Promieniowanie z telefonów komórkowych może spowodować raka - donosi Światowa Organizacja Zdrowia. WHO umieściła komórki w tej samej kategorii "zagrożenie rakotwórcze", co ołów, spaliny i chloroform. Wcześniej organizacja zapewniała konsumentów, że nie ma żadnych efektów ubocznych używania telefonów komórkowych.
Ekipa 31 naukowców z 14 krajów pod egidą Międzynarodowego Centrum Badań nad Rakiem znalazła dowody, że komórki mogą być "potencjalnie rakotwórcze". Oznacza to, że dziś co prawda nie ma wystarczająco dużo wyników długotrwałych badań, by jednoznacznie stwierdzić, czy promieniowanie z komórek jest bezpieczne, ale z drugiej strony jest dostateczna ilość danych pokazujących ich związek z zachorowaniem na raka, by alarmować konsumentów.
- Istnieją dość mocne dowody, których nadal przybywa, na uzasadnienie przypisania telefonów komórkowych do poziomu 2b" (jednego z 5 poziomów klasyfikacji produktów, określającego je jako "być może rakotwórcze"). Grupa robocza opiera tę klasyfikację na badaniach epidemiologicznych wskazujących na wzmożone zagrożenie glejakiem, czyli typem raka mózgu wiązanym z użyciem telefonu bezprzewodowego - oświadczył szef grupy roboczej Jonathan Samet podczas... telefonicznej konferencji prasowej.
"Gotuje mózg"
- Naszym największym problemem jest to, że wpływ większości czynników środowiskowych jest widoczny dopiero po kilku dekadach – powiedział CNN dr Keith Black, szef neurochirurgii w Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles.
Promieniowanie z telefonu komórkowego nazywane jest niejonizującym i bardziej przypomina to wydzielane przez mikrofalówkę o bardzo niskiej mocy, niż rentgena. – Promieniowanie telefonicznych mikrofal, tłumacząc najprościej, działa na mózg podobnie jak mikrofalówka na jedzenie, w zasadzie go gotując – dodał lekarz.
Europejska Agencja Środowiska zleciła kolejne badania, ponieważ, zdaniem jej ekspertów, komórki mogą być tak niebezpieczne dla zdrowia jak palenie, azbest i benzyna ołowiowa. - Rozwój nowotworu, zwłaszcza mózgu, trwa długo. Myślę, że ostrzeżenie ludzi przed tym, że długotrwała ekspozycja na napromieniowanie z komórki może spowodować raka, to dobry pomysł – ocenił w rozmowie z CNN Dr. Henry Lai z University of Washington.
Są czy nie są rakotwórcze?
W 2010 ujawniono rezultaty największego międzynarodowego badania związków komórek z powstaniem nowotworu. Pokazało ono, że jego uczestnicy, którzy używali telefonów komórkowych przez ponad 10 lat dwukrotnie częściej zapadali na glejaka (rodzaj raka mózgu).
Z kolei ponad rok temu duńscy naukowcy opublikowali badania, z których wynikało, że korzystanie z telefonów komórkowych prawdopodobnie nie zwiększa ryzyka zachorowań na nowotwór mózgu.
Źródło: PAP, cnn.com
Źródło zdjęcia głównego: SXC