Kąpali się tu prezydenci, śpiewał o niej Franek Kimono. Kurort dla "miljonerów" w środku lasu

[object Object]
Jurata przyciagała jak magnes NAC
wideo 2/2

Nie było tam nic, ale w krótkim czasie pojawiło się wszystko. Nad morzem, w sosnowym borze powstał raj dla zamożnych klientów. Jurata miała być najmodniejszym kurortem dla polskich "miljonerów". I była. Tu wypoczywali m.in. prezydent Ignacy Mościcki, Beckowie i temperamentna rodzina Kossaków. Lokalna prasa szybko okrzyknęła Juratę "polskim Palm Beach", a złośliwcy "Dziuratą".

"Tam, gdzie przed paru jeszcze laty szumiał gęsty bór helski, smutnie dumając nad łysinami pustych wydm, a fale morskie obmywały prześliczną plażę, nietkniętą nogą letnika, dziś stanęły szeregi pięknych, nowoczesnych willi i domków campingowych, otoczonych rabatami róż i barwnego kwiecia" - tak pisali dziennikarze "Gazety Gdańskiej" w 1935 roku.

Nad którym kurortem tak się rozpływali? Nad młodziutką Juratą, która powstała w okresie międzywojennym dzięki grupie warszawskich przedsiębiorców, którzy w 1928 roku utworzyli Spółkę Akcyjną "Jurata". A potem w ekspresowym tempie zamienili to urokliwe pustkowie w jeden z najmodniejszych kurortów.

Bór sosnowy w Juracie NAC

Nazwa z konkursu?

Ale po kolei. Skoro Jurata powstała z niczego, to skąd wzięła się nazwa? Tę zagadkę próbowała rozwikłać Małgorzata Abramowicz, która dotarła do wspomnień ks. Pawła Stefańskiego. Duchowny twierdził, że nazwę wybrano w konkursie.

" (...) Otóż ogłoszono konkurs i wyznaczono 500 zł nagrody na najlepszą i najodpowiedniejszą nazwę nowego uzdrowiska. Chodziło o nazwę czysto polską, o brzmieniu dającym się łatwo wymówić także w obcych językach. Nagrodę przyznano nauczycielce, która zaproponowała nazwę Jurata. Jest to imię starosłowiańskiej bogini morskiej" - czytamy w książce "Jurata: kurort z niczego".

Trudno jednak znaleźć jakiekolwiek wzmianki o konkursie czy też pomysłowej nauczycielce. Pewne jest to, że od 1928 roku Jurata to nazwa spółki zarejestrowanej w sądzie.

Z niczego zrobić coś

Jurata rosła w oczach. Przedsiębiorcy szybko wznieśli kilkanaście hoteli i pensjonatów. Wśród nich był ten najokazalszy, wizytówka kurortu: hotel Lido.

"Pokoje umeblowane, woda gorąca, telefon, restauracja, kawiarnia, dansingi, cocktail bar. Ceny konkurencyjne!" - reklamował się hotel w prasie.

Hotel Lido w Juracie NAC

Dansingi były bardzo popularne. W modnym hotelu chętnie bawili się znani i lubiani. Tak "potańcówki" dla wyższych sfer zapamiętała Magdalena Samozwaniec (córka Wojciecha Kossaka - przyp. red.):

Wieczorem na dansingu w „Lido” panie robiły „oko” do Eugeniusza Bodo, do Pięknej Korty – panowie zaś przyglądali się Marii Bogdzie, obydwu Halamkom – Lodzie i Zizi (…)".

Dansing w Lido Polona

Spółka budowała również wille. Zarówno na sprzedaż, jak i do wynajęcia. Zazwyczaj miały one 2-3 pokoje, łazienkę oraz kuchnię i toaletę. Jaki wysoki standard! Do tego do budynków doprowadzono kanalizację, prąd oraz wodę.

Jak grzyby po deszczu rosły też rzędy domków kempingowych. Jeden z nich upodobał sobie znany malarz Wojciech Kossak, który regularnie odwiedzał Juratę.

Domki letniskowe w Juracie NAC

„Tatko był jednym z pierwszych udziałowców campingowych domków w Juracie. Domki te dzierżawiło się od konsorcjum na 90 lat. I wpłaciwszy pewną kwotę, resztę spłacało się w długoterminowych ratach. Domki solidne i uczciwie budowane, stanęły w zawrotnym tempie na pustym dotychczas terenie. Za przykładem Wojciecha poszli i inni panowie z rządu, warszawscy przemysłowcy i paru bogatych ziemian. W przeciągu kilku lat powstało piękne letnisko ozdobione luksusowym hotelem „Lido”, przed który codziennie zajeżdżały wspaniale limuzyny rządowe" - pisała Magdalena Samozwaniec.

