Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to okres, kiedy wracamy myślami naszych najbliższych, którzy odeszli. Nie zapominajmy w tych dniach także o tych, którzy swoim życiem świadczyli o Polsce - w prasie, książkach, w kościele, na estradzie i na froncie.
ks. Mirosław Drozdek Miał 61 lat. Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Był kapelanem miejscowej "Solidarności". Po powstaniu sanktuarium był nieprzerwanie jego kustoszem. Należał do grona inicjatorów budowy świątyni - jako "votum dziękczynne za cud ocalonego życia w zamachu" na Jana Pawła II za wstawiennictwem Matki Boskiej Fatimskiej.
Krystyna Feldman Miała 86 lat. Uznawana była za mistrzynię drugiego planu. Wielką popularność przyniosła jej rola babki Rozalii w telewizyjnym serialu "Świat według Kiepskich". Ale prawdziwą sławę w kraju i na świecie zdobyła dzięki tytułowej roli w filmie "Mój Nikifor" Krzysztofa Krauzego. Została za nią nagrodzona wieloma prestiżowymi nagrodami krajowymi i międzynarodowymi, m.in. na festiwalu w Gdyni i w Karlovych Varach. Od 1983 roku była związana na stałe z Teatrem Nowym w Poznaniu.
Ryszard Kapuściński Miał 74 lata. Jako dziennikarz zadebiutował w wieku 17 lat w tygodniku "Dziś i Jutro", potem pisywał w "Sztandarze Młodych". Studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim. Po raz pierwszy jako dziennikarz wyjechał w 1956 r. do Indii, od tamtej pory zjeździł praktycznie cały świat. Książki Kapuścińskiego, w tym najsłynniejszy "Cesarz", "Szachinszach" i "Imperium", zostały przetłumaczone na 28 języków.
Zygmunt Kęstowicz Miał 86 lat. W ostatnich latach aktor kojarzony był przede wszystkim z rolą seniora rodu Lubiczów z telewizyjnego serialu "Klan". Ale w latach 80. Kęstowicz był ulubieńcem najmłodszej widowni, występując w popularnych programach TVP "Piątek z Pankracym" i "Pora na Telesfora". Jeszcze w latach 60. zasłynął z postaci Stefana Jabłońskiego w popularnym radiowym słuchowisku "W Jezioranach". Występował w filmach i popularnych serialach telewizyjnych, m.in. w "Stawce większej niż życie" i "Czterech pancernych i psie". W swoim dorobku artystycznym miał ponad 200 ról teatralnych.
Jan Kociniak Miał 69 lat. W 1962 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Zaraz po studiach został zaangażowany do stołecznego Teatru Ateneum, gdzie występował do końca życia. Na dużym ekranie zadebiutował jeszcze podczas studiów w "Miejscu na ziemi" w reż. Stanisława Różewicza. Później wystąpił m.in. w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" i "Lalce" Wojciecha Jerzego Hassa. Jego ostatnim filmem był "Ryś" Stanisława Tyma. Jego głosem mówił Gucio w "Pszczółce Mai" i Kubuś Puchatek w serii filmów animowanych. Dubbingował także "Bolka i Lolka" oraz "Rudolfa, czerwononosego renifera".
Władysław Kopaliński 14 listopada skończyłby 100 lat. Debiutował w 1946 r. słuchowiskami w Polskim Radiu. W latach 1958-60 był korespondentem Polskiej Agencji Prasowej w Waszyngtonie. Jest autorem m.in.: "Słownika wyrazów obcych", "Słownika mitów i tradycji kultury", "Słownika symboli", "Słownika eponimów, czyli wyrazów odmiennych" oraz "Leksykonu słynnych wątków miłosnych". Napisał również komedię "Baśka", którą wystawiono w warszawskim Teatrze Wojska Polskiego w 1954 r.
Tadeusz Nalepa Miał 64 lata. W 1965 założył zespół Blackout, który od 1968 r. występował jako Breakout. Do największych przebojów Nalepy i jego grupy należą "Gdybyś kochał, hej!", "Poszłabym za tobą", "Kiedy byłem małym chłopcem". Zespół działał do 1980 roku, później Nalepa występował i nagrywał pod własnym nazwiskiem. W latach 90 towarzyszył mu syn Piotr Nalepa.
Ks. Zdzisław Peszkowski Miał 89 lat. Był jednym z ocalałych więźniów obozu jenieckiego NKWD dla polskich oficerów w Kozielsku. Znany był w Polsce i za granicą z niezłomnej walki o pamięć pomordowanych w Katyniu, Miednoje i Charkowie. W połowie lat 90. został Kapelanem Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie. Dzięki jego staraniom udało się doprowadzić do końca budowę cmentarzy w miejscu pochówku polskich ofiar w Katyniu, Miednoje i Charkowie. W styczniu 2006 r. Sejm zgłosił jego kandydaturę do pokojowej Nagrody Nobla.
Jan Tadeusz Stanisławski Miał 71 lat. Swoją karierę artystyczną zaczynał w słynnym STS-ie, potem związany był z kabaretem Pod Egidą, radiowym Ilustrowanym Tygodnikiem Rozrywkowym i kabaretem Olgi Lipińskiej. Wielką popularność zdobył w latach 70. radiowymi "wykładami" z mniemanologii stosowanej, której profesorem samozwańczo się mianował. Zagrał około dwudziestu, głównie epizodycznych, ról w filmach i serialach telewizyjnych (m.in. w "Zezowatym szczęściu", "Czterdziestolatku", "C.K. Dezerterach"). Jest autorem tekstów znanych piosenek, m.in. przebojów "Czterdzieści lat minęło" i "Cała sala śpiewa z nami".
Mirosław Nahacz
Miał 23 lata. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Jako pisarz debiutował w 2003 r. powieścią Osiem cztery. W tym samym roku odebrał Nagrodę Fundacji Literackiej Natalii Gall i Ryszarda Pollaka. Uchodził za jednego z najlepszych polskich poetów młodego pokolenia. W kolejnych latach pisał felietony do Filipinki oraz współpracował z miesięcznikiem Lampa. Był także jednym z autorów scenariusza serialu "Egzamin z życia", emitowanego przez TVP2. Ostatnią napisaną przez niego książką - której wydania odmówiono w wydawnictwie Czarne - były "Niezwykłe przygody Roberta Robura". 24 lipca 2007 r. został znaleziony martwy w piwnicy warszawskiego domu, w którym wynajmował mieszkanie. Kilka dni wcześniej popełnił samobójstwo.
Pogrzeb odbył się 28 lipca 2007 r. w kaplicy prawosławnej w Leszczynach koło Gorlic.
Danuta Rinn
Miała 70 lat. Piosenkarka i aktorka. Znana przede wszystkim z utworu "Gdzie ci mężczyźni". Pisali dla niej najwybitniejsi twórcy, między innymi Wojciech Młynarski czy Jan Pietrzak. W stanie wojennym angażowała się w śpiewanie piosenek patriotycznych. Na dużym ekranie można ją było zobaczyć m.in. w filmach "Zazdrość i medycyna", "Bilans kwartalny", "Doktor Murek", "Kariera Nikosia Dyzmy" i "Bilans kwartalny". Grała również w licznych serialach. Znalazła się w gronie Polaków uhonorowanych prestiżową międzynarodową nagrodą Złoty Mikrofon (1993 r.); jej laureatami byli też m.in. Frank Sinatra, Roy Orbison, czy Rod Steward. ppłk Leszek Drewniak
Miał 55 lat. Jeden ze współtwórców polskiej jednostki specjalnej GROM (Grupa Reagowania Operacyjno-Mobilnego). Pełnił tam funkcję zastępcy dowódcy Wojskowej Formacji Specjalnej ds. Szkolenia. Ppłk Drewniak, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, dyplomowany trener karate i judo był także założycielem Polskiego Związku Karate. Wyszkolił w sztukach walki prawie pięć tys. cywilów. Był także prezesem Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM, która pomagała byłym żołnierzom i ich rodzinom.
kapral Piotr Nita
Miał 23 lata. Służył w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Zginął w wyniku wybuchu miny-pułapki w Iraku, podczas swojej pierwszej misji wojskowej.
St. szer. Tomasz Jura
Miał 25 lat. Żołnierz-ochotnik 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Zginął podczas patrolu w Iraku, w wyniku wybuchu miny pułapki. W wojsku służył trzy lata.
Mjr Jarosław Posadzy
Miał 39 lat. Służbę wojskową odbywał w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Brał udział w misji pokojowej IX zmiany w Iraku, gdzie zajmował stanowisko szefa Sztabu Samodzielnej Grupy Powietrzno-szturmowej. Oficer zmarł w Iraku po tym, jak nagle zasłabł na terenie bazy wojskowej.
por. Łukasz Kurowski
Miał 28 lat. Dowódca plutonu czołgów w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. W wojsku służył cztery lata. Pierwszy polski żołnierz, który zginął w misji afgańskiej po tym, jak patrol w którym uczestniczył został ostrzelany.
plutonowy Bartosz Orzechowski
Miał 29 lat. Funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu przy polskiej ambasadzie w Iraku. Zmarł w wyniku obrażeń odniesionych podczas zamachu na konwój z ambasadorem RP.
Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24