Jest szansa, że groźba lekarzy wypisywania przez nich od stycznia wyłącznie pełnopłatnych recept się nie ziści. 16 grudnia resort zdrowia ma przedstawić Naczelnej Radzie Lekarskiej propozycję zmian w przepisach dotyczących wypisywania recept na leki refundowane. Kością niezgody jest ustawa refundacyjna zakładająca karanie lekarzy za wypisywanie nieuprawnionym recept na leki finansowane przez NFZ.
Na razie - jak przyznaje NRL - jest "dobra wola po obu stronach". Po środowym spotkaniu z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem prezes NRL Maciej Hamankiewicz mówił: - Rozmawialiśmy jak lekarz z lekarzem. Jest dobra wola po obu stronach. Zmiany w ustawie refundacyjnej są konieczne, ale jesteśmy ludźmi odpowiedzialnymi, wiemy, że do jej wejścia w życie pozostało mało czasu. Może się okazać, że na razie wystarczą zmiany, które zaproponuje minister. Ale o tym zdecyduje NRL po tym, jak zapozna się z tymi propozycjami - powiedział prezes Rady.
Resort uwzględni racje lekarzy
Tymczasem w Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad przygotowaniem nowego rozporządzenia dotyczącego zasad wypisywania recept na leki refundowane. Jak zapowiedziano - mamy je poznać w najbliższych dniach.
Wiceminister zdrowia Jakub Szulc poinformował, że resort przygotowuje nowe przepisy dotyczące weryfikacji uprawnień do korzystania z publicznej służby zdrowia. Resort chce, by świadczeniodawcy nie ponosili konsekwencji w sytuacji, w której pacjent będący w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych jako osoba posiadająca uprawnienia do świadczeń, w rzeczywistości ich nie ma.
Lekarze postawili warunek
W ubiegły piątek NRL podjęła uchwałę, że od 1 stycznia wszyscy lekarze i dentyści będą wypisywali tylko recepty pełnopłatne, także na leki refundowane przez NFZ. Postanowiono, że lekarze nie będą określać uprawnień pacjentów do leków refundowanych ani wpisywać odpłatności. W zamian na recepcie ma pojawić się pieczątka: "Refundacja leku do decyzji NFZ".
Lekarze zastrzegli, że cofną to postanowienie tylko wtedy, gdy rząd zmieni przepisy ustawy refundacyjnej. Według niej wystawienie recept osobie nieuprawnionej ma skutkować ukaraniem lekarza i obowiązkiem zwrotu kwoty refundacji. Rada domaga się zmiany przepisów w taki sposób, aby uprawnienie pacjenta do otrzymania leku refundowanego było sprawdzane przez NFZ. Lekarze natomiast mieliby zajmować się wyłącznie wskazywaniem na recepcie, jakiego leku pacjent potrzebuje.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/ Piotr Polak