Prosty i szybki wykup gruntów pod inwestycje przeciwpowodziowe: wały, poldery czy zbiorniki retencyjne - to jedna z zasad zapisanych w projekcie ustawy przeciwpowodziowej, którą poparły w środę w drugim czytaniu wszystkie kluby i koło poselskie.
Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. projektów związanych z likwidacją skutków powodzi zbierze się jeszcze przed głosowaniami, by zaopiniować kilka zgłoszonych w drugim czytaniu poprawek redakcyjnych, zaproponowanych przez klub PO i jedną zgłoszoną przez koło Polska Plus. Cały projekt będzie głosowany jeszcze podczas tego posiedzenia Sejmu.
Trzy kroki w jednym
Zgodnie z wniesionym przez marszałka Sejmu, wykonującego obowiązki prezydenta, projektem dot. szczególnych zasad przygotowania realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych, trzy etapy inwestycji - lokalizacja, wywłaszczanie i zatwierdzanie projektu budowlanego, mają być połączone w jednej decyzji. W odrębnym postępowaniu, w drodze negocjacji, będzie ustalana wysokość odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości.
Posłowie popierali projekt i przypominając tegoroczną powódź, mówili, że słuszne jest złagodzenie wymogów administracyjnych, a także możliwość wywłaszczania za słusznym odszkodowaniem w przypadku planowania budowli, które mają chronić przed powodzią.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24