Polska

Zobacz co zawiera deklaracja koalicyjna

Polska

TVN24Premier Tusk i wicepremier Pawlak podpisują umowę koalicyjną

Panie Waldku, teraz będziemy działać - powiedział Donald Tusk tuż pod podpisaniu deklaracji koalicyjnej PO-PSL Donald Tusk, ściskając rękę prezesa ludowców.

PRZECZYTAJ PEŁEN TEKST DEKLARACJI KOALICYJNEJ PO-PSL

- To gwarancja dobrej współpracy partii, które mają do siebie zaufanie i wprowadzą do polityki nowy, dobry obyczaj współrządzenia poprzez zaufanie i dialog, a nie konflikty i swary. Ten papier jest cierpliwy i my jesteśmy cierpliwi. To słowo stanie się ciałem i będzie ciałem przez cztery lata - tak o deklaracji koalicyjnej PO-PSL mówił tuż po jej podpisaniu premier Tusk.

Do podpisania dokumentu doszło w blasku fleszy, w obecności tłumu dziennikarzy tuż przed godz. 9 w Sejmie. Trwało to zaledwie kilka minut. Tekst ma niewiele ponad dwie strony. W wstępie czytamy m.in.: "W poczuciu odpowiedzialności za Rzeczpospolitą Polską, w odpowiedzi na demokratyczną decyzję jej obywateli, PO i PSL (...) podejmują zaszczytną służbę na rzecz Ojczyzny, przez wspólne utworzenie rządu oraz wspierającej go koalicji parlamentarnej".

W deklaracji jest zapis o tym, że obie partie chcą budować koalicję w oparciu o takie wartości, jak braterstwo, równość, wolność, tolerancja i zasady solidarności. "Podejmujemy partnerską współpracę z dobrą wolą poszukiwania kompromisów, w oparciu o wzajemne zaufanie, na drodze otwartego dialogu w sprawach o szczególnym znaczeniu dla Polski i Polaków, z myślą o budowaniu silnej pozycji i międzynarodowego autorytetu Polski" - czytamy w deklaracji.

PO i PSL zapewniają, że w sprawach trudnych będą konsekwentnie poszukiwać kompromisu, kierując się dobrem społecznym i interesem Rzeczypospolitej. "Gdy nie będzie można go osiągnąć, nie będziemy forsować rozwiązań wbrew partnerowi koalicyjnemu" – zapisano.

W dokumencie znalazły się pewne założenia programowe w sprawie polityki społecznej, zagranicznej i rolnej. Koalicjanci zobowiązali się, że podejmą działania na rzecz utrzymania wysokiego tempa rozwoju gospodarczego, ograniczą biurokrację, zmniejszą koszty działania administracji, obniżą i uproszczą podatki.

Jak umowę koalicyjną podpisywał rząd PiS-LPR-Samoobrona?TVN24

Zadeklarowali też, że dobrze wykorzystają unijne fundusze UE, rozbudują i zmodernizują infrastrukturę drogową i komunikacyjną, a także, że ukończą w terminie wszystkie inwestycje związane z Euro 2012. W deklaracji znalazł się zapis o tym, że dla rolników należy utrzymać oddzielny system ubezpieczenia społecznego w formie KRUS.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości