Prokuratura Generalna przygotowuje zmiany w Ustawie o prokuraturze. Powstał specjalny zespół, który ma się zająć opracowaniem nowelizacji. Do śledczych w kraju skierowano specjalne ankiety. Nowe przepisy mają zapobiec kontrowersjom, jakie pojawiły się m.in. przy okazji mandatów poselskich prokuratorów w stanie spoczynku - Dariusza Barskiego i Bogdana Święczkowskiego.
Rzecznik PG zapewnia, że inicjatywa powołania zespołu nie wiąże się bezpośrednio z tą sprawą. - Ale to też był przykład ukazujący niejasności w obecnej ustawie - mówi Mateusz Martyniuk.
Potrzeba zmian
"Od początku sprawowania tego urzędu dostrzegałem potrzebę dokonania szeregu zmian w ustawie z 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze. Z czasem nabrałem przekonania, że niezbędne jest jej zastąpienie przez nową ustawę, gdyż kolejne nowelizacje czynią ten akt prawny mało przejrzystym, co stwarza trudności przy dokonywaniu wykładni jego przepisów" - napisał prokurator generalny Andrzej Seremet w piśmie skierowanym do podległych mu prokuratorów.
Jednak Martyniuk podkreśla, że prace na razie będą miały "charakter roboczy". Jak zaznaczył, zdaniem prokuratora generalnego aktualnie obowiązująca ustawa jest aktem prawnym wielokrotnie nowelizowanym, w wielu miejscach niespójnym, nieprecyzyjnym i rodzącym poważne rozbieżności interpretacyjne. - Chcemy więc przygotować dobry, spójny projekt, który znajdzie poparcie - dodał. Według planów zespół po raz pierwszy ma spotkać się w początkach nowego roku.
Kolejne kroki
Jak przyznaje prof. Zbigniew Ćwiąkalski, rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego było pierwszym krokiem. - Teraz trzeba się zastanowić nad nową ustawą - powiedział były minister, który został zaproszony do udziału w pracach zespołu.
W jego skład poza Ćwiąkalskim, weszli m.in. konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek, a także prof. Tomasz Grzegorczyk i prof. Piotr Kardas. Spośród prokuratorów w pracach będzie uczestniczył m.in. zastępca Seremeta, prok. Marek Jamrogowicz.
Niejasności
Kontrowersje w związku z przepisami aktualnej Ustawy o prokuraturze pojawiły się ostatnio m. in. przy okazji rozstrzygania kwestii dopuszczalności zasiadania w Sejmie wybranych z listy PiS prokuratorów w stanie spoczynku Dariusza Barskiego i Bogdana Święczkowskiego. W ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy oddalił ich zażalenia na decyzję marszałka Sejmu o wygaszeniu ich mandatów.
Zgodnie z art. 103 konstytucji mandatu poselskiego nie może sprawować m.in. ani sędzia, ani prokurator. Z kolei ustawa o prokuraturze mówi, że prokurator m.in. wybrany do pełnienia funkcji w organach państwowych jest obowiązany zrzec się swojego stanowiska, chyba że przechodzi w stan spoczynku. SN uznał jednak, że przepis ustawy nie dotyczy sytuacji sprawowania mandatu posła, która to sytuacja jest uregulowana wprost w ustawie zasadniczej, tylko innych przypadków wyboru do organów państwowych.
Precyzyjnie o prokuratorach
Jeszcze w marcu, przed objęciem stanowiska prokuratora generalnego, Seremet wskazywał, że istnieje "konieczność umieszczenia w konstytucji zapisów odnośnie samej zasady niezależności prokuratury". - Chcielibyśmy, żeby miała ona rangę konstytucyjną, czyli żeby znalazł się w konstytucji taki zapis, że prokurator przy wykonywaniu czynności jest niezależny. W naszym przekonaniu to by szalenie umocniło pozycję prokuratora, także ustrojową, jako niezależnego funkcjonariusza - mówił wtedy Seremet.
Z kolei Ćwiąkalski dodaje, że "prokuratura powinna mieć swoje zakotwiczenie w konstytucji, ale trzeba określić jej rolę i dopiero po przygotowaniu założeń do nowej ustawy sformułować ewentualne propozycje konstytucyjne".
Według zamierzeń Prokuratury Generalnej w pracach nad założeniami nowej ustawy uwzględniona zostanie opinia prokuratorów wszystkich szczebli oraz asesorów prokuratury. W przygotowanej przez PG i możliwej już do wypełnienia ankiecie są m.in. pytania: o definicję prokuratury, powiązanie nowej ustawy z Prawem o ustroju sądów powszechnych, utrzymanie prokuratury wojskowej i prokuratorskiego pionu IPN - Komisji Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu oraz o system oceniania prokuratorów.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24