Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta skontrolował polskie uczelnie i stwierdził, że łamane są prawa studentów. Chodzi o umowy zawierane ze słuchaczami studiów wyższych, w których nie podane są wysokości czesnego - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Wyższe uczelnie łamią prawa studentów. To wniosek z raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na czarnej liście znalazły się m.in. stołeczne Szkoła Główna Handlowa i Politechnika Warszawska. Uczelnie nie podawały w umowach wysokości opłat za studia ani terminów ich wnoszenia. Natomiast duży nacisk był położony na fragmenty dotyczące obowiązku terminowego wywiązywania się z płatności.
Za brak informacji
SGH ponadto wydała zarządzenie, które zwalniało ją z obowiązku informowania studentów o wysokości czesnego. Studenci tym samym nie mieli gwarancji, że ktokolwiek poinformuje ich o zmianie opłat.
- Warunki odpłatności powinny być określone precyzyjnie i obejmować szczegółowy wykaz nieodpłatnych usług edukacyjnych - powiedział gazecie prof. dr hab. Dariusz Rott, rzecznik prasowy Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.
Za łamanie praw UOKiK nałożył kary: SGH musi zapłacić 270 tys. zł grzywny, a PW - 53 tys. zł. Urząd prowadzi jeszcze cztery postępowania wyjaśniające w podobnych sprawach. Dotyczą one warszawskich uczelni: Akademii Wychowania Fizycznego, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24