Wojskowe decyzje słuszne. Ale wykonanie...

Aktualizacja:
Wojsko w czasie rządów Donalda Tuska
Wojsko w czasie rządów Donalda Tuska
TVN24/mon.gov.pl
Wojsko w czasie rządów Donalda TuskaTVN24/mon.gov.pl

Zapowiedzi rządu Donalda Tuska w sprawie wojska były szumne. W listopadzie 2008 roku Polska miała zakończyć misję w Iraku i wycofać swoje wojska, miała także sprofesjonalizować swoją armię i lepiej wyposażyć ją technicznie. Decyzje słuszne, gorzej... z wykonaniem. W tvn24.pl podsumowujemy dwa lata rządów Donald Tuska.

Oceń dwa lata rządu Donalda Tuska

W ostatnich dwóch latach Ministerstwo Obrony Narodowej skupiło się na trzech zagadnieniach: wprowadzeniu programu profesjonalizacji armii, modernizacji technicznej wojska oraz zmianach w operacjach zagranicznych. Niemal wszyscy pytani eksperci są zgodni, że decyzja o profesjonalizacji była słuszna, gorzej jednak wyszło z jej wykonaniem. Wszyscy podkreślają także słuszność udziału polskiego wojska w misjach, ale poddają w wątpliwość przyspieszone wycofanie z Iraku. Specjaliści chwalą zakup transportera "Rosomak" oraz krytykują radykalne cięcia finansów na modernizację armii. Jak rząd zajął się armią?

Profesjonalizacja armii

17. O Iraku; zakończenie expose
17. O Iraku; zakończenie exposeTVN24

To była decyzja, na którą Polska - w szczególności młodzi polscy mężczyźni - czekała od wielu lat. "Program profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP na lata 2008 - 2010", przyjęty przez rząd 5. sierpnia 2008 roku, pozwolił na przebudowę armii z opartej na przymusowym poborze, na armie ochotniczą i w pełni zawodową – ocenia Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Ostatni żołnierze zasadniczej służby wojskowej w sierpniu 2009 roku zostali zwolnieni z jednostek wojskowych i przeniesieni do rezerwy. Dotychczasowy pobór zastąpiono tzw. kwalifikacją wojskową.

We wrzeniu 2008 roku, armia liczyła łącznie 124 800 żołnierzy. Rok później, zmniejszyła się do 95 360. Według planu, w 2010 roku armia miała liczyć 100 tysięcy żołnierzy zawodowych oraz 10 tys. żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych (łącznie 110 tys. żołnierzy). Rok później, Polskie Siły Zbrojne mają liczyć 120 tys. żołnierzy, w tym 100 tys. żołnierzy zawodowych i 20 tys. Narodowych Sił Rezerwowych.

"To najważniejsza decyzja"

- Profesjonalizacja to najważniejsza decyzja tego rządu w dziedzinie wojskowej o najpoważniejszym ciężarze gatunkowym – ocenia generał Stanisław Koziej. Według niego decyzja o profesjonalizacji zasługuje na "piątkę", jednak realizacja programu daje wiele do życzenia. - Przede wszystkim zaplanowano ją na zbyt krótki czas - dwóch lat. Doświadczenie innych państw, które reformowały armie pokazuje, że podobne programy zajmują 5 - 7 lat, jak np. Francja. Konsekwencje tego mogą być takie, że armia będzie ochotnicza, ale ze strukturą armii poborowej. Będzie to wojsko nie do końca wydajne – podsumowuje gen. Koziej.

"Przestarzała struktura"

Z tą oceną zgadza się redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej" Andrzej Kiński. - Teraz po rezygnacji z poboru mamy armie zawodową, ale do profesjonalizmu jeszcze daleka droga – mówi Kiński. - Pełna profesjonalizacja może zająć nawet 4-5 lat. Polska armia musi jeszcze wdrożyć m.in. nowe procedury szkoleniowe, wprowadzenie technicznych środków szkolenia, odpowiednie zorganizowanie szkolenia poligonowego - wymienia.

- Profesjonalizacja to najważniejsza decyzja tego rządu w dziedzinie wojskowej o najpoważniejszym ciężarze gatunkowym. Wydaje się jednak, że wykonanie zostało podporządkowane kalendarzowi politycznemu, a nie warunkom merytorycznym. (...)Przede wszystkim zaplanowano ją na zbyt krótki czas - dwóch lat. Doświadczenie innych państw, które reformowały armie pokazuje, że podobne programy zajmują 5 - 7 lat, jak np. Francja. Konsekwencje tego mogą być takie, że armia będzie ochotnicza, ale ze strukturą armii poborowej. Będzie to wojsko nie do końca wydajne. Lepiej było wygaszać pobór stopniowo i w tym czasie zmieniać strukturę armii Generał Stanisław Koziej

Modernizacja techniczna

Zapowiadano modernizację nie tylko struktury, ale i sprzętu armii. I pomimo ograniczeń finansowych jakie wystąpiły w roku 2009, postęp w tym zakresie trwa - pisze Sztab Generalny WP. Na wyposażenie żołnierzy wojsk lądowych wprowadzono transportery opancerzone ROSOMAK oraz wyrzutnie przeciwpancerne SPIKE. Do Sił Powietrznych wprowadzono zaś myśliwce F-16. Priorytetem w zakresie modernizacji technicznej jest uzbrojenie i wyposażenie naszych żołnierzy w Afganistanie.

W stosunku do lat ubiegłych, wzrosły "wydatki bieżące", takie jak zakup amunicji i remonty oraz zakupy osprzętu i uzbrojenia. W 2009 roku zaplanowano wydać 4 489,4 mln.

Zakupy

Do tegorocznych zakupów wojsko zalicza kołowy transporter opancerzony - bojowy z 30 mm armatą, w tym: dopancerzenie, dodatkowe wyposażenie dla PKW Afganistan, wozy ewakuacji medycznej oraz zabezpieczenie techniczne. Ponadto zakupiono śmigłowiec szkolenia podstawowego, systemy dowodzenia i sprzęt łączności (terminale satelitarne, moduły dowodzenia i rozpoznania, dostosowanie systemu i urządzeń oraz sprzętu łączności i dowodzenia do technicznych rozwiązań NATO).

Do tego dochodzi indywidualne wyposażenie żołnierzy, czyli uniwersalne kamizelki ochronne, ubiór bojowy, karabinki szturmowe, karabiny maszynowe, nowoczesne wyposażenie noktowizyjne.

Trafne ROSOMAK-i

To na pewno nie koniec zakupów. W zakresie modernizacji technicznej opracowano 14 programów operacyjnych, które stanowią mapę drogową dla modernizacji technicznej polskiej armii na następne 10 lat; jednym z kluczowych priorytetów tych programów jest bezpieczeństwo żołnierzy biorących udział w misjach poza granicami kraju. Dużo uwagi poświęcono w nim m.in. bezzałogowym systemom powietrznym, śmigłowcom wsparcia bojowego, indywidualnemu wyposażeniu i uzbrojeniu żołnierza - TYTAN, a także dalszemu rozwojowi programu kołowych transporterów opancerzonych - KTO ROSOMAK.

Łączny koszt wdrożenia do 2018 roku wszystkich 14 programów operacyjnych oszacowano na ok. 30 mld zł.

Modernizacja? Trója!

Generał Stanisław Koziej ocenia modernizację "na trójkę". - Mam dwa zastrzeżenia – mówi Koziej. - Pierwsze to obniżenie procentowej części budżetu MON przeznaczanej na modernizację armii. Zanim przyszedł do władzy obecny rząd, procentowy udział budżetu w modernizacji wynosił około 25 procent. W mojej ocenie błędnie minister Klich założył, że właśnie w tym segmencie znajdzie pieniądze na realizacją projektu uzawodowienia armii – stwierdza generał. Według niego minister poświęcił tempo modernizacji na rzecz utrzymania jak największej liczebności armii. - Szukał pieniędzy w modernizacji technicznej. A powinniśmy wydawać około 1/3 budżetu na modernizację sprzętu – stwierdził Koziej.

Beznadziejne F16

Katastrofą jest jednak zakup programu F16, ponieważ brakuje samolotów szkoleniowych. Teraz piloci szkolą się na dwuosobowych F16 co kosztuje majątek i jest marnotrawstwem. Brakuje instruktorów. Jest ich teraz trzech, którzy w pełni mogą wykorzystać możliwości bojowe samolotu. Nie ma systemu rozpoznania i brakuje systemu walki elektronicznej, ponieważ nie został zintegrowany. Do niedawna nie było symulatora. Obecnie mamy 48 samolotów F16, a pilotów zdolnych do opanowania wszystkich systemów walki na F16, jest od 2 do 4 osób Wojciech Łuczak

Wojciech Łuczak narzeka z kolei, że rząd zbyt dużo pieniędzy poświęca na misję w Afganistanie i cierpi na tym stan uzbrojenia w kraju. - Jednak to, za co warto pochwalić MON, to zakup transportera opancerzonego ROSOMAK, który jest obecnie najlepszy w tej klasie na świecie. Mimo licznych ataków w Afganistanie zginął tylko jeden człowiek, po eksplozji 300 kg materiału wybuchowego. Takiego wybuchu nawet krążownik by nie wytrzymał – ocenia Łuczak. Wyrzutnie typu SPIKE to również sprzęt na poziomie światowym. Większość państw europejskich używa tego sprzętu - dodaje.

Katastrofą jest jednak zakup programu F16, ponieważ brakuje samolotów szkoleniowych. - Teraz piloci szkolą się na dwuosobowych F16 co kosztuje majątek i jest marnotrawstwem. Brakuje instruktorów. Jest ich teraz trzech, którzy w pełni mogą wykorzystać możliwości bojowe samolotu. Nie ma systemu rozpoznania i brakuje systemu walki elektronicznej, ponieważ nie został zintegrowany. Do niedawna nie było symulatora. Obecnie mamy 48 samolotów F16, a pilotów zdolnych do opanowania wszystkich systemów walki na F16, jest od 2 do 4 osób - twierdzi Łuczak.

Kryzys?

Kolejnym minusem jest fakt, że w ciągu dwóch lat nie udało się stworzyć agencji/urzędu do spraw uzbrojenia. Minister Klich obiecywał, że poszczególni dyrektorzy agencji odpowiadaliby za konkretne programy modernizacyjne, podobnie jak jest w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii. W Polsce brakuje koordynacji między różnymi składnikami MON w sprawie programów modernizacji wojska. Tutaj potrzebna jest centralna instytucja – ocenia Łuczak.

W ostatnim czasie program modernizacji niestety był zaniedbywanym – mówi jeden z ekspertów wojskowych. Powodów można doszukiwać się w kryzysie gospodarczym. Rząd szukając oszczędności zaczął od Ministerstwa Obrony.

Nie ma sensu dyskutować jaka jest sensowność tych decyzji z punktu widzenia armii. Natomiast jeśli chodzi o sam udział w tych misjach to jest to ogromny kapitał, który wspomaga proces profesjonalizacji. Ci, którzy biorą w nich udział zdobywają drogocenne doświadczenie, które mogą potem przekazywać. Armia ma okazje zweryfikowania umiejętności, sprzętu technicznego, obieranej taktyki, może współpracować z wielonarodowościowymi partnerami. W skali sił zbrojnych te misje są bardzo korzystne Andrzej Kiński

Operacje zagraniczne

Polski rząd zmienił także wojskową politykę zagraniczną. - W roku 2008 polskie wojsko rozpoczęło misję w Czadzie, wycofywaliśmy wojska z Iraku oraz zwiększyliśmy zaangażowanie w Afganistanie przejmując odpowiedzialność za prowincję Ghazni. Pięcioletni udział sił zbrojnych w operacji "Iracka Wolność" pod względem wojskowym zakończył się sukcesem – czytamy w informacji przesłanej SDiA TVN24 przez Sztab Generalny WP. - W dziesięciu zmianach w Iraku doświadczenie zdobyło około 15 tys. żołnierzy - zaznacza SGWP.

W 2008 roku poza granicami kraju służyło ok. 6 tysięcy 600 żołnierzy. W 2009 roku ok. 7 tysięcy żołnierzy wykonywało zadania w 9 misjach i operacjach. Priorytetem zaangażowania w 2009 roku pozostają misje NATO i Unii Europejskiej (ISAF, KFOR i EUFOR) oraz zaangażowanie w ramach sił odpowiedzi NATO (1 połowa 2009 roku dyżur batalionu OPBMR) i Grup Bojowych Unii Europejskiej. Obecnie trwa wycofywanie naszych żołnierzy z misji ONZ: w Libanie (UNIFIL) oraz z misji w Czadzie. Wycofano także polskich żołnierzy z misji UNDOF na wzgórzach Golan.

Liczba żołnierzy na misjach wojskowych nieznacznie zwiększyła się od końca 2007 roku. W Iraku, z 900 osób zostało 20, Do Afganistanu zaś dołączyło kolejnych 800 żołnierzy i jest ich teraz 2000. Polska wysłała także 20 obserwatorów do Gruzji.

Z Iraku - za szybko

Koszty misji zagranicznych wzrosły ponad dwukrotnie w stosunku do 2007 roku. Wtedy wydawano 280 mln zł, a rok później, 670 mln zł, czego 300 mln na misję w Afganistanie. Podobnie - w roku 2009.

- Krytycznie oceniam przyspieszone wyjście naszego kontyngentu z Iraku na rzecz zwiększenia obecności w Afganistanie – ocenia gen. Stanisław Koziej. - Uważam, że w Iraku mamy własne interesy narodowe lub możliwość prowadzenia interesów biznesowych i lepiej było tego obszaru się trzymać niż wchodzić zwiększoną siłą do Afganistanu - twierdzi. Generał Koziej uważa, że zbyt pochopnie podjęto także decyzję o wycofaniu się z wszystkich ONZ-owskich misji. - Z kolei misja w Czadzie była zaznaczeniem swojej wojskowej obecności w Unii Europejskiej. Oceniam ją pozytywnie – stwierdza Koziej.

Jak Wy oceniacie dwa lata rządów PO w wojsku? Zapraszamy do dyskusji na forum.


Źródło: tvn24.pl, Sekcja dokumentacji i analiz TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/mon.gov.pl

Pozostałe wiadomości

Budżety czternastu instytucji państwowych, między innymi Kancelarii Prezydenta RP, Sądu Najwyższego, Państwowej Inspekcji Pracy czy Instytutu Pamięci Narodowej mają zostać przycięte - wynika z poprawki do projektu ustawy budżetowej na rok 2025, do której dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Najwięcej, bo prawie 70 milionów złotych straci Instytut Pamięci Narodowej.

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał w mediach społecznościowych, że w środę rozmawiał telefonicznie z premierem Donaldem Tuskiem. Tematem rozmowy było dalsze wsparcie dla Kijowa. Zełenski ujawnił, że rozmawiał z Tuskiem także o oczekiwaniach Ukrainy w związku z objęciem przez Polskę prezydencji w Radzie UE na początku nadchodzącego roku.

Zełenski rozmawiał z Tuskiem. Poinformował o planach

Zełenski rozmawiał z Tuskiem. Poinformował o planach

Źródło:
PAP

Proboszcz, który zezwolił amerykańskiej gwieździe pop Sabrinie Carpenter nakręcić w kościele sceny do teledysku, został pozbawiony możliwości dalszego pełnienia swoich obowiązków - informuje BBC.

Gwiazda nakręciła teledysk w kościele. Proboszcz "pozbawiony możliwości pełnienia obowiązków"

Gwiazda nakręciła teledysk w kościele. Proboszcz "pozbawiony możliwości pełnienia obowiązków"

Źródło:
BBC, ABC, tvn24.pl

Kolonia, Budapeszt, Praga, Strasburg - to tam zdaniem dziennika "The Times" można znaleźć jedne z najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Europie. W zestawieniu nie zabrakło też polskich miast. Gdzie warto wybrać się w tym roku na bożonarodzeniowy jarmark?  

Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe 2024. Na liście dwa z polskich miast  

Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe 2024. Na liście dwa z polskich miast  

Źródło:
The Times

Antoni Macierewicz, który za swój listopadowy rajd po Warszawie dostał trzy mandaty - 21 punktów karnych i 1800 złotych - miał już wcześniej na koncie 10 punktów karnych - dowiedział się portal tvn24.pl. Oznacza to, że polityk przekroczył dozwolony limit i w związku z tym może stracić prawo jazdy - poinformowała Komenda Stołeczna Policji.

Limit przekroczony. Wiemy, ile Antoni Macierewicz ma punktów karnych

Limit przekroczony. Wiemy, ile Antoni Macierewicz ma punktów karnych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Chiński statek podejrzany o przecięcie kabli telekomunikacyjnych na Morzu Bałtyckim znajduje się w cieśninie Kattegat między Bałtykiem i Morzem Północnym. Duńskie siły zbrojne potwierdziły w środę, że są obecne na tym obszarze. Media wskazują przy tym, że nie mogą nic więcej zrobić.

Przecięte kable na Bałtyku. Duńczycy wysłali okręt za Chińczykami, ale nic nie mogą zrobić

Przecięte kable na Bałtyku. Duńczycy wysłali okręt za Chińczykami, ale nic nie mogą zrobić

Źródło:
PAP

W środę na terenie dawnej bazy PKS w Mławie doszło do zawalenia stropu. Jak podaje straż pożarna, trzy osoby znalazły się pod gruzami. Dwie nie żyją. Trwa ustalanie, ilu poszkodowanych miało znajdować się na miejscu zdarzenia. - Będziemy sprawdzali teren gruzowiska zarówno z ziemi za pośrednictwem psa, jak i z powietrza - powiedział jeden z ratowników.

Zawalił się strop bazy PKS. Dwie osoby nie żyją, pies ratowniczy na gruzowisku

Zawalił się strop bazy PKS. Dwie osoby nie żyją, pies ratowniczy na gruzowisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dwa fronty przechodzą w środę nad Polską. Niosą ze sobą opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Miejscami występują krótkotrwałe śnieżyce. Warunki na drogach są trudne.

Strefa śnieżyc zbliża się do Mazowsza. Gdzie pada najmocniej

Strefa śnieżyc zbliża się do Mazowsza. Gdzie pada najmocniej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Premier Donald Tusk podtrzymał decyzję wojskowego kontrwywiadu o odebraniu dostępu do informacji niejawnych dla generała Jarosława Gromadzińskiego, niedawnego dowódcy wielonarodowego Eurokorupsu - wynika z informacji tvn24.pl.

Generał bez dostępu do tajemnic. Nieoficjalnie: premier podtrzymał decyzję

Generał bez dostępu do tajemnic. Nieoficjalnie: premier podtrzymał decyzję

Źródło:
tvn24.pl

Czy po zakończeniu prezydentury Andrzej Duda powinien pozostać czynnym politykiem lub objąć ważne międzynarodowe stanowisko? 41 proc. Polaków uważa, że tak, jednak więcej - bo 47 proc. - jest przeciwnego zdania - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Sam prezydent, który zakończy urzędowanie w sierpniu przyszłego roku, do tej pory nie informował, co zamierza robić w przyszłości.

Gdzie Polacy widzą Andrzeja Dudę po zakończeniu prezydentury? Nowy sondaż

Gdzie Polacy widzą Andrzeja Dudę po zakończeniu prezydentury? Nowy sondaż

Źródło:
PAP, Rzeczpospolita, Polsat News, tvn24.pl

Seria przesłuchań i przeszukanie domu Roberta Bąkiewicza w śledztwie dotyczącym Marszu Niepodległości. Prokuratura zabezpieczyła i przejrzała nośniki elektroniczne znalezione w mieszkaniu organizatora marszów. Wśród przesłuchanych są osoby, które w 2018 roku pełniły "wysokie funkcje państwowe".

Przeszukali dom Bąkiewicza, co znaleźli? Ustalenia prokuratury

Przeszukali dom Bąkiewicza, co znaleźli? Ustalenia prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

BBC opisuje historię Walijczyka usiłującego od ponad 10 lat odzyskać komputerowy twardy dysk, który najprawdopodobniej trafił na wysypisko śmieci. Jak twierdzi mężczyzna, zawiera on klucz do bitcoinów, wartych po ostatnim skoku kursu nawet trzy miliardy zł.

Szuka wyrzuconego do śmieci twardego dysku. Miał na nim klucz do bitcoinów wartych dziś miliardy

Szuka wyrzuconego do śmieci twardego dysku. Miał na nim klucz do bitcoinów wartych dziś miliardy

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Ponad tysiąc żołnierzy rosyjskiej 20 Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych z obwodu wołgogradzkiego, walczącej w Ukrainie, uciekło z tej jednostki - ujawnia niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii. Publikuje pismo dowódców, które zawiera listę z nazwiskami dezerterów, która - jak ocenia portal - "pokazuje prawdziwą skalę dezercji z armii rosyjskiej w czasie wojny".

"Jedna z najgorszych" dywizji. Rosyjscy wojskowi uciekają

"Jedna z najgorszych" dywizji. Rosyjscy wojskowi uciekają

Źródło:
Ważnyje Istorii

IMGW ostrzega przed oblodzeniem, które może pojawić się na południu kraju. Obowiązują też alarmy przed obfitymi opadami śniegu. Miejscami pokrywa śnieżna może wzrosnąć nawet do 15 centymetrów. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Nawet 15 cm śniegu. Tu należy zachować ostrożność

Nawet 15 cm śniegu. Tu należy zachować ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Szef Głównego Urzędu Stastycznego odwołany. Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, premier Donald Tusk odwołał prezesa GUS Dominika Rozkruta.

Premier odwołał szefa Głównego Urzędu Statystycznego

Premier odwołał szefa Głównego Urzędu Statystycznego

Źródło:
PAP

Podróże służbowe członków podkomisji smoleńskiej kosztowały polskiego podatnika ponad milion złotych, z czego połowa to tak zwane kilometrówki - powiedział wiceminister obrony Cezary Tomczyk. Mówił, że łącznie prywatnymi pojazdami członkowie podkomisji "przejechali ponad 800 tysięcy kilometrów, co w sumie daje 20 okrążeń kuli ziemskiej". Przekazał, że sprawa została zgłoszona do prokuratury. Zastrzegł przy tym, że to "nie wszystko", bo pieniądze - ponad 260 tysięcy złotych - szły także na bilety lotnicze. Niektóre z przelotów nie znajdowały merytorycznego uzasadnienia - podkreślał wiceszef MON.