Wojciech Kossak podczas swojego pobytu w 1937 rokuNAC

Dla ówczesnej śmietanki towarzyskiej Jurata była jak magnes. Nie tylko Kossakowie pokochali to miejsce. Tutaj wypoczywał też prezydent Ignacy Mościcki z żoną i córką. Tutaj po prostu chciał być każdy.

"W południowych godzinach sunęli nad zatokę państwo Beckowie, którzy tu mieli swoją willę. Pani Dziuba w jakimś zawrotnym upojnym komplecie plażowym szła otoczona swoim dworem (…)" - wspominała Samozwaniec.

Ignacy Mościcki był pierwszym prezydentem, który wypoczywał w Juracie. Po II wojnie światowej na Półwyspie Helskim chętnie wypoczywali partyjni dygnitarze oraz kolejni prezydenci RP. tvn24.pl

Prezydent Mościcki w Juracie NAC

Złoty piasek

Ale to nie wille i modne hotele grały pierwsze skrzypce w kurorcie. Letników przyciągał tu złoty piasek i morze.

"Plaża ta od strony "Wielkiego Morza", odpowiednio zabezpieczona i zaopatrzona w pomost strażniczy, zamigotała barwną mozajką kostjumów i koszy kąpielowych. Nad nią rozłożył swoje szerokie skrzydła nowoczesny, elegancki "kurhaus". Z drugiej strony - o kilometr szerokości półwyspu i Juraty - od strony zatoki - stanęło piękne molo w przystanią "Żeglugi" skąd uruchomiono regularną komunikację motorową z Jastarnią, Helem i stałym lądem" - tak dziennikarze opisywali młodziutką Juratę.

Widok na deptak i plażę NAC

"Dziurata"

Gdańska prasa nie szczędziła komplementów Juracie. Wychwalano przemyślany projekt, rozbudowaną infrastrukturę. Nic w tym dziwnego, że rodzimy kurort wkrótce okrzyknięto "polskim Palm Beach".

Jednak nie wszyscy patrzyli na Juratę tak bezkrytycznie. "Litości" nie miała Magdalena Samozwaniec, satyryczka słynąca z ciętego języka.

"Lata: trzydziesty szósty, siódmy, ósmy - stanowiły okres największego rozkwitu Juraty i też słusznie oburzali się panowie z zarządu, kiedy Madzia z jednym ze swoich felietonów nazwała tę perłę Wybrzeża "Dziuratą". Poszli na skargę do Wojciecha (Kossaka - przyp. red.), który ostro zgromił zjadliwą humorystkę" - czytamy w książce "Maria i Magdalena".

Samozwaniec zdania nie zmieniła. Ale jej "Dziurata" nie zdyskredytowała kurortu. Jurata tętniła życiem aż do września 1939 roku. To właśnie tam wojna zastała Kossaków.

Molo w Juracie NAC

--------------------------------------------------

Jurata nie była jedynym kurortem, który powstał w dwudziestoleciu międzywojennym. Równie prężnie rozwijała się "nowa Warszawa", czyli Jastrzębia Góra. Ona również powstała na nieużytkach. I też za sprawą warszawiaka.

O tym, gdzie w Jastrzębiej Górze powstała willa dla Józefa Piłsudskiego i dlaczego zbudowano tam windę na plażę przeczytasz w książce "Bałtyk. Historie zza parawanu" Aleksandry Arendt.

Książka ukazała się 18 lipca 2018 roku nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

--------------------------------------------------

Korzystałam z publikacji: "Maria i Magdalena cz. 2" Magdaleny Samozwaniec; "Polskie wybrzeże Bałtyku" Mariana Czernera; "Jurata: kurort z niczego" Małgorzaty Abramowicz; Gazeta Gdańska z 26 VI 1935 r.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: Aleksandra Arendt / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: NAC

Pozostałe wiadomości

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 29 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Papież Franciszek w oświadczeniu, przygotowanym wcześniej i opublikowanym w niedzielę przez służby prasowe Watykanu, przekazał, że z "ufnością kontynuuje kurację". W najnowszym komunikacie o jego stanie zdrowia poinformowano, że miał "spokojną noc" i odpoczął". Dzień wcześniej doszło do pogorszenia stanu 88-letniego Franciszka.

