Posłowie z komisji śledczej ds. nacisków odrzucili kilkanaście poprawek zgłoszonych przez PiS. Chcieli oni m.in. wykreślić z raportu stwierdzenia, że istniała "polityczna presja", by działania prokuratury i służb ukierunkowane były na walkę z "układem".
Poprawki PiS przywracały prawie wszystkie wnioski raportu zawarte w projekcie Andrzeja Czumy, który został zmieniony głosami posłów PO, PSL i SLD przed tygodniem. W większości głosowań za poprawkami PiS, które przywracały brzmienie jego raportu głosował w środę Czuma. Przeciwko było jednak czworo pozostałych posłów PO, PSL i SLD.
"Istniała bardzo silna presja"
Posłowie PiS chcieli m.in. poprawką przywrócić zapis zaproponowany przez Czumę, że postępowanie przed komisją nie dostarczyło podstaw do stwierdzenia, aby w latach 2005 - 2007 r. istniał mechanizm, który umożliwiałby funkcjonariuszom publicznym nielegalne wywieranie wpływu na prokuratorów, funkcjonariuszy policji i służb specjalnych.
W projekcie raportu, do którego poprawki rozpatrywali w środę posłowie został więc zapis, że "istniała bardzo silna polityczna presja by, działania prokuratury i służb specjalnych ukierunkowane były przede wszystkim na walkę z układem definiowanym jako źródło wszelkich patologii w Polsce".
W swoich poprawkach posłowie PiS chcieli też m.in. wykreślenia zdania, że komisja jednoznacznie "negatywnie ocenia działania byłego Prezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego oraz byłego Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, których zachowania stanowiły naruszenie konstytucyjnych zasad legalizmu i równości obywateli wobec prawa". Ten zapis także znalazł się w przyjętym w środę sprawozdaniu.
Odrzucony zapis o TS
Komisja śledcza ds. nacisków przyjęła za to część poprawek posła SLD Janusza Krasonia, które zakładają znaczącą zmianę projektu sprawozdania komisji. Przyjęty został zapis przywracający tezę o naciskach. Posłowie odrzucili jednak postulat o postawienie przed Trybunałem Stanu polityków PiS.
Krasoń chciał dodania do raportu stwierdzenia, iż w badanym przez komisję okresie członkowie Rady Ministrów, szef CBA oraz szef ABW wywierali nielegalny wpływ na funkcjonariuszy CBA, ABW, prokuratorów i osoby pełniące funkcje w organach wymiaru sprawiedliwości - ta poprawka przeszła.
Według Krasonia, Kaczyński i Ziobro mieliby stanąć przed Trybunałem Stanu. Kaczyński miałby odpowiadać m.in. za to, że w 2007 r. bezprawnie zorganizował nieformalne narady, na których przedstawiciele resortu sprawiedliwości i ABW referowali część śledztw, a także, że wydał rozporządzenie o powołaniu Międzyresortowego Zespołu do Spraw Zwalczania Przestępczości Kryminalnej, stawiające ministra sprawiedliwości ponad pozostałymi ministrami w najważniejszych sprawach kryminalnych.
"Zachodzi możliwość popełnienia przestępstwa"
Krasoń chciał też zapisu, że Kaczyński "przekształcił CBA w służbę kierowaną przez funkcjonariuszy PiS, których celem było zmarginalizowanie w życiu publicznym przedstawicieli opozycji", oraz że nie wydał przepisów wykonawczych wymaganych przez ustawę o CBA, co doprowadziło do posługiwania się przez funkcjonariuszy Biura dokumentami legalizacyjnymi niezgodnie z prawem. Ta poprawka jednak nie przeszła.
Posłowie zaakceptowali kolejną poprawkę Krasonia, że "zachodzi uzasadniona możliwość popełnienia przestępstwa" przez m.in. Kaczyńskiego, Ziobrę oraz byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i jego zastępców Macieja Wąsika i Ernesta Bejdy; polityka PiS Adama Lipińskiego, b. szef ABW Bogdana Święczkowskiego, prokuratorów: Grzegorza Ocieczka, Jerzego Engelkinga, Dariusza Barskiego i Elżbietę Janicką
Źródło: PAP