Jak co roku, król Władysław Jagiełło odbierze od Krzyżaków "dwa nagie miecze", a mistrza zakonu Ulricha von Jungingena spotka nieuchronna śmierć. Na Grunwaldzkich Polach pod Stębarkiem rozegra się jedna z największych bitew średniowiecznej Europy.
W tym roku wybudowana została rycerska wioska, w której uczestnicy przygotowują się do bitwy. Otwarte zostaną warsztaty, w których będzie można oglądać pracę kowali, szewców, płatnerzy, złotników. Nie zabraknie też przekupek i żebraków.
Litwini zapuszczają brody
Po raz pierwszy w imprezie weźmie udział 16 żołnierzy kompanii honorowej wojska litewskiego. Jak wyjaśnia porucznik Erikas Kaukas, litewscy żołnierze "nie będą brali udziału w samej bitwie, ich zadaniem będzie ochrona najważniejszego sztandaru pułków litewskich - Pogoni".
Przed wyjazdem na historyczne miejsce walki litewskim żołnierzom pozwolono zapuścić brody. Odbyli próby, wysłuchali kilku wykładów na temat bitwy pod Grunwaldem. - Są dwie interpretacje roli litewskich pułków w tej bitwie - mówi Kauskas. - Jedna, że nasza rola była znikoma, inna - że decydująca i obydwie one zostały przedstawione naszym żołnierzom. CZYTAJ O PLANACH LITWINÓW NAKRĘCENIA FILMU O BITWIE POD GRUNWALDEM
Jedna z największych bitew
Organizowaną od 1998 roku inscenizację ogląda co roku od 70 do 100 tysięcy widzów.
Stoczona 14 lipca 1410 r. na polach pod Grunwaldem bitwa była jedną z największych w historii średniowiecznej Europy. Stanowiła kulminację wielkiej wojny z zakonem krzyżackim. Połączone siły polskie i litewsko-ruskie, wpierane przez oddziały czeskie, pod wodzą króla Polski Władysława Jagiełły, pokonały wojska zakonu krzyżackiego dowodzone przez Wielkiego Mistrza Ulricha von Jungingena.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24