W tegorocznych wyborach do Senatu obowiązywać będą jednomandatowe okręgi wyborcze - zdecydował Sejm. W kraju powstanie 100 okręgów wyborczych, tyle ilu wybieramy senatorów.
Posłowie przyjęli w środę poprawkę senatorów, która wprowadza jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu. Za jej odrzuceniem było 190 posłów, przeciw - 245, wstrzymała się jedna osoba. Większość bezwzględna konieczna do odrzucenia poprawki wynosiła 219.
Głos na jednego kandydata
Do tej pory w jednym okręgu wybierało się od dwóch do czterech senatorów. Po zmianie prawa wyborczego, będziemy wybierać jednego senatora w każdym ze 100 okręgów wyborczych, na które zostanie podzielony kraj.
Tak więc każdy z komitetów wyborczych będzie mógł zgłosić tylko po jednym kandydacie na senatora w okręgu, a wyborca będzie mógł zagłosować na jednego kandydata.
Kodeks do prezydenta
Posłowie - na wniosek Senatu - zrezygnowali z zapisu umożliwiającego głosowanie za pomocą kart przygotowanych w języku Braille'a oraz z zapisu przewidującego powiadamianie wyborców m.in. o terminie i rodzaju wyborów.
Teraz kodeks wyborczy zostanie przedłożony prezydentowi, który może ustawę podpisać, skierować do Trybunału Konstytucyjnego lub zawetować. Na podjęcie decyzji ma 21 dni.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24