Czwartek to ostatni dzień kiedy masz szansę na dopisanie się do spisu wyborców, jeśli chcesz głosować poza miejscem zameldowania. Jeśli więc zamierzasz zagłosować na swojego kandydata - musisz się zgłosić do urzędu gminy lub dzielnicy, w której chcesz głosować. Także do czwartku mogą się rejestrować wyborcy w obwodach przystosowanych do potrzeb niepełnosprawnych.
W urzędzie należy podać nazwisko, imiona, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL oraz adres zamieszkania. To wystarczy, by znaleźć się w spisie wyborców. Co ważne, by dopisać się do spisu, nie trzeba być czasowo zameldowanym w danym miejscu. Trzeba jednak pamiętać, że konsekwencją będzie wykreślenie nazwiska wyborcy ze spisu w macierzystym obwodzie głosowania.
Głosuj gdzie chcesz
Jeśli zamierzasz głosować poza miejscem zameldowania, możesz też pobrać w swoim urzędzie gminy zaświadczenie o prawie do głosowania. O taki dokument można występować do piątku, 5 czerwca. Po zaświadczenie nie trzeba się zgłaszać osobiście, wystarczy, że osoba, która je za nas odbierze będzie miała nasze upoważnienie. We wniosku o wydanie dokumentu należy podać dane osobowe, imię ojca, PESEL oraz miejsce zamieszkania. Z tym zaświadczeniem w ręku, możesz decydować, gdzie oddasz swój głos.
Wybory za granicą
Wyborcy stale mieszkający za granicą, którzy zostali wpisani przez konsula do spisu wyborców, a chcą głosować w kraju, powinni zwrócić się do niego po zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym miejscu w kraju lub za granicą. Z drugiej strony, jeśli planujesz wyjazd za granicę, możesz skorzystać z internetowego spisu wyborców uruchomionego przez MSZ. Na stronie resortu, w zakładce „Wybory do Parlamentu Europejskiego" uruchomiony został serwis do elektronicznej rejestracji wyborców. Umożliwia on wpisanie do spisu wyborców w placówkach konsularnych obywateli polskich przed ich planowaną, zagraniczną podróżą. Serwis obsługuje wszystkie polskie konsulaty na świecie.
Lokale przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych
Wyborcy niepełnosprawni pragnący głosować w lokalu przystosowanym do ich potrzeb na rejestrację mają czas do czwartku.
Osoby, które w dniu wyborów znajdą w szpitalu lub zakładzie pomocy społecznej, zostaną dopisane do spisu wyborców w tych placówkach i tam będą mogły zagłosować. To samo dotyczy przebywających w aresztach śledczych i zakładach karnych.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 7 czerwca. Wybierzemy w nich 50 eurodeputowanych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24