Do tej pory pięć województw ogłosiło oficjalne wyniki wyborów do sejmików. Głosy udało się policzyć w województwach: warmińsko-mazurskim, opolskim, świętokrzyskim, małopolskim i kujawsko-pomorskim. Kolejne wyniki spodziewane są w ciągu dnia w piątek.
PSL wygrało wybory do sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego, zdobywając 14 mandatów. PO będzie miała tam 9 mandatów, PiS - 6, a SLD jeden mandat. Takie oficjalne wyniki ogłosiła w piątek nad ranem Wojewódzka Komisja Wyborcza w Olsztynie.
Warmia i Mazury dla PSL
Na PSL oddano 37,09 proc. ważnych głosów, na PO - 26,88 proc., na PiS - 18,84 proc., a na SLD - 8,49 proc. głosów. Oficjalne wyniki wyborów Wojewódzka Komisja Wyborcza podała po zatwierdzeniu protokołu przez Komisarza Wyborczego w Olsztynie. W porównaniu z wyborami samorządowymi w 2010 r. najwięcej zyskało PSL, które w 30-osobowym sejmiku będzie miało dwukrotnie więcej niż poprzednio mandatów. Najbardziej straciła PO, którą będzie reprezentować teraz o pięciu radnych mniej. Żadne z ugrupowań nie zdobyło większości pozwalającej na samodzielne sprawowanie władzy w regionie. Przed czterema laty wybory do sejmiku na Warmii i Mazurach wygrała PO, zdobywając 34,84 proc. ważnych głosów. Na PSL oddano wówczas 24,17 proc., na PiS - 16,56 proc., a na SLD - 15,98 proc. głosów. W minionej kadencji w sejmiku warmińsko-mazurskim Platforma miała 14 radnych i współrządziła z PSL, które miało siedem mandatów; PiS reprezentowało pięciu radnych, a SLD - czterech. Zarówno marszałek województwa jak i przewodniczący sejmiku byli z PO.
Świętokrzyskie: PSL będzie mogło rządzić samodzielnie
Polskie Stronnictwo Ludowe w sejmiku woj. świętokrzyskiego będzie miało 17 z 30 mandatów - wynika z oficjalnych danych Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Kielcach. W gremium zasiądą także przedstawiciele PiS, PO i SLD. To oznacza, że partia w regionie będzie mogła rządzić samodzielnie. Drugi wynik osiągnęło PiS – osiem mandatów, trzeci PO – trzy mandaty, czwarty komitet SLD-Lewica Razem – dwa mandaty. W województwie świętokrzyskim głosowało 53,25 proc. z ponad 1 mln 43 tys. uprawnionych. 16,72 proc. głosów uznano za nieważne. Mimo osiągnięcia przez świętokrzyskie PSL wyniku, który pozwala partii na samodzielne rządzenie, jest duże prawdopodobieństwo, że ludowcy - podobnie jak w poprzedniej kadencji - wejdą w koalicję z PO, która w wyborach zajęła trzecie miejsce. Łącznie obie partie mogą mieć zatem 2/3 głosów w sejmiku. Pięcioprocentowego progu wyborczego nie przekroczyły: KWW Wspólnota, Patriotyzm, Solidarność, KW Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, KWW Ruch Narodowy, Samoobrona i Demokracja Bezpośrednia. Komisja nie podała danych dotyczących procentowego poparcia, jakie uzyskały w głosowaniu poszczególne komitety.
Oprócz dotychczasowego marszałka województwa Adama Jarubasa (PSL), który w czwartym okręgu zdobył rekordową liczbę blisko 38 tys. głosów, w radzie - z tej samej listy, jednak z innego okręgu - znalazł się także jego młodszy brat – Krystian. Wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Busku-Zdroju startował z ostatniej pozycji w powiecie kieleckim i mieście Kielce.
W Małopolsce wygrywa PiS
Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do sejmiku województwa małopolskiego, zdobywając 17 mandatów, PO będzie mieć 14 mandatów, a PSL osiem. Oficjalne wyniki podała w czwartek wieczorem Wojewódzka Komisja Wyborcza.
PiS zdobyło 36,71 proc. głosów, PO – 28,26 proc., a PSL – 20,04 proc.
Pozostałe komitety zdobyły: Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - 4,77 proc. głosów, SLD-Lewica Razem - 4,74 proc. głosów; Ruch Narodowy – 1,55 proc. głosów, Twój Ruch – 0,94 proc. głosów, Demokracja Bezpośrednia – 0,92 proc., KWW Wspólnota Patriotyzm Solidarność - 0,84 proc. głosów, LPR – 0,76 proc., Nasz Region – 0,33 proc., Samoobrona 0,14 proc. głosów. Nie uczestniczyły one w podziale mandatów.
Ok. 20 proc. głosów było nieważnych.
Opolszczyzna dla PO
9 mandatów dla PO, 8 dla PSL, 7 dla Mniejszości Niemieckiej, 5 dla PiS i jeden dla SLD – taki będzie podział sił w opolskim sejmiku po niedzielnych wyborach samorządowych – wynika z oficjalnych już informacji opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Największe poparcie w tegorocznych wyborach do sejmiku zanotowała PO - 25,35 proc. i PSL - 21,92 proc. Na PiS oddano 16,79 proc. ważnych głosów; na Mniejszość Niemiecką 14,9 proc.; a na SLD niespełna 9,5 proc. Na Opolszczyźnie oddano 18,2 proc. nieważnych głosów.
Kujawsko-Pomorskie: władza w sejmiku dla PO
PO zdobyła 14 mandatów w 33-osobowym sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Jak podała Wojewódzka Komisja Wyborcza w Toruniu, pozostałe mandaty zdobyły komitety: PSL - 10, PiS - 7 i SLD - 2.
Na PO głosowało 32,67 proc. wyborców, na PSL - 24,33 proc., na PiS - 21,15 proc., na SLD – 12,25 proc.
Autor: kło//rzw
Źródło zdjęcia głównego: tvn24