Pakiet zdrowotny PO przeszedł w Senacie. Dwie ustawy - o konsultantach w ochronie zdrowia oraz akredytacjach medycznych - zyskały jednogłośną akceptację senatorów. Pozostałe, w tym ustawa o przekształceniu ZOZ-ów w spółki czy Rzeczniku Praw Pacjenta, przeszły głosami koalicji.
Senat za przekształceniem ZOZ-ów w spółki
Najważniejsza ustawa, o obligatoryjnym przekształceniu zakładów opieki zdrowotnej w spółki działające w oparciu o prawo handlowe i przekazanie całości ich kapitału samorządom, przeszła głosami 56 senatorów. Przeciw było 37, a jeden wstrzymał się od głosu. Zgodnie z tą ustawą, samorządy otrzymają 100 proc. kapitału zakładowego, którym będą mogły dysponować i to one będą podejmować decyzje o ewentualnej sprzedaży udziałów.
Senatorowie odrzucili poprawki zgłoszone przez PiS. Jedna z nich zakładała, że po przekształceniu ZOZ-u w spółkę prawa handlowego 15 proc. udziałów zostanie przekazanych pracownikom. Inne propozycje przewidywały m.in., że zbycie udziałów spółki zarządzającej ZOZ nie może spowodować, że udział w jej kapitale zakładowym będzie mniejszy niż 85 proc. Senatorowie nie zgodzili się także na wydłużenie okresu funkcjonowania publicznych ZOZ-ów do 2020 r.
O reformie systemu
Przeszła też ustawa wprowadzająca reformę systemu ochrony zdrowia. Zakłada ona m.in., że spółki kapitałowe, zarządzające ZOZ-ami, otrzymają ich nieruchomości w dzierżawę. Określa także szczegółowe zasady przekształcenia ZOZ-ów w spółki.
Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 57 senatorów, przeciwnych było 36, natomiast jeden wstrzymał się od głosu.
O regulacjach dla pracowników ZOZ
Senat poparł także - z poprawkami - ustawę o pracownikach ZOZ-ów. Gwarantuje ona uprawnienia (m.in. prawo m.in. do nagród jubileuszowych, dodatków za wysługę lat oraz odpraw emerytalnych i rentowych) i reguluje czas pracy osób zatrudnionych w zakładach opieki zdrowotnej.
Ustawa wydłuża czas pracy zatrudnionych w warunkach, które mogą być szkodliwe, m.in. radiologów, patomorfologów, pracowników prosektoriów i medycyny sądowej, którzy do tej pory pracowali pięć godzin dziennie. Więcej, bo 52 godziny tygodniowo, będą też pracowali stażyści. W myśl ustawy, czas pracy pracowników ZOZ nie może przekraczać 7 godzin i 35 min. dziennie, a z dyżurem - 24 godzin bez przerwy.
Za ustawą opowiedziało się 58 senatorów, przeciwnych było 37, nikt nie wstrzymał się od głosu.
O Rzeczniku Praw Pacjenta
Również przy sprzeciwie PiS, przeszła ustawa o Rzeczniku Praw Pacjenta, którego na pięcioletnią kadencję będzie powoływał premier. Senatorowie zgłosili do niej kilka poprawek, dotyczących m.in. prywatności pacjenta.
Nie przeszła natomiast poprawka PiS zakładająca, że rzecznik będzie powoływany i odwoływany w taki sam sposób jak Rzecznik Praw Dziecka i Rzecznik Praw Obywatelskich. Według ustawy, Rzecznik Praw Pacjenta ma być powoływany przez premiera "spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru". PiS chciał, aby Rzecznika powoływał Sejm za zgodą Senatu (na wniosek marszałka Sejmu lub 35 posłów).
Jednogłośnie dwie ustawy
Senat jednogłośnie poparł ustawę o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia oraz ustawę określającą zasady przyznawania akredytacji placówkom udzielającym świadczeń medycznych.
Ta pierwsza w większości sankcjonuje przepisy już obowiązujące w rozporządzeniach: określa tryb powoływania i odwoływania konsultantów w ochronie zdrowia na poziomie krajowym i wojewódzkim. Z kolei ustawa o akredytacji reguluje możliwość wystąpienia przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych z wnioskiem o potwierdzenie spełniania określonych standardów ich udzielania. Potwierdzenie ma wydawać minister zdrowia w formie certyfikatu.
Wszystkie ustawy wracają do Sejmu, a następnie - po zatwierdzeniu - trafiają na biurko prezydenta. Lech Kaczyński zapowiedział, że wykorzysta wszystkie środki, aby ustawy prowadzące do prywatyzacji szpitali nie weszły w życie. Jak mówił, bardzo poważnie rozważa weto.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24