Jak co roku, król Władysław Jagiełło odebrał od Krzyżaków dwa nagie miecze. Jak co roku, mistrz zakonu Urlich von Jungingen zginął w walce. Jak co roku, na Grunwaldzkich Polach rozegrała się jedna z największych bitew średniowiecznej Europy. I jak co roku, wygraliśmy starcie z Krzyżakami.
Apelem Grunwaldzkim rozpoczęły się w sobotę na Wzgórzu Pomnikowym obchody 598. rocznicy jednej z największych bitew średniowiecznej Europy.
Podczas apelu przedstawiciel Kancelarii Prezydenta odczytał list prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Wielkie zwycięstwo wojsk polskich i litewskich nad siłami krzyżackimi stało się symbolem połączenia Królestwa Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Wydarzenie to stało się symbolem integracji państw, narodów i wyznań, przy jednoczesnym zachowaniu odrębności i tożsamości - napisano w liście.
Po południu odbyła się inscenizacja bitwy, w której wzięło udział ponad tysiąc rycerzy z Polski i Europy.
Do króla Jagiełły przybyli posłowie krzyżaccy, którzy wręczyli mu dwa miecze, aby wojsko polskie nie kryło się w zaroślach, ale wyszło na pole walki. Gdy król przyjął miecze na znak zwycięstwa, polscy rycerze odśpiewali Bogurodzicę i do boju ruszyli rycerze.
Najpierw szala zwycięstwa przechylała się na stronę Krzyżaków. Były tak dramatyczne momenty, jak obrona krakowskiej chorągwi z orłem w koronie i atak Krzyżaków na polskiego króla. Król Jagiełło wyszedł z tego zwycięsko i kazał do walki wyprowadzić nowe chorągwie, które ruszyły do boju, by złamać opór Krzyżaków.
W tym roku wybudowana została rycerska wioska, w której uczestnicy przygotowywali się do bitwy. Otwarte zostały warsztaty, w których można oglądać pracę kowali, szewców, płatnerzy, złotników. Na sobotni wieczór na polach grunwaldzkich zaplanowano koncert muzyki dawnej i grunwaldzki turniej konny.
Litwini zapuszczają brody
Po raz pierwszy w imprezie wzięło udział 16 żołnierzy kompanii honorowej wojska litewskiego. Nie brali oni udziału w samej bitwie, ich zadaniem była ochrona najważniejszego sztandaru pułków litewskich - Pogoni.
Przed wyjazdem na historyczne miejsce walki litewskim żołnierzom pozwolono zapuścić brody. Odbyli próby i wysłuchali kilku wykładów na temat bitwy pod Grunwaldem.
Wielka bitwa
Organizowaną od 1998 roku inscenizację ogląda co roku od 70 do 100 tysięcy widzów.
Stoczona 14 lipca 1410 r. na polach pod Grunwaldem bitwa była jedną z największych w historii średniowiecznej Europy. Stanowiła kulminację wielkiej wojny z zakonem krzyżackim. Połączone siły polskie i litewsko-ruskie, wpierane przez oddziały czeskie, pod wodzą króla Polski Władysława Jagiełły, pokonały wojska zakonu krzyżackiego dowodzone przez Wielkiego Mistrza Ulricha von Jungingena.
Źródło: PAP, tvn24.pl