł PiS Piotr Uściński przekonuje, że inny poseł PiS - Łukasz Mejza - miał się zrzec immunitetu tylko dlatego, że "pomylił liczbę metrów kwadratowych swojego domu czy mieszkania" w oświadczeniu majątkowym. A prawda jest taka, że zarzutów wobec Mejzy prokuratura ma aż 11. Przypominamy.

Mejza stracił immunitet, bo "pomylił liczbę metrów kwadratowych"? No nie

Mejza stracił immunitet, bo "pomylił liczbę metrów kwadratowych"? No nie

Źródło:
Konkret24, "Gazeta Wyborcza"
Prosili, pisali petycje i nic. "Czuję ogromny smutek i złość, że aby to się stało, musiał zginąć mój syn"

Prosili, pisali petycje i nic. "Czuję ogromny smutek i złość, że aby to się stało, musiał zginąć mój syn"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Już za niespełna miesiąc na ulice w całej Polsce, lecz nie tylko, wyruszą wolontariusze z kolorowymi puszkami, opatrzonymi czerwonymi serduszkami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będą kwestować po raz 33. Wszystko po to, by zaopatrzyć oddziały hematologiczne i onkologiczne w nowocześniejszy sprzęt. "Jeżeli zebralibyśmy tyle, ile w zeszłym roku, to byłyby one zaopatrzone we wszystko, co sobie wymarzyliśmy" - powiedział Jurek Owsiak w rozmowie w piątkowym programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24.

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. "Ostatni raz graliśmy dla hematologii i onkologii dekadę temu"

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. "Ostatni raz graliśmy dla hematologii i onkologii dekadę temu"

Źródło:
TVN24