Scena obmycia nóg apostołom przez Chrystusa zaingurowała Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Po tym obrzędzie, kalwaryjskimi dróżkami przeszła pasyjna procesja. Wierni podążali za Jezusem i apostołami. Misteria Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej są jednymi z największych i najstarszych w Europie.
W Wielki Czwartek w Kalwarii Zebrzydowskiej miało miejsce tzw. "Mandatum", czyli scena obmycia nóg Apostołom. Zgodnie z tradycją, aktu tego dokonał kustosz sanktuarium. Gest ten jest nie tylko naśladowaniem wzoru Chrystusa, ale symbolizuje też włączenie się w bożą miłość. Opowiada o tym fragment Ewangelii według św. Jana, opisujący Chrystusowy akt pokornej miłości, wyrażający się umyciem nóg dwunastu apostołom. Swą posługę Jezus skomentował słowami: "Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak ja wam uczyniłem".
Po tym obrzędzie, dróżkami kalwaryjskimi przeszła procesja pasyjna. Wierni podążali za Jezusem i Apostołami do ogrodu Getsemani, gdzie nastąpiło „Pojmanie Pana Jezusa”. Wierni następnie przeszli do pałacu Kajfasza, gdzie odbył się „Wieczorny sąd nad Zbawicielem”.
Główny ośrodek kultu Maryjnego w Polsce
Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem. Jezus Chrystus do apostołów
Wielki Czwartek to pierwszy dzień Triduum Paschalnego. Dzień, w którym wspominamy Ostatnią Wieczerzę oraz ustanowienie przez Jezusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu Maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie. Misteria Męki Pańskiej organizowane są od początku istnienia sanktuarium.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24