Kto po wyborach samorządowych przejmie władzę w największych miastach w Polsce? Giełda nazwisk już ruszyła. Najbardziej elektryzują kandydaci na prezydenta Warszawy - poza Hanną Gronkiewicz-Waltz wymienia się tu m.in. reprezentanta liberalnego skrzydła PiS Pawła Poncyljusza. Z kolei wielu Łodzian liczy, że ich prezydentem będzie chciał zostać minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. A w Krakowie mocną pozycję Jacka Majchrowskiego może osłabić lewicowa koleżanka Joanna Senyszyn.
Nazwisk pewnych kandydatów na razie nie ma zbyt wielu.
Warszawa: niewiadoma z PiS
Największą wygraną wyborów samorządowych niewątpliwie będzie zdobycie prezydentury w Warszawie. Na obecną chwilę swój start w wyborach oficjalnie zadeklarował jedynie Wojciech Olejniczak z SLD. O reelekcję najprawdopodobniej ubiegać się będzie będzie Hanna Gronkiewicz-Waltz. Niewiadomą jest kandydat PiS. W tym przypadku wymienia się tu kilka nazwisk - Pawła Poncyljusza, Elżbiety Jakubiak, Zbigniewa Romaszewskiego oraz Jacka Sasina.
Na giełdzie nazwisk kandydatów na kandydatów na prezydenta stolicy pada także nazwisko Pawła Piskorskiego ze Stronnictwa Demokratycznego, Marka Borowskiego z SdPl oraz Krzysztofa Legierskiego z "Zielonych".
Szczecin: Bez Arłukowicza
W PO jest dwóch potencjalnych kandydatów na prezydenta Szczecina. Jednym z nich jest poseł Arkadiusz Litwiński, który w prawyborach został wybrany przez szczecińskich działaczy. Drugi kandydat to Piotr Krzystek, który z kolei popierany jest przez struktury wojewódzkie.
Problem z wyborem kandydata w Szczecinie ma również PiS. Swój start ogłosiła już radna sejmiku wojewódzkiego Małgorzata Jacyna-Wit, ale nie ma poparcia władz partii. Ono najprawdopodobniej powędruje do Krzysztofa Zaremby - polityka z przeszłością. Był bowiem senatorem PO, w 2009 roku do europarlamentu startował z listy Libertasu, a teraz jest w klubie parlamentarnym PiS.
Za porażkę można uznać wystawienie w Szczecinie kandydata SLD. Miał być nim Bartosz Arłukowicz. Gwiazdor komisji hazardowej odmówił jednak startu i postanowił zostać w Warszawie. Ostatecznie lewica poparła Jędrzeja Wijasa, miejskiego radnego.
Trójmiasto: Niepewny Kurski w Gdańsku
O fotel prezydenta Sopotu ponownie ubiegać się będzie Jacek Karnowski. Prezydent miasta tym razem najprawdopodobniej ma wystartować jako kandydat bezpartyjny. Karnowski o prezydenturę zawalczy ze swoimi dawnymi współpracownikami - byłymi wiceprezydentami Sopotu: Cezarym Jakubowskim z PO oraz bezpartyjnym Wojciechem Fułkiem.
W Gdańsku również o reelekcję ubiegać się będzie urzędujący prezydent - Paweł Adamowicz z PO. Nieoficjalnie mówi się, że jego - i to dość groźnym - kontrkandydatem może być Jacek Kurski z PiS, obecnie europarlamentarzysta.
Bardziej klarowna sytuacja jest w Gdyni. Tam także będzie startować obecny prezydent Wojciech Szczurek, który ma niemal pewną wygraną. W poprzednich wyborach zwyciężył ponad 85 proc. głosów. PiS rozważa wystawienie posła Zbigniewa Kozaka, a SLD Andrzeja Różańskiego, byłego posła tej partii.
Łódź: Minister sprawiedliwości na prezydenta?
Na liście kandydatów na kandydatów na prezydenta Łodzi najbardziej znanym jest minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. O fotel prezydenta tego miasta walczył już w 2006 roku. Na Facebooku powstał nawet profil promujący kandydaturę Kwiatkowskiego - ma 32 fanów. Czy premier Donald Tusk pozwoli swojemu ministrowi kandydować? - nie wiadomo.
Lokalne władze Platformy na kandydata na prezydenta wytypowały Jannę Zdanowską, byłą wiceprezydent Łodzi. Ostateczna decyzja należy do władz partii.
Ze strony PiS kandydatów na kandydatów na prezydenta Łodzi jest aż trzech. To Marek Michalik - były prezydent Łodzi, Krzysztof Piątkowski - wiceprzewodniczący rady miejskiej oraz Marek Markiewicz - były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Po odwołaniu prezydenta w referendum, Łodzią rządzi komisarz.
Wrocław: Z Dutkiewiczem nikt nie ma szans?
We Wrocławiu o reelekcję zawalczy obecny prezydent, bezpartyjny Rafał Dutkiewicz. Szanse na wygraną ma ogromne, bo w poprzednich wyborach wygrał prawie 85 proc. głosów. Nie oznacza to jednak, że partie nie wystawią swoich kandydatów.
Z PO wystartuje europarlamentarzysta Jacek Protasiewicz, a z SLD Jacek Uczkiewicz - były wiceminister finansów w rządzie Leszka Millera. Z PiS najprawdopodobniej Dawid Jackiewicz - były wiceprezydent Wrocławia. Mówi się też, że o prezydenturę we Wrocławiu może zawalczyć Rafał Jurkowlaniec, wojewoda dolnośląski.
Kraków: Senyszyn zagraża Majchrowskiemu
Kandydaci na prezydenta Krakowa są niemal pewni. To związany z PO wojewoda Małopolski Stanisław Kracik oraz obecny prezydent Krakowa, lewicowy Jacek Majchrowski.
Mówi się o trzecim kandydacie - Andrzeju Dudzie, który pracował w kancelarii Lecha Kaczyńskiego. Możliwe też, że SLD nie poprze niezależnego Majchrowskiego i wystawi własną kandydatkę - Joannę Senyszyn.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24