Papież z "ufnością kontynuuje kurację"

Papież z "ufnością kontynuuje kurację"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Choć temperatura jest dodatnia i trwa odwilż, wiele osób postanowiło spacerować w niedzielę po zamarzniętej tafli Jeziorka Kamionkowskiego w Parku Skaryszewskim. Do równie niebezpiecznych sytuacji dochodzi na Jeziorku Czerniakowskim. Na lód wchodzą dorośli z dziećmi.

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Źródło:
Kontakt24

Tylko w tym tygodniu informowaliśmy Państwa o kilku groźnych wypadkach na przejazdach kolejowych. Co roku w takich wypadkach ginie kilkadziesiąt osób. Wielu wypadków dałoby się uniknąć, gdyby kierowcy zachowywali należytą ostrożność lub celowo nie naruszali przepisów.

Czerwone pulsujące światło przed przejazdem kolejowym to sygnał, który kierowcy wciąż ignorują

Czerwone pulsujące światło przed przejazdem kolejowym to sygnał, który kierowcy wciąż ignorują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

W przededniu trzeciej rocznicy inwazji zbrojnej, w nocy z soboty na niedzielę, armia rosyjska użyła do ataku na Ukrainę 267 dronów - poinformowały ukraińskie siły powietrzne. Takiej liczby wrogich bezzałogowców wojsko ukraińskie nie odnotowało od początku agresji.  

Największy atak od początku agresji. Rosja wysłała ponad 250 dronów

Największy atak od początku agresji. Rosja wysłała ponad 250 dronów

Źródło:
PAP, Suspilne, NV

Karol Nawrocki, kandydat PiS na prezydenta, stwierdził w sobotę, że nie wyobraża sobie wysłania polskiego wojska do Ukrainy. - Z chęcią wysłałbym do pomocy państwu ukraińskiemu polskich przedsiębiorców, którzy mogliby odbudowywać potencjał Ukrainy - dodał podczas wystąpienia w Świnoujściu.

Nawrocki: nie wysłałbym do Ukrainy polskiego wojska, tylko przedsiębiorców

Nawrocki: nie wysłałbym do Ukrainy polskiego wojska, tylko przedsiębiorców

Źródło:
PAP

Mieszkaniec Józefowa nad Wisłą wyszedł z domu. Kiedy po trzech godzinach nie wrócił, jego żona zawiadomiła policję. Policjanci znaleźli mężczyznę stojącego w nurcie rzeki. Był osłabiony, trafił do szpitala.

Wyszedł z domu i zaginął. Stał w lodowatej rzece, gdy go znaleźli

Wyszedł z domu i zaginął. Stał w lodowatej rzece, gdy go znaleźli

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie. Byłego więźnia obozu Auschwitz, historyka i dziennikarza, współtwórcę Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN żegnali podczas prywatnej uroczystości bliscy, przyjaciele oraz przedstawiciele władz państwowych. - Marian, choć niewielki posturą, był naprawdę twardy, odważny i przekonany o swojej misji. Przeżył piekło Auschwitz, ale nigdy nie pozwolił, by nienawiść zatruła jego serce - mówił Piotr Wiślicki, przyjaciel zmarłego i przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.

Pożegnanie Mariana Turskiego. "Przeżył piekło Auschwitz, ale nigdy nie pozwolił, by nienawiść zatruła jego serce"

Pożegnanie Mariana Turskiego. "Przeżył piekło Auschwitz, ale nigdy nie pozwolił, by nienawiść zatruła jego serce"

Źródło:
PAP

Psychiatra, profesor Tadeusz Pietras powiedział w TVN24, że co piąty senior w Polsce "cierpi na zaburzenia nastroju o charakterze depresji". To - jak wskazał - dużo większy odsetek niż w państwach zachodnich. - Na depresję składa się pewien komplet objawów. Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób. Czasami depresja może mieć charakter maskowany - wyjaśnił.

Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"

Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Hunter Schafer, transpłciowa gwiazda popularnego serialu młodzieżowego "Euforia", oznajmiła, że ​​w jej nowym paszporcie amerykańskim widnieje informacja o niej jako o mężczyźnie. Schafer przekazała, że przy wypełnianiu dokumentów zaznaczyła płeć żeńską - podała BBC.

Nowy paszport zszokował gwiazdę "Euforii". "Nie wierzyłam, że to się naprawdę wydarzy"

Nowy paszport zszokował gwiazdę "Euforii". "Nie wierzyłam, że to się naprawdę wydarzy"

Źródło:
BBC

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium