Wojskowe decyzje słuszne. Ale wykonanie...

Aktualizacja:
Wojsko w czasie rządów Donalda Tuska
Wojsko w czasie rządów Donalda Tuska
TVN24/mon.gov.pl
Wojsko w czasie rządów Donalda TuskaTVN24/mon.gov.pl

Zapowiedzi rządu Donalda Tuska w sprawie wojska były szumne. W listopadzie 2008 roku Polska miała zakończyć misję w Iraku i wycofać swoje wojska, miała także sprofesjonalizować swoją armię i lepiej wyposażyć ją technicznie. Decyzje słuszne, gorzej... z wykonaniem. W tvn24.pl podsumowujemy dwa lata rządów Donald Tuska.

Oceń dwa lata rządu Donalda Tuska

W ostatnich dwóch latach Ministerstwo Obrony Narodowej skupiło się na trzech zagadnieniach: wprowadzeniu programu profesjonalizacji armii, modernizacji technicznej wojska oraz zmianach w operacjach zagranicznych. Niemal wszyscy pytani eksperci są zgodni, że decyzja o profesjonalizacji była słuszna, gorzej jednak wyszło z jej wykonaniem. Wszyscy podkreślają także słuszność udziału polskiego wojska w misjach, ale poddają w wątpliwość przyspieszone wycofanie z Iraku. Specjaliści chwalą zakup transportera "Rosomak" oraz krytykują radykalne cięcia finansów na modernizację armii. Jak rząd zajął się armią?

Profesjonalizacja armii

17. O Iraku; zakończenie expose
17. O Iraku; zakończenie exposeTVN24

To była decyzja, na którą Polska - w szczególności młodzi polscy mężczyźni - czekała od wielu lat. "Program profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP na lata 2008 - 2010", przyjęty przez rząd 5. sierpnia 2008 roku, pozwolił na przebudowę armii z opartej na przymusowym poborze, na armie ochotniczą i w pełni zawodową – ocenia Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Ostatni żołnierze zasadniczej służby wojskowej w sierpniu 2009 roku zostali zwolnieni z jednostek wojskowych i przeniesieni do rezerwy. Dotychczasowy pobór zastąpiono tzw. kwalifikacją wojskową.

We wrzeniu 2008 roku, armia liczyła łącznie 124 800 żołnierzy. Rok później, zmniejszyła się do 95 360. Według planu, w 2010 roku armia miała liczyć 100 tysięcy żołnierzy zawodowych oraz 10 tys. żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych (łącznie 110 tys. żołnierzy). Rok później, Polskie Siły Zbrojne mają liczyć 120 tys. żołnierzy, w tym 100 tys. żołnierzy zawodowych i 20 tys. Narodowych Sił Rezerwowych.

"To najważniejsza decyzja"

- Profesjonalizacja to najważniejsza decyzja tego rządu w dziedzinie wojskowej o najpoważniejszym ciężarze gatunkowym – ocenia generał Stanisław Koziej. Według niego decyzja o profesjonalizacji zasługuje na "piątkę", jednak realizacja programu daje wiele do życzenia. - Przede wszystkim zaplanowano ją na zbyt krótki czas - dwóch lat. Doświadczenie innych państw, które reformowały armie pokazuje, że podobne programy zajmują 5 - 7 lat, jak np. Francja. Konsekwencje tego mogą być takie, że armia będzie ochotnicza, ale ze strukturą armii poborowej. Będzie to wojsko nie do końca wydajne – podsumowuje gen. Koziej.

"Przestarzała struktura"

Z tą oceną zgadza się redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej" Andrzej Kiński. - Teraz po rezygnacji z poboru mamy armie zawodową, ale do profesjonalizmu jeszcze daleka droga – mówi Kiński. - Pełna profesjonalizacja może zająć nawet 4-5 lat. Polska armia musi jeszcze wdrożyć m.in. nowe procedury szkoleniowe, wprowadzenie technicznych środków szkolenia, odpowiednie zorganizowanie szkolenia poligonowego - wymienia.

- Profesjonalizacja to najważniejsza decyzja tego rządu w dziedzinie wojskowej o najpoważniejszym ciężarze gatunkowym. Wydaje się jednak, że wykonanie zostało podporządkowane kalendarzowi politycznemu, a nie warunkom merytorycznym. (...)Przede wszystkim zaplanowano ją na zbyt krótki czas - dwóch lat. Doświadczenie innych państw, które reformowały armie pokazuje, że podobne programy zajmują 5 - 7 lat, jak np. Francja. Konsekwencje tego mogą być takie, że armia będzie ochotnicza, ale ze strukturą armii poborowej. Będzie to wojsko nie do końca wydajne. Lepiej było wygaszać pobór stopniowo i w tym czasie zmieniać strukturę armii Generał Stanisław Koziej

Modernizacja techniczna

Zapowiadano modernizację nie tylko struktury, ale i sprzętu armii. I pomimo ograniczeń finansowych jakie wystąpiły w roku 2009, postęp w tym zakresie trwa - pisze Sztab Generalny WP. Na wyposażenie żołnierzy wojsk lądowych wprowadzono transportery opancerzone ROSOMAK oraz wyrzutnie przeciwpancerne SPIKE. Do Sił Powietrznych wprowadzono zaś myśliwce F-16. Priorytetem w zakresie modernizacji technicznej jest uzbrojenie i wyposażenie naszych żołnierzy w Afganistanie.

W stosunku do lat ubiegłych, wzrosły "wydatki bieżące", takie jak zakup amunicji i remonty oraz zakupy osprzętu i uzbrojenia. W 2009 roku zaplanowano wydać 4 489,4 mln.

Zakupy

Do tegorocznych zakupów wojsko zalicza kołowy transporter opancerzony - bojowy z 30 mm armatą, w tym: dopancerzenie, dodatkowe wyposażenie dla PKW Afganistan, wozy ewakuacji medycznej oraz zabezpieczenie techniczne. Ponadto zakupiono śmigłowiec szkolenia podstawowego, systemy dowodzenia i sprzęt łączności (terminale satelitarne, moduły dowodzenia i rozpoznania, dostosowanie systemu i urządzeń oraz sprzętu łączności i dowodzenia do technicznych rozwiązań NATO).

Do tego dochodzi indywidualne wyposażenie żołnierzy, czyli uniwersalne kamizelki ochronne, ubiór bojowy, karabinki szturmowe, karabiny maszynowe, nowoczesne wyposażenie noktowizyjne.

Trafne ROSOMAK-i

To na pewno nie koniec zakupów. W zakresie modernizacji technicznej opracowano 14 programów operacyjnych, które stanowią mapę drogową dla modernizacji technicznej polskiej armii na następne 10 lat; jednym z kluczowych priorytetów tych programów jest bezpieczeństwo żołnierzy biorących udział w misjach poza granicami kraju. Dużo uwagi poświęcono w nim m.in. bezzałogowym systemom powietrznym, śmigłowcom wsparcia bojowego, indywidualnemu wyposażeniu i uzbrojeniu żołnierza - TYTAN, a także dalszemu rozwojowi programu kołowych transporterów opancerzonych - KTO ROSOMAK.

Łączny koszt wdrożenia do 2018 roku wszystkich 14 programów operacyjnych oszacowano na ok. 30 mld zł.

Modernizacja? Trója!

Generał Stanisław Koziej ocenia modernizację "na trójkę". - Mam dwa zastrzeżenia – mówi Koziej. - Pierwsze to obniżenie procentowej części budżetu MON przeznaczanej na modernizację armii. Zanim przyszedł do władzy obecny rząd, procentowy udział budżetu w modernizacji wynosił około 25 procent. W mojej ocenie błędnie minister Klich założył, że właśnie w tym segmencie znajdzie pieniądze na realizacją projektu uzawodowienia armii – stwierdza generał. Według niego minister poświęcił tempo modernizacji na rzecz utrzymania jak największej liczebności armii. - Szukał pieniędzy w modernizacji technicznej. A powinniśmy wydawać około 1/3 budżetu na modernizację sprzętu – stwierdził Koziej.

Beznadziejne F16

Katastrofą jest jednak zakup programu F16, ponieważ brakuje samolotów szkoleniowych. Teraz piloci szkolą się na dwuosobowych F16 co kosztuje majątek i jest marnotrawstwem. Brakuje instruktorów. Jest ich teraz trzech, którzy w pełni mogą wykorzystać możliwości bojowe samolotu. Nie ma systemu rozpoznania i brakuje systemu walki elektronicznej, ponieważ nie został zintegrowany. Do niedawna nie było symulatora. Obecnie mamy 48 samolotów F16, a pilotów zdolnych do opanowania wszystkich systemów walki na F16, jest od 2 do 4 osób Wojciech Łuczak

Wojciech Łuczak narzeka z kolei, że rząd zbyt dużo pieniędzy poświęca na misję w Afganistanie i cierpi na tym stan uzbrojenia w kraju. - Jednak to, za co warto pochwalić MON, to zakup transportera opancerzonego ROSOMAK, który jest obecnie najlepszy w tej klasie na świecie. Mimo licznych ataków w Afganistanie zginął tylko jeden człowiek, po eksplozji 300 kg materiału wybuchowego. Takiego wybuchu nawet krążownik by nie wytrzymał – ocenia Łuczak. Wyrzutnie typu SPIKE to również sprzęt na poziomie światowym. Większość państw europejskich używa tego sprzętu - dodaje.

Katastrofą jest jednak zakup programu F16, ponieważ brakuje samolotów szkoleniowych. - Teraz piloci szkolą się na dwuosobowych F16 co kosztuje majątek i jest marnotrawstwem. Brakuje instruktorów. Jest ich teraz trzech, którzy w pełni mogą wykorzystać możliwości bojowe samolotu. Nie ma systemu rozpoznania i brakuje systemu walki elektronicznej, ponieważ nie został zintegrowany. Do niedawna nie było symulatora. Obecnie mamy 48 samolotów F16, a pilotów zdolnych do opanowania wszystkich systemów walki na F16, jest od 2 do 4 osób - twierdzi Łuczak.

Kryzys?

Kolejnym minusem jest fakt, że w ciągu dwóch lat nie udało się stworzyć agencji/urzędu do spraw uzbrojenia. Minister Klich obiecywał, że poszczególni dyrektorzy agencji odpowiadaliby za konkretne programy modernizacyjne, podobnie jak jest w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii. W Polsce brakuje koordynacji między różnymi składnikami MON w sprawie programów modernizacji wojska. Tutaj potrzebna jest centralna instytucja – ocenia Łuczak.

W ostatnim czasie program modernizacji niestety był zaniedbywanym – mówi jeden z ekspertów wojskowych. Powodów można doszukiwać się w kryzysie gospodarczym. Rząd szukając oszczędności zaczął od Ministerstwa Obrony.

Nie ma sensu dyskutować jaka jest sensowność tych decyzji z punktu widzenia armii. Natomiast jeśli chodzi o sam udział w tych misjach to jest to ogromny kapitał, który wspomaga proces profesjonalizacji. Ci, którzy biorą w nich udział zdobywają drogocenne doświadczenie, które mogą potem przekazywać. Armia ma okazje zweryfikowania umiejętności, sprzętu technicznego, obieranej taktyki, może współpracować z wielonarodowościowymi partnerami. W skali sił zbrojnych te misje są bardzo korzystne Andrzej Kiński

Operacje zagraniczne

Polski rząd zmienił także wojskową politykę zagraniczną. - W roku 2008 polskie wojsko rozpoczęło misję w Czadzie, wycofywaliśmy wojska z Iraku oraz zwiększyliśmy zaangażowanie w Afganistanie przejmując odpowiedzialność za prowincję Ghazni. Pięcioletni udział sił zbrojnych w operacji "Iracka Wolność" pod względem wojskowym zakończył się sukcesem – czytamy w informacji przesłanej SDiA TVN24 przez Sztab Generalny WP. - W dziesięciu zmianach w Iraku doświadczenie zdobyło około 15 tys. żołnierzy - zaznacza SGWP.

W 2008 roku poza granicami kraju służyło ok. 6 tysięcy 600 żołnierzy. W 2009 roku ok. 7 tysięcy żołnierzy wykonywało zadania w 9 misjach i operacjach. Priorytetem zaangażowania w 2009 roku pozostają misje NATO i Unii Europejskiej (ISAF, KFOR i EUFOR) oraz zaangażowanie w ramach sił odpowiedzi NATO (1 połowa 2009 roku dyżur batalionu OPBMR) i Grup Bojowych Unii Europejskiej. Obecnie trwa wycofywanie naszych żołnierzy z misji ONZ: w Libanie (UNIFIL) oraz z misji w Czadzie. Wycofano także polskich żołnierzy z misji UNDOF na wzgórzach Golan.

