PKW podała w poniedziałek rano niepełne wyniki wyborów samorządowych. Wynika z nich, że w kilku miastach nie będzie drugiej tury wyborów. Obecni włodarze wygrali m.in. w Toruniu, Lublinie, Kielcach i Rzeszowie.
W Kielcach po raz czwarty wybory na prezydenta wygrał Wojciech Lubawski. Uzyskał 55,69 proc. głosów. Oznacza to, że wybory w tym mieście zakończą się na pierwszej turze.
60-letni Lubawski startował z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Porozumienie Samorządowe. W staraniach o reelekcję uzyskał również poparcie PiS oraz Polski Razem Jarosława Gowina.
Drugie miejsce w wyborach zajął Krzysztof Adamczyk z KKW SLD Lewica Razem z wynikiem 20,9 proc.
Cztery lata temu Lubawski został prezydentem Kielc też w pierwszej turze, zdobywając 58,66 proc. głosów. W wyborach samorządowych w 2006 r. ta sytuacja się powtórzyła. Lubawski zdobył wówczas 71,98 proc. głosów. W 2002 r. w drugiej turze pokonał urzędującego wówczas prezydenta Włodzimierza Stępnia (SLD).
Toruń: Zaleski nokautuje po raz czwarty
Michał Zaleski (KWW Michał Zaleski) po raz czwarty został prezydentem Torunia - podała w poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza.
Zaleski według danych z 86,67 proc. protokołów otrzymał poparcie 70,26 proc. głosujących. Pokonał m.in. Joannę Scheuring-Wielgus (KWW Czas Mieszkańców) - 17,26 proc. i dotychczasowego wiceprezydenta miasta Zbigniewa Rasielewskiego (PiS) - 9,15 proc.
Michał Zaleski rządzi miastem od 2002 r., wygrywając za każdym razem wybory jako kandydat niezależny. W latach 1994-1998 i 1998-2002 zasiadał w radzie Torunia z ramienia SLD. Dwukrotnie był też kandydatem lewicy na prezydenta miasta, zanim wprowadzono wybory bezpośrednie na to stanowisko, ale startował bez powodzenia.
Zaleski w 2002 r. wygrał wybory w drugiej turze, otrzymując poparcie 50,96 proc. W dwóch kolejnych elekcjach wygrał w pierwszej turze - w 2006 r. zdobył 70,62 proc. głosów, a 2010 r. - 65,59 proc.
Rzeszów: Ferenc zdobywa dwie trzecie głosów
Urzędujący od 2002 r. Tadeusz Ferenc w Rzeszowie także i teraz wygrywa wybory na prezydenta. Ferenc, który startował z listy własnego komitetu wyborczego, a był wspierany m.in. przez PO, SLD i PSL, uzyskał 66 proc. głosów.
Na jego głównego kontrkandydata, prezydenta Rzeszowa w latach 1999-2002, posła PiS Andrzeja Szlachtę głosowało 22 proc. mieszkańców.
Lublin: Żuk prawdopodobnie wygrywa w pierwszej turze
Według nieoficjalnych informacji urzędujący prezydent Lublina Krzysztof Żuk wygrał wybory w pierwszej turze. Około godziny 5.30 z łącznie 207 komisji obwodowych, brakowało jeszcze ok. 25 protokołów. We wszystkich dostarczonych dotychczas poparcie dla Żuka przekraczało 50 proc. głosów.
Stalowa Wola: 29-latek pokonuje prezydenta
29-letni kandydat PiS Lucjusz Nadbereżny pokonał w pierwszej turze wieloletniego prezydenta Stalowej Woli Andrzeja Szlęzaka - wynika z danych ze wszystkich obwodów wyborczych.
Nadbereżny uzyskał 52,18 proc. poparcia. Andrzej Szlęzak (KWW Andrzeja Szlęzaka) dostał 43,97 proc. głosów. Trzecie miejsce zajął Henryk Szwedo (KWW Stop Układom), uzyskując 3,85 proc. poparcia.
Szlęzak rządził Stalową Wolą od 2002 r. 29-letni Nadbereżny od dwóch kadencji był radnym miejskim.
Najdłużej urzędujący prezydent wybrany ponownie
Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, który jest najdłużej urzędującym prezydentem miasta w Polsce, został już w pierwszej turze wybrany na kolejną kadencję - wynika z nieoficjalnych danych na podstawie wyników ze wszystkich obwodów.
Bezpartyjny Frankiewicz (Koalicja dla Gliwic) rządzi Gliwicami od 1993 r. Teraz, po zdobyciu ponad połowy głosów już w pierwszej turze, ma przed sobą cztery kolejne lata na tym stanowisku.
Według nieoficjalnych danych z komisji wyborczej na Frankiewicza zagłosowało 55,77 proc. wyborców. Prezydent pokonał Jarosława Wieczorka (PiS) - 14,55 proc. głosów i Borysa Budkę (PO) - 11,51 proc.
Gorzów Wielkopolski: wójt prezydentem
W wyborach prezydenckich w Gorzowie zdecydowanie wygrał Jacek Wójcicki. Po przeliczeniu 98,53 proc. protokołów zdobył on 60,64 proc. głosów. 17,29 proc. głosów otrzymał obecny prezydent Tadeusz Jędrzejczak - wynika z danych PKW.
Z nieoficjalnych danych z 65 na 68 obwodów wynika, że w wyborach na prezydenta Gorzowa Wlkp. zwyciężył bezpartyjny kandydat komitetu Ludzie dla Miasta, wójt podgorzowskiego Deszczna Jacek Wójcicki.
Autor: kło//plw/kka / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: www.um.kielce.pl, www.bip.torun.pl, silar/cc by sa-3.0, Ryszard Hołubowicz/CC BY-SA 3.0, www.nadberezny.pl, Katarzyna Czerwińska/CC BY SA-3.0-p