Szybką ścieżkę legislacyjną dla propozycji zmian w prawie dotyczącym bezpieczeństwa na stadionach zapowiedział marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. Zapewnił, że możliwa jest w tej sprawie współpraca z opozycją.
Schetyna poinformował, że rozmawiał z komendantem policji i prokuratorem generalnym ws. zmian w prawie poprawiających bezpieczeństwo na stadionach. I zapowiedział, że będzie z nimi współpracować w tej sprawie.
Pytany o projekt PiS - którego złożenie w Sejmie partia zapowiedziała na wtorek - mający wprowadzić m.in. zakaz stadionowy na wszystkie mecze i zakaz zakrywania twarzy przez pseudokibiców, marszałek zapowiedział, że jest gotów współpracować.
- Jeśli będzie kilka projektów: rządowy, prokuratora generalnego, czy opozycji - tu nie ma problemu. Najważniejsze to szybko podjąć prace i przyjąć to prawo - przekonywał Schetyna.
"Jeszcze będą zmiany"
W poniedziałek minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział, że projekt specustawy dotyczącej bezpieczeństwa podczas Euro 2012 może być jeszcze uzupełniany. - Ponieważ projekt nie został jeszcze przyjęty przez rząd (ma się to stać w maju - red.), oczywistą rzeczą jest, że może on być jeszcze uzupełniany, może być także uzupełniony na etapie prac parlamentarnych - powiedział Kwiatkowski.
Projekt specustawy przeszedł już etap uzgodnień międzyresortowych. Niedawno pozytywnie zaopiniowała go Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Planowane zmiany dotyczą 11 ustaw, w tym pięciu kodeksów.
Sądy na stadionach
Według projektu specustawy dot. bezpieczeństwa na Euro 2012 zatrzymani pseudokibice mieliby być sądzeni jeszcze na stadionach, a rozprawy odbywałyby się za pomocą wideokonferencji. Wśród zapisów jest też m.in. wprowadzenie elektronicznego monitoringu chuliganów stadionowych.
Nowe przepisy przewidują też wprowadzenie karalności posiadania niebezpiecznych narzędzi - m.in. noży i maczet - w miejscu publicznym, np. w drodze na mecz, gdy zachodzi podejrzenie, że mogą być wykorzystane przeciw zdrowiu i życiu innych osób. Projekt przewiduje również zaostrzenie kar za fałszywe alarmy bombowe.
Inną ze zmian zawartych w projekcie specustawy jest rozszerzenie możliwości stosowania przez sądy zakazu stadionowego. Sąd będzie musiał orzec zakaz wstępu na wszystkie imprezy sportowe, albo na wszelkie imprezy masowe, nie rozgraniczając na imprezy sportowe danego rodzaju, czy też określonej klasy rozgrywkowej. Z dwóch do trzech lat więzienia ma wzrosnąć także maksymalna kara za naruszenie tego zakazu.
Seremet: Dożywotni zakaz stadionowy
Zmiany w prawie umożliwiające skuteczniejszą walkę ze stadionowymi chuliganami zaproponował także prokurator generalny Andrzej Seremet.
Jego zdaniem należy wprowadzić m.in. kary za samo zasłanianie twarzy w czasie imprezy sportowej, co ułatwi identyfikację przestępców, która jest obecnie najpoważniejszym problemem, przed którym stają organa ścigania.
Według Seremeta należy ścigać nie tylko chuliganów, ale i organizatorów winnych zaniedbań, dobrym rozwiązaniem jest też wprowadzenie dożywotniego zakazu stadionowego.
mac/tr
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP