- Był symbolem nadziei dla tamtego pokolenia, dla wojska w rozsypce, dla Ojczyzny – takimi słowami abp Leszek Sławoj Głódź w katedrze na Wawelu żegnał ciało gen. Władysława Sikorskiego. Okrytą biało-czerwoną flagą trumnę ze szczątkami Naczelnego Wodza ponownie złożono w krypcie św. Leonarda. W uroczystościach uczestniczyli m.in. szef MON Bogdan Klich, prezes IPN Janusz Kurtyka i ponad tysiąc krakowian.
Do dziś trwają spory, czy sprostał oczekiwaniom. Nikt nie może mu odmówić patriotyzmu. Przyszło mu pertraktować z uformowanym totalitarnym systemem (...). Podjął trud rozmów, szukania kompromisu. Był symbolem nadziei dla tamtego pokolenia, dla wojska w rozsypce, dla Ojczyzny. abp Leszek Sławoj Głódź
Sikorski był gwiazdą, nadzieją. Był skałą, która roztrzaskała się o skałę. Tragiczna śmierć generała była mrocznym cieniem, który przyćmił tamtą nadzieję, objawiła moc zła. abp Leszek Sławoj Głódź
Tysiąc ludzi żegnało generała
Ceremonia pożegnania gen. Władysława Sikorskiego rozpoczęła się przy Krzyżu Katyńskim na placu św. Idziego w Krakowie. Modlitwę odmówił biskup polowy Wojska Polskiego, Tadeusz Płoski. Skromną, dębową trumnę ze szczątkami generała wystawiono na lawecie, a wartę honorową zaciągnęli przy niej oficerowie 6. Brygady Desantowo-Szturmowej, którzy towarzyszą ciału generała od wtorku, od momentu wyniesienia go z Katedry na Wawelu.
W uroczystości uczestniczyli m.in. wnuczka siostry generała Ewa Wojtasik, córka płk Andrzeja Mareckiego, który także zginął w katastrofie nad Gibraltarem Teresa Ciesielska oraz ks. Wiesław Konior z rodzinnej miejscowości Naczelnego Wodza-Tuszowa Narodowego pod Mielcem. Na uroczystość pożegnania Naczelnego Wodza przyszło ponad tysiąc osób. Niektórzy przynieśli biało-czerwone flagi.
Szczątki generała wróciły do krypty
Po modlitwie kondukt ruszył na Wzgórze Wawelskie, gdzie w katedrze odbyła się msza św. za duszę generała pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Po nabożeństwie trumna z ciałem Naczelnego Wodza została odprowadzona do krypty św. Leonarda, gdzie ponownie zostanie złożona w sarkofagu.
Na wyniki ekshumacji generała Władysława Sikorskiego trzeba poczekać kilka tygodni - mówili w Krakowie w środę eksperci IPN.
Gen. Władysław Sikorski zginął 4 lipca 1943 w katastrofie lotniczej nad Cieśniną Gibraltarską. Historycy wyrażają nadzieję, że wyniki badań szczątków generała pomogą wskazać przyczynę jego śmierci.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24