57 proc. Polaków uważa, że Wielki Piątek powinien być wolny od pracy - wynika z sondażu opublikowanego w "Rzeczpospolitej". Przeciwnych jest temu 40 proc. badanych. Wychodząc na przeciwko oczekiwaniom większości Włodzimierz Kula, poseł Platformy Obywatelskiej złożył w swoim klubie projekt stosownej ustawy - donosi "Polska".
Poseł Kula tłumaczy, że jest katolikiem, „a w Dzień Męki Pańskiej każdy wierzący potrzebuje wyciszenia”. Inicjatywa spodobała się niektórym hierarchom Kościoła. Sceptyczni są natomiast partyjni koledzy posła. Grzegorz Dolniak, wiceszef klubu PO wylicza, że wolny Wielki Piątek to ubytek dla PKB w granicach 4 mld zł. - Obawiam się więc, że ta szlachetna inicjatywa nie zyska akceptacji klubu PO - rozwiewa w Polsce" nadzieje posła.
PiS woli Trzech króli, SLD ma swój pomysł
Jak pisze "Polska", najcieplej kampanię Kuli traktuje PSL, a w Prawie i Sprawiedliwości głosy są podzielone. Dla zdecydowanej większości posłów tej partii priorytetem jest jednak wolne w Trzech Króli. Wątpliwości nie ma za to SLD - będzie przeciw. Partia postuluje wprowadzenie dodatkowego ruchomego dnia wolnego, tak by odpowiadało to także ateistom i niechrześcijanom.
Wolne tak, zamiana nie
Według sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej", choć większość chce mieć Wielki Piątek wolny, to aż 80 proc. respondentów nie zgodziłoby się na zamianę: z wolnego wielkanocnego poniedziałku na Wielki Piątek. Za takim rozwiązaniem było 16 proc. osób.
Sondaż został przeprowadzony 8 kwietnia na próbie 500 osób.
Nie idą do pracy
Wielki Piątek jest tradycyjnie dniem wolnym od pracy w kilkunastu państwach Europy: tam, gdzie nominalnie przeważają protestanci (Szwecja, Dania, Finlandia), katolicy (Hiszpania, Irlandia, Portugalia), w Niemczech, gdzie protestantów i katolików jest podobna liczba i w anglikańskiej Wielkiej Brytanii.
Źródło: Polska, Rzeczpospolita
Źródło zdjęcia głównego: TVN24