Liczba żołnierzy na misjach wojskowych nieznacznie zwiększyła się od końca 2007 roku. W Iraku, z 900 osób zostało 20, Do Afganistanu zaś dołączyło kolejnych 800 żołnierzy i jest ich teraz 2000. Polska wysłała także 20 obserwatorów do Gruzji.

Z Iraku - za szybko

Koszty misji zagranicznych wzrosły ponad dwukrotnie w stosunku do 2007 roku. Wtedy wydawano 280 mln zł, a rok później, 670 mln zł, czego 300 mln na misję w Afganistanie. Podobnie - w roku 2009.

- Krytycznie oceniam przyspieszone wyjście naszego kontyngentu z Iraku na rzecz zwiększenia obecności w Afganistanie – ocenia gen. Stanisław Koziej. - Uważam, że w Iraku mamy własne interesy narodowe lub możliwość prowadzenia interesów biznesowych i lepiej było tego obszaru się trzymać niż wchodzić zwiększoną siłą do Afganistanu - twierdzi. Generał Koziej uważa, że zbyt pochopnie podjęto także decyzję o wycofaniu się z wszystkich ONZ-owskich misji. - Z kolei misja w Czadzie była zaznaczeniem swojej wojskowej obecności w Unii Europejskiej. Oceniam ją pozytywnie – stwierdza Koziej.

Jak Wy oceniacie dwa lata rządów PO w wojsku? Zapraszamy do dyskusji na forum.


Źródło: tvn24.pl, Sekcja dokumentacji i analiz TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/mon.gov.pl

Pozostałe wiadomości

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Uwaga na trudne warunki pogodowe w południowej Polsce. Na obszarach podgórskich w nocy i w niedzielę będzie mocno wiać, a w rejonie Dolnego Śląska mają pojawić się też intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Sprawca zamachu w Magdeburgu przebywa obecnie w areszcie śledczym. Zarzuca mu się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób. Wśród ofiar jest dziewięcioletnie dziecko. Trwa śledztwo w sprawie.

Atak w Magdeburgu. Policja o przesłuchaniu i ofiarach

Atak w Magdeburgu. Policja o przesłuchaniu i ofiarach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Trzydzieści osiem osób zginęło w sobotę na południowym wschodzie Brazylii w wyniku zderzenia autobusu pełnego pasażerów z ciężarówką - poinformowała straż pożarna. W autobusie wiozącym 45 pasażerów pękła opona i kierowca stracił panowanie nad pojazdem.

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Źródło:
PAP, Reuters

W Zambii aresztowano dwóch mężczyzn oskarżonych o próbę rzucenia uroku na prezydenta. Przy podejrzanych znaleziono amulety oraz żywego kameleona. "Spisek obejmował użycie czarów w celu skrzywdzenia prezydenta" - poinformował rzecznik policji.

Udaremniono zamach na prezydenta. "Spisek obejmował użycie czarów"

Udaremniono zamach na prezydenta. "Spisek obejmował użycie czarów"

Źródło:
PAP, BBC

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Patrol obsługi autostrady A4 na wysokości gminy Rudzieniec (Śląskie) zauważył psa, przywiązanego do bariery. Policjanci z Gliwic poszukują osób, które mogły być świadkami porzucenia zwierzęcia lub są w stanie pomóc w ustaleniu jego właściciela.

Pies przywiązany do bariery na autostradzie. Szukają świadków

Pies przywiązany do bariery na autostradzie. Szukają świadków

Źródło:
tvn24.pl/KWP Katowice

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Zbliża się koniec roku. Pora na podsumowanie najważniejszych, najbardziej interesujących tematów, którymi zajmowali się nasi reporterzy w "Faktach po Południu" TVN24. Wśród nich jest zdrowie, a dokładnie nasze kręgosłupy i ich złamania. Zdarza się, że objawy takiego urazu nie są oczywiste i nie zawsze do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Kogo dotykają najczęściej i jak wygląda diagnostyka?

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dramatycznie przeplatana rzeczywistość - okrutna wojna zmieszana z prozą życia. Meldunki o kolejnych zabitych i kartki ze świątecznymi życzeniami. W Ukrainie to codzienność.

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl