Znane są już szczegóły spotkania Donalda Tuska z Władimirem Putinem podczas uroczystości rocznicowych w Katyniu. Spotkanie premierów rozpocznie się 7 kwietnia około godz. 14 - poinformował Andrzej Przewoźnik, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Andrzej Przewoźnik, który w ubiegłym tygodniu ustalał ze stroną rosyjską plany uroczystości, ujawnił niektóre szczegóły oficjalnego programu uroczystości w Katyniu 7 kwietnia z udziałem Donalda Tuska i Władimira Putina.
- Jeżeli chodzi o 7 kwietnia, czyli moment wizyty pana premiera Donalda Tuska w Smoleńsku i spotkania z panem premierem Putinem, to zacznie się w godzinach popołudniowych, tzn. o godz. 14, na terenie cmentarza, kompleksu memorialnego "Katyń". Tam, najpierw w części rosyjskiej, odbędą się krótkie modlitwy i złożenie wieńców, później uroczystość na części polskiej, gdzie przewidziane jest oddanie hołdu przez obu premierów - powiedział Przewoźnik.
Spotkanie z Grupą ds. Trudnych
Po uroczystościach na cmentarzu wojennym w Katyniu, premierzy udadzą się do Smoleńska, gdzie dojdzie do ich spotkania z polsko-rosyjską Grupą ds. Trudnych. Grupa, której współprzewodniczą Adam Rotfeld oraz Anatolij Torkunow, przedstawi premierom konkluzje z dotychczasowych jej prac. - Następnie w wąskim gronie odbędzie się część bardzo oficjalna, czyli rozmowy obu panów premierów, wspólny lunch i to jest praktycznie rzecz biorąc koniec wizyty - poinformował Przewoźnik.
Wizyta prezydenta Kaczyńskiego będzie "bardziej rozbudowana"
Z kolei wizyta 10 kwietnia prezydenta Lecha Kaczyńskiego - zdaniem Przewoźnika - ma mieć "bardziej rozbudowany charakter". - Pobyt prezydenta będzie koncentrował się na uroczystości w Lesie Katyńskim, która w części rosyjskiej (cmentarza wojennego w Katyniu - red.) rozpocznie się o godz. 11.
- O godz. 12 w polskiej części cmentarza rozpocznie się msza św., połączona z modłami ekumenicznymi, po której nastąpią wystąpienia pana prezydenta, przedstawiciela strony rosyjskiej i przedstawiciela Federacji Rodzin Katyńskich - powiedział Przewoźnik.
Po raz pierwszy tak liczna grupa rodzin ofiar katyńskich
Uroczystościom z udziałem prezydenta towarzyszyć będzie, po raz pierwszy tak liczna, ok. 300-osobowa grupa rodzin ofiar katyńskich (m.in. zrzeszonych w Federacji Rodzin Katyńskich). Wśród krewnych ofiar będą także osoby niezrzeszone w żadnej organizacji, które przyjadą m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady i Norwegii.
- W sumie w specjalnym pociągu, który wyjedzie z Warszawy w piątek, 9 kwietnia, znajdzie się ok. 400 osób. Poza rodzinami ofiar będą żołnierze kompanii honorowej Wojska Polskiego, harcerze i wolontariusze - powiedział Przewoźnik. Jak poinformował, pociąg wyjedzie o godz. 22 z dworca Warszawa Zachodnia, w Smoleńsku będzie w sobotę rano. Z kolei powrót ze Smoleńska planowany jest w sobotę na godz. 20, w Warszawie pociąg ma być ok. południa następnego dnia.
Duże zainteresowanie
Jak podkreślił Przewoźnik, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa odbiera wiele próśb dotyczących podróży specjalnym pociągiem do Katynia, jednak ze względów organizacyjnych nie może ich spełnić. - Na szczęście mamy bardzo wiele przypadków takich, że są to ludzie młodzi, którzy do Katynia jadą pierwszy raz i chcą kontynuować tradycje rodzinne - dodał.
Źródło: PAP