Paul W. Jones złożył w środę listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Andrzeja Dudy - poinformowała na Twitterze amerykańska ambasada w Polsce. To oznacza, że od dziś nowy ambasador oficjalnie pełni już obowiązki przedstawiciela USA w Warszawie.
Złożenie tzw. listów uwierzytelniających to ostatni etap mianowania nowego ambasadora w danym kraju.
Dyplomaci wręczają wówczas głowie państwa przyjmującego - w tym przypadku prezydentowi - zwyczajowe upoważnienie do reprezentacji, jakie otrzymali oni od władz swojego kraju.
Zdjęcia z uroczystości przekazania listów Andrzejowi Dudzie pojawiły się m.in. na oficjalnym koncie na Twitterze należącym do Ambasady USA w Polsce oraz na koncie samego ambasadora.
.@AmbassadorJones złożył właśnie listy uwierzytelniające na ręce Prezydenta @AndrzejDuda @prezydentpl pic.twitter.com/Rug2hJWvz2— US Embassy Warsaw (@USEmbassyWarsaw) październik 7, 2015
Już oficjalnie jako Amb mogę zacząć pracę-jestem zaszczycony,że mogłem dziś spotkać się z @AndrzejDuda @prezydentpl pic.twitter.com/ignjdygEM0— Paul W. Jones (@AmbassadorJones) październik 7, 2015
Sam Jones już od kilku tygodni przygotowuje się do pełnienia swojej funkcji w Warszawie, m.in. poprzez pilną naukę języka polskiego, którego uczy się już także jego najbliższa rodzina.
Moja córka uczę się polskiego :) https://t.co/H0AUe7nDDC— Paul W. Jones (@AmbassadorJones) październik 7, 2015
Po południu pochwalił się, że początek nowego rozdziału w swoim zawodowym życiu uczcił wspólnie z żoną lampką szampana.
Celebrating w my lovely wife https://t.co/G3st9xvFij— Paul W. Jones (@AmbassadorJones) październik 7, 2015
Zawodowy dyplomata
55-letni Jones to zawodowy dyplomata, w Departamencie Stanu zatrudniony jest od 1987 roku. Pierwsze kroki w karierze stawiał jako pracownik konsularny i sekretarz ds. politycznych na placówce w Kolumbii, w latach 90. trafił do Rosji, a potem do Bośni i Hercegowiny.
W 1996 roku otrzymał stanowisko wiceambasadora w Macedonii. Po powrocie do Waszyngtonu w 1999 roku został szefem biura ds. Bałkanów w Wydziale Spraw Europejskich i Euroazjatyckich w Departamencie Stanu.
W latach 2004-2005 był wiceszefem amerykańskiej misji przy OBWE w Wiedniu. Od 2005 roku jego praca koncentrowała się na państwach Azji: w latach 2005-2009 był wiceambasadorem USA na Filipinach, w latach 2009-2010 specjalnym przedstawicielem USA w Afganistanie i Pakistanie, a w latach 2010-2013 - ambasadorem w Malezji.
Od 2013 roku znów pracował w Waszyngtonie w Wydziale Spraw Europejskich i Euroazjatyckich. Według informacji Departamentu Stanu mówi po hiszpańsku i rosyjsku.
Jego żona, Catherine, jest córką emerytowanego amerykańskiego dyplomaty Brandona Grove'a i autorką kilku książek kucharskich. Mają dwie córki: Aleksandrę i Hale.
Autor: ts/ja / Źródło: tvn24.pl