Coraz mniej chętnych do założenia sutanny. W ciągu trzech lat o jedną trzecią spadła liczba zdających do seminariów duchownych, a o jedną czwartą - do zakonnych. - To efekt antypowołaniowej kultury, niżu demograficznego i agresywngo nagłaśniania wewnętrznych problemów Kościoła - komentuje bp Wojciech Polak.
- Seminaria duchowne odnotowały w ciągu ostatniego roku 10-proc. spadek liczby powołań do kapłaństwa, a więc liczby przyjętych na pierwszy rok. Podobnie wygląda sytuacja w seminariach zakonnych. 10 proc. tendencja spadkowa powołań utrzymuje się od dwóch ostatnich lat - poinformował delegat Episkopatu ds. Powołań i przewodniczący Europejskiego Centrum Powołań, bp Wojciech Polak podczas konferencji prasowej z okazji rozpoczynającego się w niedzielę Tygodnia Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne w Kościele Powszechnym.
Nie lepiej jest w przypadku żeńskich zakonów - tam liczba powołań spadła o 15 proc. - Porównując te dane nie tylko z uzyskanymi w roku ubiegłym, ale z wcześniejszymi, należy zauważyć, że na przestrzeni ostatnich kilku lat mamy do czynienia z powolnym trendem spadkowym. W przypadku kandydatów do seminariów duchownych diecezjalnych w stosunku do 2006 roku jest to spadek o ok. 30 proc., w przypadku kandydatów do zakonów męskich - o ok. 25 proc. - mówił biskup.
Antypowołaniowa kultura i emigracja...
Zdaniem duchownego za tę sytuację odpowiada kultura "antypowołaniowa", która "dominuje w dzisiejszym świecie", oraz niż demograficzny, wyjazdy młodych ludzi za granicę w poszukiwaniu pracy, a także "agresywne, jednostronne przedstawianie i nagłaśnianie wewnętrznych problemów Kościoła".
- Ważne jest też stanowisko rodziców, zwłaszcza w powszechnym modelu rodziny 2+1, czy nawet 2+2, którym często z trudem przychodzi akceptacja decyzji powołaniowej ich dziecka, kryzys współczesnej rodziny, trudności młodych ludzi w podejmowaniu decyzji zobowiązującej na całe życie - wyliczał biskup.
... oraz negatywne postrzeganie duchownych
Na pytanie dziennikarzy, czy przyczyną spadku powołań może być również to, że - jak wynika z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego - 40 proc. wiernych dostrzega księży chciwych, a 26 proc. ocenia, że duchowni nie zachowują celibatu, bp Polak odparł: - Takie oceny na pewno nie sprzyjają w podjęciu decyzji przez młodych ludzi, żeby w tej formie realizować swoje powołanie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24