Znany teolog i publicysta prof. Tomasz Węcławski wystąpił z Kościoła Rzymskokatolickiego. Był znanym księdzem, ale w marcu odszedł stanu kapłańskiego. Jako jeden z nielicznych księży zdecydowanie mówił w 2002 roku o winie arcybiskupa Juliusza Paetza.
"Potwierdzam, że 21 grudnia 2007 odstąpiłem od przynależności do Kościoła Rzymskokatolickiego" - taką informację zamieścił Tomasz Węcławski na forum założonej przez siebie Pracowni Pytań Granicznych, działającej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Jednocześnie zapowiedział, że nie będzie publicznie komentować swojej decyzji - pisze w dzisiejszym wydaniu "Tygodnik Powszechny".
Ksiądz-krytyk znanych arcybiskupów Prof. Tomasz Węcławski uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich teologów. Przetłumaczył na język polski Ewangelię Marka, wydaną w 2000 roku, również udostępnioną przez autora w internecie. Dwa lata później ks. Węcławski udzielił "Tygodnikowi Powszechnemu" wywiadu, w którym zdemaskował postawę poznańskiego arcybiskupa Juliusza Paetza oraz niektórych ludzi Kościoła, tuszujących seksualny skandal. Wkrótce stracił stanowisko dziekana Wydziału Teologicznego UAM.
W zeszłym roku na prośbę Rzecznika Praw Obywtaleskich Janusza Kochanowskiego uczestniczył w komisji mającej zbadać dokumenty zgromadzone w IPN w sprawie abpa Stanisława Wielgusa. Komisja jednoznacznie potwierdziła, ze dokumenty świadczą o podpisaniu przez ks. Wielgusa deklaracji współpracy z SB.
Po wieloletnim i gruntownym zastanowieniu doszedłem do przekonania, że z racji sumienia nie powinienem już w swoim działaniu reprezentować instytucji i wspólnoty kościelnej. Zakończyłem i zamknąłem działalność kapłańską Prof. Tomasz Węcławski
Podkreślił też, że jego decyzja jest całkowicie świadoma i niezależna oraz że nie ma zamiaru dodatkowo się z niej tłumaczyć. I zapowiedział, że dalszą działalność publiczną prowadził będzie na "własną odpowiedzialność".
Pytania graniczne Prof. Tomasz Węcławski jest autorem kilkunastu książek. Był rektorem poznańskiego Seminarium Duchownego i dziekanem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W latach 1997-2002 był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej w Rzymie. W ubiegłym roku założył na poznańskim uniwersytecie Pracownię Pytań Granicznych (jednostkę międzywydziałową), jednocześnie rezygnując z pracy na Wydziale Teologicznym.
Źródło: "Tygodnik Powszechny", wikipedia.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24