Jest akt oskarżenia w sprawie Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej Dom Maklerski S.A. Oznacza to, że twórcy gigantycznej piramidy finansowej staną przed sądem.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie zakończyła śledztwo w tej sprawie. Śledczy wysłali do sądu akt oskarżenia przeciwko członkom zarządu WGI.
Za co?
Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Warszawie, Łukasz K., Andrzej S. i Maciej S. są oskarżeni o to, że "nadużyli udzielonych im uprawnień i nie dopełnili ciążących na nich obowiązków, przyjmując wpłaty od klientów i dokonując wypłat, w ten sposób m.in., że: dopuścili do zabezpieczenia kredytów zaciągniętych w Wachovia Securities LLC środkami klientów WGI DM SA, co w konsekwencji z uwagi na nie wywiązanie się z warunków inwestycji doprowadziło do utraty części środków klientów stanowiących zabezpieczenie kredytu".
Śledczy zarzucają im też, że "dopuścili do funkcjonowania w WGI DM SA systemu komputerowego nie gwarantującego rzetelności i wiarygodności wprowadzanych i edytowanych danych", "dopuścili do przekazania kwoty 6 650 000 dolarów na rachunek WGI Europe Ltd., z którego następnie część pieniędzy przekazywana była na prywatne rachunki Łukasza K. i Macieja S.".
Wielu poszkodowanych
Oskarżeni wyrządzili swoim klientom szkodę majątkową o łącznej wysokości 247 877 864 zł. Pokrzywdzonych zostało 1156 osób. Prokuratura informuje, że wobec oskarżonych zostały zastosowane środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, w kwocie po 200 tys. złotych oraz w postaci zakazów opuszczania kraju połączonych z zatrzymaniem paszportów. "Jednocześnie na mieniu oskarżonych na poczet przyszłych kar zastosowano zabezpieczenia majątkowe w postaci m.in. zajęcia udziałów w spółkach, zajęcia ruchomości i w postaci ustanowienia hipoteki przymusowej kaucyjnej na nieruchomościach" - informuje prokuratura. Za nadużycie zaufania w obrocie gospodarczym grozi oskarżonym nawet 10 lat więzienia.
Stracili pieniądze
Warszawska Grupa Inwestycyjna to firma inwestycyjna utworzona w 1999 roku. Działała na rynku Forex i oferowała swoim klientom bardzo zyskowne inwestycje. Afera z WGI wybuchła wiosną 2006 r. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd odebrała wówczas WGI licencję maklerską. Klienci jednak swoich pieniędzy nie odzyskali.
Autor: mn/tr / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24