Prezydent nie powinien rywalizować z rządem w rządzeniu, być trzecią izbą parlamentu czy jakimś superrządem, czy rządem na wygnaniu - powiedział Radosław Sikorski, szef MSZ i kandydat w prezydenckich prawyborach PO. Jego zdaniem, stworzenie w Polsce systemu prezydenckiego jest niemożliwe.
Sikorski przedstawiając - na spotkaniu z łódzkimi działaczami PO - swoją koncepcję prezydentury stwierdził, że głowa państwa powinna współdziałać i reprezentować każdy demokratycznie wybrany rząd oraz starać się korzystać z tych uprawnień, które daje konstytucja.
Niezdrowa rywalizacja
Prezydent - jak podkreślił szef MSZ - nie powinien rywalizować z rządem w rządzeniu ani współzawodniczyć z parlamentem w uchwalaniu ustaw. - Nie powinien być trzecią izbą parlamentu ani jakimś superrządem czy rządem na wygnaniu, jak to często bywa w tej chwili - ocenił Sikorski, bez wątpienia nawiązując do prezydentury Lecha Kaczyńskiego.
Według szefa MSZ, prezydent nie może prowadzić odrębnej polityki społecznej czy finansowej i nie powinien próbować odpowiadać za rzeczy, które do prezydenta nie należą. - Marzę o sytuacji, w której każdy z nas, od radnego, leśniczego, strażaka, ministra do prezydenta robi wyłącznie to, co zostało mu przydzielone albo czego się podjął. I robi to, jak najlepiej umie, a nie robi wszystko, ale po łebkach - powiedział Sikorski. I podkreślił, że - jego zdaniem - stworzenie w Polsce systemu prezydenckiego jest niemożliwe (wzmocnienia roli premiera, a osłabienia prezydenta chce Donald Tusk).
"Zazdroszczą nam Polski"
Mówiąc o przyszłości Polski, szef MSZ podkreślił, że minione dwudziestolecie było najlepszym okresem w ostatnich 300 latach. - Zbudowaliśmy kraj, którego inni nam zazdroszczą. Nadal nie mamy jednak takiego poczucia jak nasi przodkowie, którzy zbudowali Centralny Okręg Przemysłowy czy Gdynię, że możemy wskazać palcem coś, co nam się udało. Za dwa lata będzie już jednak inaczej, bo zbudujemy autostrady i stadiony - zapowiedział.
Szef MSZ w kampanii prawyborczej w PO rywalizuje z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim. O tym, kto będzie kandydatem PO w wyborach prezydenckich, zdecydują wszyscy członkowie partii. Do 18 marca mogą oni przesyłać swe głosy pocztą, a od 19 do 25 marca głosować poprzez internet. Na 26 marca zaplanowano przeliczenie głosów, a wyniki prawyborów zostaną ogłoszone dzień później.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/PAP