Kilometrówki podkomisji smoleńskiej i loty. 20 razy dookoła Ziemi, ale akurat Smoleńsk ominęli

Kilometrówki podkomisji smoleńskiej i loty. 20 razy dookoła Ziemi, ale akurat Smoleńsk ominęli

Źródło:
TVN24

Ukraińskie drony zaatakowały 13. Arsenał Głównego Zarządu Rakietowo-Artyleryjskiego rosyjskiego ministerstwa obrony w obwodzie nowogrodzkim. Celem ataków była też fabryka dronów w przygranicznym obwodzie nowogrodzkim, a także stanowisko dowodzenia zgrupowania wojsk rosyjskich "Siewier" (Północ).

Ważny arsenał trafiony. Ukraińcy zaatakowali prawie 700 kilometrów od granicy

Ważny arsenał trafiony. Ukraińcy zaatakowali prawie 700 kilometrów od granicy

Źródło:
PAP, NV, tvn24.pl

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

Ojciec zaniepokojony stanem zdrowia córki, do której sam nie mógł szybko dotrzeć, poprosił o interwencję policjantów. Pojechali pod wskazany adres i usłyszeli ciche wołanie o pomoc. Wyważyli drzwi i uratowali 36-latkę, która miała problemy z oddychaniem. Na miejsce wezwali też pogotowie.

Byli przed drzwiami, gdy usłyszeli ciche wołanie o pomoc

Byli przed drzwiami, gdy usłyszeli ciche wołanie o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Malezyjska sieć handlowa MR D.I.Y wkracza do Polski. Pierwszy sklep otwarto "po cichu" 15 listopada w Zabrzu, do końca bieżącego roku firma uruchomi jeszcze placówki w Krakowie i Piotrkowie Trybunalskim. Wczesną wiosną marka ma zawitać do Warszawy.

Nowa sieć handlowa wkracza do Polski

Nowa sieć handlowa wkracza do Polski

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie 49 serii produktu leczniczego o nazwie Enema. Powodem jest stwierdzenie niezgodności w wyglądzie "w postaci zmętnienia roztworu". GIF nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Kilkadziesiąt serii leku wstrzymanych w obrocie

Kilkadziesiąt serii leku wstrzymanych w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Na trwającym w Toruniu festiwalu EnergaCamerimage odbyła się w środę, 20 listopada, światowa premiera westernu "Rust". Stało się to trzy lata po tragicznej śmierci operatorki Halyny Hutchins, którą zabił pocisk wystrzelony na planie zdjęciowym z pistoletu aktora Aleca Balwina. Olga Solovey, matka zmarłej operatorki, odmówiła wzięcia udziału w pokazie i wydała (poprzez amerykańską kancelarię prawną) oświadczenie, z którego wynika, że traktuje premierę jako próbę wzbogacenia się na śmierci jej córki. Producenci przedstawiają z kolei pokaz jako okazję do uhonorowania ostatniej pracy operatorki.

Światowa premiera filmu "Rust" w Polsce. Podczas zdjęć zginęła operatorka. Jej matka ostro o pokazie

Światowa premiera filmu "Rust" w Polsce. Podczas zdjęć zginęła operatorka. Jej matka ostro o pokazie

Źródło:
tvn24.pl

Prawo i Sprawiedliwość wciąż nie ogłosiło swojego kandydata w wyborach prezydenckich. - W tej chwili, można powiedzieć, rozstrzyga się wybór między dwoma kandydatami, to znaczy Przemysławem Czarnkiem i Karolem Nawrockim - zdradził w środę wiceszef klubu PiS Ryszard Terlecki. Jak mówił, "raczej będzie któryś z tych dwóch", choć "niespodzianka może się zdarzyć".

W PiS "rozstrzyga się wybór między dwoma kandydatami"

W PiS "rozstrzyga się wybór między dwoma kandydatami"

Źródło:
Polsat News, PAP, TVN24

Studentka z Teheranu, której zdjęcia w samej bieliźnie zrobione przed uniwersytetem obiegły świat na początku listopada, nie zostanie oskarżona - przekazała stacja BBC, powołując się na irańskie władze.

Jej zdjęcia w bieliźnie poruszyły świat. Władze Iranu: studentka nie zostanie oskarżona

Jej zdjęcia w bieliźnie poruszyły świat. Władze Iranu: studentka nie zostanie oskarżona

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Trzy osoby trafiły do szpitala po wpadnięciu do głębokiego szybu w lesie na zachodzie Niemiec. Jedna z nich jest w stanie krytycznym. Według władz poszkodowani to nastolatkowie, którzy uciekali przed policją. Służby nie poinformowały, skąd tak głęboki szyb wziął się w lesie.

Nastolatkowie uciekali przez las, wpadli do kilkudziesięciometrowego szybu

Nastolatkowie uciekali przez las, wpadli do kilkudziesięciometrowego szybu

Źródło:
ENEX, Kölner Stadt-Anzeiger, tvn24.pl

Piesi spokojnie szli chodnikiem, gdy nagle w drzewo uderzył rozpędzony samochód. Do tego zdarzenia doszło w poniedziałek w Międzyrzeczu. Kierowca nie odniósł obrażeń, odmówił badania alkomatem.

Uderzył w drzewo na chodniku, z drugiej strony byli piesi

Uderzył w drzewo na chodniku, z drugiej strony byli piesi

Źródło:
TVN24
Maks mieszkał w obszarze niezabudowanym. Przeżył 12 lat

Maks mieszkał w obszarze niezabudowanym. Przeżył 12 lat

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na terenie stargardzkich ogródków działkowych doszło do zabójstwa 29-latki. Kobieta została znaleziona z obrażeniami głowy, mimo podjętych działań jej życia nie udało się uratować. W sprawie zatrzymano mężczyznę, który przyznał się do zarzucanego mu czynu. Usłyszał zarzut zabójstwa.

Brutalne morderstwo na terenie ogródków działkowych. Nie żyje 29-latka

Brutalne morderstwo na terenie ogródków działkowych. Nie żyje 29-latka

Źródło:
tvn24.pl

Będę przedstawiał argumenty, że pomysł wolnej Wigilii jest złym rozwiązaniem. Dla polskiej gospodarki byłby to koszt 4 mld zł, a dla budżetu państwa 2,3 mld zł - ocenił w środę minister finansów Andrzej Domański. Jest to krok niepotrzebny - dodał.

Minister finansów o dniu wolnym w Wigilię: miliony Polaków mogą być zawiedzione

Minister finansów o dniu wolnym w Wigilię: miliony Polaków mogą być zawiedzione

Źródło:
Radio ZET, tvn24.pl

Jedna osoba nie żyje, a setki tysięcy odbiorców zostało bez prądu po tym, jak w północno-zachodnie regiony Stanów Zjednoczonych uderzyła potężna bomba cyklonowa. Żywioł niesie huraganowy wiatr i intensywne opady śniegu i deszczu. Prognozy na kolejne dni nie są optymistyczne.

Tak silna bomba cyklonowa zdarza się tam raz na dekadę

Tak silna bomba cyklonowa zdarza się tam raz na dekadę

Źródło:
CNN, Reuters

Policja poszukiwała młodej Brytyjki, która zniknęła tuż po swoim przylocie do Polski. Kobieta ostatni raz była widziana na lotnisku w podkrakowskich Balicach. W środę, 20 listopada, policja poinformowała o jej odnalezieniu. "Dziewczyna jest cała i zdrowa" - podano.  

18-latka ostatni raz była widziana na lotnisku w Balicach. Po kilku dniach poszukiwań została odnaleziona

18-latka ostatni raz była widziana na lotnisku w Balicach. Po kilku dniach poszukiwań została odnaleziona

Aktualizacja:
Źródło:
KPP Kraków

Lekką ręką trwoniono pieniądze na mrzonki. Na przykład spółka miała budować lotnisko i kolej, a nie finansować amatorską galę MMA, albo pikniki w miejscowościach odległych o ponad czterysta kilometrów od CPK, czy sponsorować konferencje polityków PiS - powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek podczas wystąpienia w Sejmie. - Do listopada 2024 roku podpisaliśmy kilkadziesiąt umów na łączną kwotę około 650 milionów złotych - wyliczał Lasek.

Lasek o CPK: łopata nie została wbita, ale toczki dla hostess uszyto

Lasek o CPK: łopata nie została wbita, ale toczki dla hostess uszyto

Źródło:
tvn24.pl

Księżna Kate we wtorek nie pojawiła się na corocznym przyjęciu Korpusu Dyplomatycznego w Pałacu Buckingham - informują brytyjskie media. Jak podkreślają, to jedna z najważniejszych uroczystości państwowych w roku, na której zwykle była obecna u boku księcia Williama.

Księżna Kate "zauważalnie" nieobecna na ważnej uroczystości państwowej

Księżna Kate "zauważalnie" nieobecna na ważnej uroczystości państwowej

Źródło:
The Independent, Sky News, tvn24.pl

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Karetka miała zastawić samochody zaparkowane… za znakiem zakazu zatrzymywania.

Ratownicy medyczni przyjechali ratować życie. Po powrocie do karetki zastali nietypową "laurkę"

Źródło:
Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdyni

W trakcie wrześniowej powodzi uszkodzony został most w Stroniu Śląskim na drodze wojewódzkiej nr 392, który prowadzi przez główną ulicę miasta. Przeprawa wciąż jest zamknięta. Ma, prawdopodobnie na początku grudnia, powstać most tymczasowy. Na stały mieszkańcy będą musieli jeszcze poczekać

Po powodzi miasto wciąż jest podzielone. W Stroniu Śląskim powstanie tymczasowy most

Po powodzi miasto wciąż jest podzielone. W Stroniu Śląskim powstanie tymczasowy most

Źródło:
tvn24.pl

Od drugiego kwartału 2025 roku ceny mieszkań powinny nieznacznie się obniżać - prognozują ekonomiści Pekao. Do tego czasu ceny w siedmiu największych miastach w Polsce mają jednak wzrosnąć średnio o około 2,5 procent.

Ceny mieszkań będą spadać. Ekonomiści wskazują datę

Ceny mieszkań będą spadać. Ekonomiści wskazują datę

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Demokratycznej Republiki Konga poinformował o włamaniu do mauzoleum bohatera narodowego Patrice'a Lumumby. W budynku znajdowała się trumna, a w niej narodowa relikwia - ząb zamordowanego w 1961 roku przywódcy walk o niepodległość, którego ciało poćwiartowano i rozpuszczono w kwasie.

Włamali się do mauzoleum, zniszczyli trumnę ze słynnym zębem

Włamali się do mauzoleum, zniszczyli trumnę ze słynnym zębem

Źródło:
Politico, tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje projekt ustawy, który zmieni zasady ustalania stawki opłaty za badania techniczne pojazdów - poinformował w Sejmie wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec.

Stawka za badanie techniczne samochodu do zmiany. Jest zapowiedź projektu

Stawka za badanie techniczne samochodu do zmiany. Jest zapowiedź projektu

Źródło:
PAP

Do olsztyńskiego sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 74-latkowi, który w Kieźlinach (woj. warmińsko-mazurskie) potrącił na przejściu dla pieszych 12-latka. Po kilku dniach chłopiec zmarł w szpitalu. Mężczyzna usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

Potrącony 12-latek zmarł w szpitalu. Jest akt oskarżenia

Potrącony 12-latek zmarł w szpitalu. Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

20-latek zadzwonił na przypadkowy numer i - podając się za żołnierza – powiedział, że pod blokiem w Tomaszowie Lubelskim jest bomba. Odebrała 56-letnia mieszkanka sąsiedniego województwa, która zawiadomiła o sprawie policję. Ta dotarła do "żołnierza", który po początkowych próbach zmylenia mundurowych, przyznał w końcu, że chciał zrobić żart. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

Za "żart" o bombie pod blokiem grozi mu osiem lat więzienia

Za "żart" o bombie pod blokiem grozi mu osiem lat więzienia

Źródło:
tvn24.pl

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

W środę poznamy zwycięzcę 13. edycji "Top Model". O nagrodę pieniężną i kontrakt z agencją modelingową walczą Ada Posiadała, Hubert Włodarczak, Karolina Sobótka i Klaudia Zioberczyk. Finał programu można oglądać o godz. 21:30 na antenie TVN.

Dziś finał "Top Model". Kto wygra kontrakt z agencją modelingową i 200 tysięcy złotych?

Dziś finał "Top Model". Kto wygra kontrakt z agencją modelingową i 200 tysięcy złotych?

Źródło:
TVN, tvn24.pl

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl

Ruszył nabór zgłoszeń do przyszłorocznej, czternastej już, edycji konkursu nagród Polskiej Rady Biznesu. Potrwa on do 10 stycznia 2025 roku, a zdobywców statuetek poznamy 26 maja. - My przyznajemy nagrodę nie firmom, ale ludziom - podkreśla w rozmowie z TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Źródło:
tvn24.pl