Tysiące Polaków w całym kraju ruszyło do urn. Wybory rozpoczęły się punktualnie o 8. W głosowaniu, które zakończy się o 22 wybierzemy radnych gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, rad miejskich oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Głosowanie odbywać się będzie w ponad 23 tys. okręgów wyborczych. W większości z nich pojawili się już pierwsi głosujący. - Dlatego tak wcześnie, że po prostu wcześnie wstaje, zaczynam niedzielę dosyć wcześnie rano - po 6 - mówi jedna z mieszkanek Poznania.
- Ja dzisiaj pracuje, a jestem pełnomocnikiem mojej, już sędziwej mamy, stąd chciałam wypełnić jej życzenie i jestem tutaj i zaraz jadę do swoich obowiązków - mówi jedna z kobiet, która w lokalu wyborczym pojawiła się jako pierwsza.
46 tysięcy radnych
Uprawnionych do głosowania w całej Polsce jest ponad 30 mln osób, w tym 403 obywateli innych krajów Unii Europejskiej.
Wybierać będziemy 46 tys. 809 radnych wszystkich szczebli a także niemal 2,5 tys. wójtów burmistrzów i prezydentów miast. Kandydatów wystawiły 34 komitety o zasięgu krajowym lub regionalnym, a także niemal 12,5 tys. komitetów lokalnych.
(Prawie) zachowany parytet
W wyborach rywalizuje ponad 80 tys. kobiet i ponad 181 tys. mężczyzn. Ale są też miejsca - a konkretnie 27 gmin - gdzie na listach są tylko panie.
Najstarszą osobą ubiegającą się o funkcję w samorządzie jest 97-letnia kandydatka do sejmiku mazowieckiego, najmłodszą - kandydat, który 18 urodziny obchodził 17 listopada.
W jednej gminie - Morzeszczyn w województwie pomorskim - mieszkańcy nie będą wybierać radnych gminnych, ponieważ zgłoszono tam dokładnie tylu kandydatów, ile jest mandatów do obsadzenia.
W 302 gminach wystawiono tylko jednego kandydata na wójta lub burmistrza i tam wyborcy będą głosować na kandydata lub przeciwko niemu. W siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej odbędą się dziś jeszcze trzy konferencje prasowe (o godz. 11.30.; 16.30.; 20.30.) podczas których przedstawiciele PKW informować będą o przebiegu głosowania i frekwencji wyborczej.
Źródło: PAP, tvn24.pl