Kluby parlamentarne porozumiały się co do tekstu uchwały dotyczącej powołania komisji śledczej w sprawie zabójstwa Krzysztofa Olewnika - poinformował marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.
Projekty uchwał w sprawie powołania komisji śledczej przygotowali: marszałek Sejmu oraz kluby PiS i Platformy. Po telefonicznych konsultacjach kluby zgodziły się na tekst, który zaproponował Komorowski. Został on jednak uzupełniony poprawkami.
Co zbadają?
Do zakresu działań komisji - zgodnie z obecnym projektem - ma należeć zbadanie prawidłowości działań organów państwa w związku z porwaniem i zabójstwem Krzysztofa Olewnika. Komisja będzie również badać okoliczności trzech samobójczych śmierci sprawców zbrodni. Chodzi Roberta Pazika (skazanego na dożywocie), który w poniedziałek rano powiesił się w celi płockiego zakładu karnego, Wojciecha Franiewskiego, uznawanego za herszta bandy, który powiesił się w areszcie w czerwcu 2007 r., oraz Sławomira Kościuka, również skazanego na dożywocie, który w kwietniu 2008 r. popełnił samobójstwo w celi.
Zgodnie z projektem, komisja sprawdzi też działania służby więziennej, policji i prokuratury w zakresie wykonywania tymczasowego aresztowania i kary pozbawienia wolności wobec osób aresztowanych i skazanych w związku z zabójstwem.
Komorowski zapowiedział, że w piątek prezydium Sejmu formalnie przyjmie projekt uchwały i zgłosi go w Sejmie.
Spór o liczbę sejmowych śledczych
Początkowo PiS domagało się, by komisja liczyła 11 posłów. Platforma chciała natomiast, by liczyła ona siedem osób. I taka właśnie liczba ma być - jak powiedział Komorowski - zapisana w uchwale.
Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski powiedział dziennikarzom w czwartek wieczorem, że nad liczebnością komisji będzie się można jeszcze zastanawiać podczas prac nad projektem uchwały.
Z tego m.in. powodu nie ma jeszcze porozumienia co do kształtu personalnego komisji. - Rozsądek podpowiada, aby dać czas klubom czas na wypracowanie składu osobowego komisji - podkreślił Komorowski.
Marszałek przewiduje, że komisja zostanie powołana na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się 11 lutego. W ciągu tygodnia od przegłosowania uchwały komisja mogłaby zacząć pracować.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, fot. PAP/Jacek Turczyk