- Projekt pomnika ma taką formułę, która ma łączyć, a nie dzielić - powiedział prezydent Bronisław Komorowski na spotkaniu ze zwycięskim zespołem w konkursie na projekt trwałego upamiętnienia ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
We wtorek w Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski spotkał się z zespołem, który zwyciężył w konkursie - rzeźbiarzem Andrzejem Sołygą, architektem Dariuszem Śmiechowskim i grafikiem Dariuszem Komorkiem.
Bronisław Komorowski podziękował Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za inicjatywę i organizację konkursu wspólnie ze stroną rosyjską. Zaznaczył, że na konkurs wpłynęło ponad 90 prac. Pogratulował też zwycięzcom i dodał, że ich projekt wzbudza "zainteresowanie i refleksję".
"Zbliżyć do siebie narody"
Jestem pewien, że taka formuła trwałego upamiętnienia, która ma łączyć, a nie dzielić, jest najbardziej odpowiednia i oczekiwana przez wszystkich, którzy stracili swoich bliskich i przyjaciół w katastrofie smoleńskiej. Bronisław Komorowski
- Chcę zapewnić, że postaramy się o to, aby także w dalszym ciągu wspólnym staraniem, i rosyjskim, i polskim, ten pomnik został wybudowany w Smoleńsku i stanowił trwałe upamiętnienie tak dramatycznych chwil. Jestem przekonany, że pomimo wszystkich zmian będzie to możliwe w formule uzgodnionej z prezydentem Miedwiediewem, bo chodzi o to, aby także z tak dramatycznych przeżyć, tak dramatycznych okoliczności starać się wydobyć to, co - nawet poprzez ból - ale jednak do siebie ludzi i narody zbliża - oświadczył prezydent. - Jestem pewien, że taka formuła trwałego upamiętnienia, która ma łączyć, a nie dzielić, jest najbardziej odpowiednia i oczekiwana przez wszystkich, którzy stracili swoich bliskich i przyjaciół w katastrofie smoleńskiej - dodał Bronisław Komorowski.
Zwycięski projekt
Pomnik projektu zwycięskiego zespołu będzie miał formę wysokiego na ok. 2 metry muru, w którym znajdą się pęknięcia i nazwiska ofiar katastrofy. W miejscu, gdzie wyryto nazwiska, mur się przerywa i otwiera na plac, na którym znajduje się platforma z granitu. Projekt zakłada zachowanie symboli znajdujących się w miejscu katastrofy - brzozy, kamienia i krzyża.
Według piątkowej zapowiedzi ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego pomnik pod Smoleńskiem zostanie odsłonięty 10 kwietnia 2013 roku.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24