Polacy chcą, by wydarzenia z Katynia były określane słowem "ludobójstwo" i by w 70. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę z 17 września 1939 r. Sejm przyjął uchwałę potępiającą napaść i mord na polskich oficerach - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".
Zdaniem większości badanych w sondażu, mord dokonany na polskich oficerach powinien być określony właśnie słowem "ludobójstwo". Chce tego 61 proc. ankietowanych. Tylko 34 proc. opowiedziało się za tym, by mord określić jako zbrodnię wojenną - pisze "Rzeczpospolita". 5 proc. wybrało odpowiedź "nie wiem".
Co ciekawe, najwięcej zwolenników określenia zbrodni sowieckich jako ludobójstwa jest wśród ludzi najmłodszych (chciałoby tego aż 69 proc. badanych w wieku 18-29 lat).
Sondaż został przeprowadzony telefonicznie 14 września na próbie 500 osób.
Zamieszanie wokół 17 września
W Sejmie już od kilku dni trwa spór i zamieszanie wokół uchwały w sprawie rocznicy napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Klubom nie udało się uzgodnić jednego projektu, w związku z czym do sejmowej komisji trafiły dwie propozycje: jedna marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, druga - klubu PiS.
W piątek politycy PiS złożyli jeszcze jeden projekt, którego tekst pochodzi z uchwały Senatu z 2007 r. PiS i koło Polska XXI chcą też odwołania Stefana Niesiołowskiego (PO) z funkcji wicemarszałka Sejmu w związku z jego opinią, że mord w Katyniu nie był ludobójstwem.
We wtorek marszałek Sejmu ma spotkać się z szefami klubów sejmowych, by przedstawić im przygotowany przez siebie kompromisowy projekt uchwały. Gdyby został zaakceptowany, w tym tygodniu odbyłoby się specjalne posiedzenie Sejmu poświęcone przyjęciu takiej uchwały.
Źródło: "Rzeczpospolita"
Źródło zdjęcia głównego: TVN24