Dwóch adwokatów znalazło się wśród podejrzanych w śledztwie dotyczącym wyłudzeń podatku VAT prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku - poinformowała Prokuratura Krajowa.
Chodzi o śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się wprowadzaniem na teren Polski paliw płynnych bez uiszczania należnego podatku VAT - jak wynika z ustaleń śledczych, w sumie na kwotę około 700 milionów złotych.
"Jeden z adwokatów przyznał się"
Adwokaci byli w grupie sześciu podejrzanych, którzy zostali zatrzymani w listopadzie i grudniu 2017 roku. Trzech osoby z tej grupy poszukiwano listami gończymi i zostały one aresztowane. Wobec dwóch innych podejrzanych postanowienia sądu dotyczące aresztu nie są jeszcze prawomocne.
Prokuratura Krajowa poinformowała w czwartek, że białostocka prokuratura regionalna postawiła zatrzymanym zarzuty między innymi działania w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw podatkowych oraz prania brudnych pieniędzy.
"Jednemu zatrzymanemu przedstawiono zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Wśród podejrzanych jest dwóch adwokatów, którzy do tej pory występowali jako obrońcy w sprawie. Jednemu z nich prokurator przedstawił zarzuty dotyczące między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i tak zwanego prania brudnych pieniędzy. Drugiemu z adwokatów również przedstawiono zarzut prania brudnych pieniędzy" - wyjaśniła w komunikacie Prokuratura Krajowa.
Prokuratura sprecyzowała jednocześnie, że jeden z adwokatów przyznał się do zarzucanych mu czynów i "wyraził skruchę", złożył też zobowiązanie do zwrotu na rzecz Skarbu Państwa 5 milionów złotych. "Środki te, w okresie pełnienia funkcji obrońcy jednego z podejrzanych, adwokat przekazał na rzecz osób fizycznych i prawnych" - podaje prokuratura.
Zablokowano pieniądze w Szwajcarii
Dotychczas łącznie w śledztwie zarzuty postawiono 17 osobom. Prokuratura zarzuca im popełnienie 45 przestępstw, z czego 17 dotyczy prania brudnych pieniędzy, 14 - oszustw podatkowych, 10 - udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a 4 zarzuty dotyczą kierowania tą grupą. W areszcie jest 9 osób.
Prokuratura poinformowała także, że w postępowaniu zastosowano 74 zabezpieczenia majątkowe na kwotę ponad 50,5 miliona złotych. "Do tej pory w Szwajcarii, na wniosek Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, dokonano blokady ponad 53 milionów złotych. Środki te pochodziły z działalności grupy przestępczej i zostały wytransferowane do tamtejszych banków" - napisano w komunikacie. Trwają starania o blokady kolejnych kwot w innych krajach.
Także głównie za granicą trwają czynności prokuratury, zmierzające do ustalenia kolejnych podejrzanych i zabezpieczenia kolejnych pieniędzy. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań.
Autor: mnd//now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24